Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stát a jeho dezinformace o protikuřáckém zákonu. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.06.2018
Stát a jeho dezinformace o protikuřáckém zákonu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Kouření jako příznak svobody ducha?

Vyšly průzkumy o tom, kterak s počty kuřáků zamíchal protikuřácký zákon, jenž platí již rok. Jeho výstupy jsou přinejmenším humorné a to hlavně v použitých informacích, které jsou jednostranné a vyhovující jen zastáncům protikuřáckých represí. Nuže, pusťme se do toho.

Začnu tím nejhumornějším. Jedním z výstupů byla finanční stránka toho, jak se stát musí vypořádávat s ekonomickou zátěží při léčení kuřáků. Podle průzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, dá stát na léčbu 100 miliard, což prý neodpovídá výběru na spotřební dani a DPH za nákup tabákových výrobků. Dá se o tom pochybovat. Dle serveru finance.cz je daň z balíčku cigaret přibližně 83 %. Při této sumě a počtu vykouřených cigaret (21 miliard ročně) se dostaneme na sumu 77 miliardy a půl, kterou stát každoročně vybere. Jistě nedostatečné. Vezměme k tomu ale další údaje.

Zdravotní pojištění

Každý kuřák platí vlastní zdravotní pojištění, které je stanovené na minimální částku 2024,- (1649,- u lidí bez zdanitelných příjmů). Kuřáků je podle výzkumu jedna čtvrtina populace. Jen na zdravotním pojištění tak stát na kuřácích získá přes 60 miliard korun. A už v tuto chvíli jsme dost zásadně překročili sumu, kterou stát uvádí jako nutnou pro každoroční léčení kuřáků a jejich chorob. Nutno dodat, že jsem vycházel pouze z minimální ceny za zdravotní pojištění. Lidé, kterým příjmy přerostly přes hlavu a nestíhají je pro jejich výši ani utrácet, platí na zdravotním mnohonásobně více. A i mezi nimi jsou kuřáci. Člověk zpravidla do padesáti až šedesáti vyhledává lékaře jen při úrazu nebo při touze po neschopence. A podle výpočtů jim sem tam zbude i na nějaká ta antibiotika proti kekelu. Nejen na léčení nemocí z kouření.

„Stát podle ministra kouření stojí asi 100 miliard korun ročně...“ píše se na ČTK a já s úsměvem zjišťuji, že máme dokonce už i ministra kouření. Nebo jim na ČTK došel příděl interpunkčních znamének. Tak ministr kouření pravil, že do výdajů a ztrát se počítají nejen náklady na léčení, ale i nemocenská nebo invalidní důchody, na které kuřákům vinou kouření vzniká nárok. Jako absurdní lze pak brát informaci, kdy do ztrát ministr kouření zahrnul i ztrátu ekonomické aktivity u lidí, kteří vinou kouření zemřou předčasně. Třeba v pětapadesáti? Nebo v šedesáti? Člověk, který zemře před nástupem do důchodu že je pro stát ztrátový? Ziskový by byl, kdyby tu smrděl do devadesáti a čerpal starobní důchod nejméně pětadvacet let? Neušetří státu takový zodpovědně předčasně na krchov odeslaný stovky tisíc korun? To je ale pokrytectví ministra kouření, jen co je pravda. Taková starostlivost a péče. No, jeden by se rozplakal dojetím.

Výzkumy dělané s metrosexuály a hipstery z Prahy

Podle výzkumu, který udělala Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy s protikuřáckým zákonem souhlasí 71 % respondentů. Ptali se lidí v počtu 1080. 1080 lidí rozhodlo za 2 500 000 kuřáků, že jim kouření vadí. Zajímavý výstup. Rozhodně důvěryhodný. Obzvláště s dodatkem, že průzkum se dělal vlastně jen v Praze, nezjišťoval rozdíly mezi Prahou, Brnelí a zbytkem republiky. Dovolím si poznamenat, že vinou protikuřáckého zákona zavřelo ve třech vesnicích kolem mého bydliště sedm hospod. Obzvláště smutný je teď pohled na ty zbylé hospody. V teplém období obsypané hosty, od kterých zdatně stoupá kouř z cigaret, vnitřek prázdný. Stejně jako v zimních měsících, jen s tím rozdílem, že před hospodou nikdo není, v hospodě ovšem také ne. Co takhle zavést dotace pro hospody, aby se to těm hospodským nějak vrátilo? Mám pocit, že už se o tom leckde i jedná.

Výzkumy mluvily i o tom, že razantně klesá spotřeba piva. Už loni jsme spadli ze špice největších pijanů piva světa. Podle výzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy není příčinou poklesu spotřeby piva protikuřácký zákon, ale změna chutí u generace Z. Tedy u mladších ročníků, kteří spatřili světlo světa v devadesátých letech a později. Zkrátka metrosexuálové a hipsteři z Prahy radši míchané nápoje s tvrdým alkoholem, než pivo. No jo, ptát se v Praze, jak se mají v Zábřehu na Moravě. Výborná metoda výzkumu. Neuvedeným výstupem výzkumu je, předpokládejme, i to, že ihned po zavedení protikuřáckého zákona pomřeli všichni štamgasti a milovníci piva napříč celou republikou. Protože obraz republiky už určují jen metrouši z Prahy. Nikdo jiný nepřežil.

A co další zajímavé výstupy?

Zajímalo by mě, o kolik přišly restaurace a hospody. Zajímalo by mě, kolik skutečně zavřelo v republice hospod. Kolik bývalých hostinských skončilo na pracáku. Kolika z nich zůstaly po uzavřené živnosti často nesplatitelné dluhy. Jsou mi ukradené dokonale nezajímavé výmluvy a konstrukce, které mají obhájit nesmyslný zásah do svobody, kterým protikuřácký zákon prostě je. Už jen s tím, že meziročně přibylo 3,5 % kuřáků, takže jako prevence kouření se protikuřácký zákon očividně neosvědčil.

A víte co by mě sakra zajímalo? Data ohledně rakoviny tlustého střeva a konečníku. Zadkem se nekouří a ani Putin nám do zadku příliš neleze, nemáme tedy mouřenína, na kterého tento typ rakoviny hodit. Ještě před pěti lety jsme byli ve světovém srovnání na špici ve výskytu a úmrtí na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Ale já bych o mouřenínovi věděl. Dvojí kvalita potravin, ať už ji vyrábí Babiš nebo ji dodávají západní korporace, je jasnou příčinou toho, že jsme se stali rekordmany ve výskytu a úmrtnosti na rakovinu tlustého střeva a konečníku. Proč tedy vláda razantně nepostupuje právě proti otřesné kvalitě potravin? Že by pokrytectví, za kterým není snaha chránit zdraví obyvatel různými zákazy kouření, ale zamezení něčeho úplně jiného? Pokud by jim šlo o zdraví lidí, zaměří se přednostně na potraviny. Kolik lidí zemře vinou obezity z nekvalitní stravy? Kolik peněz se vydá na léčení lidí, kteří dlouhodobě pojídají nekvalitní potraviny? To řešit nebudeme? Nebo jen tak po junkerovsku, kdy slyšíme - přijímejte migranty, pak vám možná dodáme člokoládu z kakaových bobů, nikoliv z utrejchu? Ale změnou kvality potravin by přeci nešlapali po lidech a to se nenosí. Stát v tomto případě fakt nemá svázané ruce, může jednat, může dávat dodavatelům tučné tresty za nekvalitní potraviny, může jim jejich snahu o pomalou otravu obyvatel zatrhnout. Ale nedělá to. Už dlouhá a dlouhá léta. On by tím obyvatele potěšil. A to se nenosí. Holt kšefty. A stát jako hlavní narkobaron vidí právě jen kšefty.

Zrušte tu trapárnu a začněte řešit skutečné problémy. Ne jak ještě hlouběji a hloupěji zalézt do pozadí eurounijním politikům, kteří zavedení protikuřáckého paskvilu v tom našem protektorátu požadovali. Je to vaše ubohost, vás, co jste pro protikuřácký zákon zvedli pazouru. Styďte se, v zemi Josefa Švejka zavádět zvyky Marry Poppinsové a Adolfa Hitlera.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace