Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kradl, prodával ‘hambáče‘, uklízel lví klece… A permanentně naštvaný se už narodil. Tajnosti slavných

23.05.2018
Kradl, prodával ‘hambáče‘, uklízel lví klece… A permanentně naštvaný se už narodil. Tajnosti slavných

Foto: repro/youtube.com

Popisek: Nestárnoucí akční hrdina Sylvester Stallone

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů se může pochlubit mimořádně pestrou sérií úspěchů a pádů. Co mu chybělo ve tváři, to doháněl fyzičkou a vymakanou postavou. Přesto se na vrchol musel tvrdě proboxovat. Doslova.

Začátky jednoho z nejlépe placených hollywoodských hrdinů byly velmi tvrdé a tak dlouhé, že by to na jeho místě nejspíš kdekdo dávno vzdal. Kluk, kterého původně vůbec nikdo nechtěl, se ale nemínil na svůj sen o kariéře filmové hvězdy rezignovat. Na našem knižním trhu je právě nyní k mání mimořádně upřímná osobní zpověď Sylvester Stallone – Žít svůj sen, kterou vydalo nakladatelství XYZ. Živoucí filmová legenda se v ní nevyhýbá žádné z kontroverzních kapitol svého bohatého života. A k tomu přidává ještě něco navíc pro všechny nadšence, kteří se snaží pro své zdraví i postavu něco udělat – vlastní návod, jak žít zdravě a osvojit si ty správné návyky v oblasti cvičení a zdravého stravování. Společně s ním se snadno vzepřete všem fitness zlozvykům.

Sylvester Stallone - Žít svůj sen

Coppola ho nechtěl ani do komparzu

Nikdy sám o sobě neřekl, že je hezký, ca nejspíš si to ani nikdy nemyslel, přestože davy rozvášněných fanynek byly jiného názoru. Čeho se mu ale nedostávalo na vizáži, to dokázal mistrně vyvážit něčím jiným. Navzdory pozvednutému obočí, jakoby pokrouceným ústům a křivým zubům vždycky dokázal vyzdvihnout svoji vnitřní krásu. I když je v Hollywoodu již déle než čtyřicet let, takže už téměř patří ve filmových studiích k inventáři, v minulosti býval zvyklý spíš na na Zlatou malinu, tedy ‘antioscara‘ za nejhorší herecký výkon. Nominací posbíral celou řadu, čtyřikrát se dokonce dočkal i jmenování. S uznávanými cenami to bylo mnohem horší. První nominaci na Oscara sice zažil již v roce 1977 za první díl slavné boxerské série Rocky, jinak to ale byla bída. Dokonce mu například odmítli dát roli i v davové scéně ve slavném mafiánském dramatu Francise Forda Coppoly Kmotr. „Nemohl jsem dostat roli ani jako řadový Ital. Nikdy na to nezapomenu, byla tam hromadná scéna, asi tři sta lidí. A oni mi řekli ne. Divil jsem se, která část mě nemá italský aspekt? Nemohl jsem to tehdy vůbec překousnout,“ přiznal v jednom rozhovoru.

Ve škole trhl rekord

Sylvester Enzio Stallone se narodil 6. července 1946 v New Yorku jako nechtěné dítě italského kadeřnického učně Franka Stallone a jeho poněkud excentrické manželky – barové tanečnice a astroložky Jacqueline Labofish. A jakoby věděl, že z něj vlastně nikdo nemá radost, na svět se mu vůbec nechtělo, a tak musel porodník použít kleště. Jenže stiskl víc, než měl, přiskřípl mu tvářičku a způsobil celoživotní ochrnutí levé tváře. Tím ale jeho životní trable teprve začaly. Ve škole se mu spolužáci posmívali, navíc se rodiče rozvedli, když mu bylo jedenáct, a Sly se přestěhoval s matkou do Philadelphie. O rok později se Jacqueline znovu provdala a syn si našel nový idol – herce Steeveho Reevese. Chtěl být jako on, a tak se rozhodl posilovat. Každou volnou chvilku trávil v matčině fitcentru pro ženy a posiloval ‘svépomocí‘. Činky a závaží byly drahé, a tak kradl na vrakovišti části aut, s nimiž doma cvičil. Ve škole ale právě neexceloval, naopak zřejmě dosáhl rekordu – poté co ho vyloučili ze čtrnácté, rozhodla se matka poslat za otcem do Švýcarska. A svěží horský vzduch mu zřejmě konečně pročistil mozek.

Italský hřebec

Italský hřebec

Kasovní trhák roku

Na americké střední škole ve švýcarských Alpách se seznámil s etiopským princem Paulem, s nímž si otevřel stánek s hamburgery. Hlavně se ale věnoval šermu, boxu a americkému fotbalu. A především školnímu divadlu, v němž si mimo jiné zahrál v Millerově Smrti obchodního cestujícího. A právě díky tomuto představení se rozhodl stát hercem. Začal studovat herectví na University of Miami, živil se, jak se dalo, a pravidelně se účastnil konkurzů. Moc se mu ale nedařilo, dokonce se na pár dní stal bezdomovcem. Až zahlédl inzerát na konkurz na Party at Kitty's and Studs. Díky tomuto pornofilmu dostal první honorář sto dolarů denně a přezdívku Italský hřebec. O Vánocích 1974 se oženil s herečkou Sashou Czack a přestěhoval se do Kalifornie s přáním konečně realizovat svůj herecký sen. Rodinu živil, jak to šlo, pracoval jako kadeřník, uvaděč v kině… dokonce uklízel lví klece v zoologické zahradě. Úspěch mu konečně přinesl až scénář k prvnímu ‘boxerskému‘ filmu Hell´s Kitchen. Začal pracovat na dalším scénáři a díky tomu se zrodil legendární Rocky Balboa.

Ze dna rovnou na vrchol

Za první hlavní roli sice dostal jen 23 000 dolarů, díky autorství scénáře se ale nakonec jeho celkový honorář vyšplhal na 350 000 dolarů. Sice nic moc vzhledem k tomu, že snímek nakonec vydělal během jediného roku 112 milionů, poprvé v životě ale nemusel stále řešit existenční problémy. Navíc ho Rocky vynesl na špici, jen nominací na Oscara získal devět. Ve stejném roce se mu narodil i první syn Sage Moonblood a v roce 1981 druhý Joseph. Vzápětí zazářil jako Rambo ve First Blood, za kterého inkasoval už 3,5 milionu a podíl na zisku. Legendární snímek měl obrovský úspěch, diváci se dožadovali pokračování, takže byla během dalších patnácti let natočena ještě další čtyři pokračování. Čtvrtý film se v roce 1984 stal osudným jeho manželství, protože se při natáčení zamiloval do chladné dánské krásy o sedmnáct let mladší Brigitte Nielsen. Zrodil se skandál jako hrom, Sasha se od něj i s dětmi odstěhovala, následoval rychlý rozvod a před Vánoci druhá svatba.

Rocky

Rocky

Znechucená tchyně

Sylvesterova matka Jacqueline jeho novou ženu nesnášela a bulvární tisk ji také nešetřil, dokonce ji označil za zlatokopku. Krátce nato se Sly proměnil v Rockyho ještě popáté, mezitím ale vášeň a okouzlení z partnerského vztahu vyprchaly stejně rychle, jako vzplanuly. Vystřídala je prázdnota, takže i druhé manželství skončilo po pouhém půldruhém roce rozvodem. Pak Stallone konečně odložil k ledu hrdinu, který z něj udělal hvězdu, a znovu se k němu vrátil až v roce 2006. V mezičase se zrodil ještě jeho další akční hrdina, který se měl stát veřejným ospravedlněním války ve Vietnamu – veterán John J. Rambo. Další kasovní trhák ho společně se třetím dílem Rockyho definitivně proměnil v milionáře. Po druhém rozvodu prohlásil, že má oficiálních svazků po krk, a celé desetiletí patřil k nejžádanějším hollywoodským adeptům na ženění. Přesto na svém trval, i když mu při natáčení Rockyho padla do oka Jennifer Flavin.

Co s takovým balíkem?

V roce 1996 mu Jennifer porodila dceru Sophii Rose a o rok později se Sly konečně nechal přesvědčit. V květnu 1997 se konala svatba, 27. června 1998 přišla na svět druhá dcera Sistine Rose a 25. května 2002 nejmladší Scarlet Rose. Od té doby je Sylvester vzorný manžel a otec. Ještě velkolepější úspěch zaznamenal druhý díl Ramba, díky němuž ho dokonce v roce 1986 přijal v Bílém domě prezident Ronald Reagan. Počínaje Rambem III se jeho honoráře ustálily na patnácti milionech dolarů, a tak počátkem devadesátých let začal přemýšlet, co s takovou spoustou peněz. V roce 1991 se zrodil nápad na celosvětovou síť ‘hvězdných‘ restaurací Planet Hollywood. Do projektu akčních hrdinů investovali kromě Sylvestera i Arnold Schwarzenegger a Bruce Willis. První restaurace byla dokončena v dubnu 1996. V roce 2004 založil Stallone společnost, vyrábějící energetické nápoje, proteinové koktejly a další potravní doplňky pro sportovce.

Rambo

Rambo

Navždy akčním jrdinou

Svoji kariéru postavil na postavách outsiderů, kteří končí jako vítězové. Nějaký čas se sice snažil uspět i s komediemi a dramaty, pro většinu diváků ale navždy zůstane především kilogramy svalů obaleným Rockym a Rambem. Počátek nového tisíciletí už lze v jeho životě považovat za éru sbírání vavřínů a velkých finále. Hned zkraje, 21. ledna 2001, ho opět přijal prezident, tentokrát George W. Bush. S přibývajícími léty všichni očekávali, že nastal čas rozloučit se s akčními hrdiny, a tak když přišel s nápadem natočit další pokračování Rockyho a Ramba, všichni si ťukali na čelo. V roce 2006 sklidil velký úspěch Rocky Balboa, o dva roky později si vedl na výbornou i Rambo IV. Zbožňovaný akční hrdina prokázal, že je navzdory věku stále ve skvělé formě, a zjevně se tak cítí stále. Letos se objeví ve čtyřech novinkách, příští rok nejméně ve třech a jednu smlouvu už má podepsánu i na rok 2020. Opravdoví akční hrdinové zkrátka nestárnou.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace