Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak se stát šlechtičnou snadno a rychle? Svést královského spratka. Pár otázek kolem královské svatby

komentář 22.05.2018
Jak se stát šlechtičnou snadno a rychle? Svést královského spratka. Pár otázek kolem královské svatby

Autor: Twitter Kensingtonského paláce

Popisek: Harry a Meghan v den svatby

FOTO Hned v úvodu zdůrazňuji, že rozhodně nepatřím k těm, co pohrdají šlechtickými rody. Ba naopak. Nebýt jich, neměli bychom v naší zemi spoustu nádherných památek, parků, skvostných zahrad či vynikajících uměleckých děl. Stejně tak patřím k obdivovatelům britské královny Alžběty II., která dělá svému slavnému šlechtickému rodu čest. Bohužel to však již neplatí o jejích dětech a pradětech. Většina z nich jí způsobila neustálým tropením skandálů mnoho vážných starostí. A její vnuk Harry ji o víkendu připravil obzvláště těžké chvilky, když se oženil s o tři roky starší rozvedenou americkou herečkou, feministkou a aktivistkou z rozvrácené rodiny.

Žena, která celý život oddaně zasvětila své vlasti a její poddaní ji za to nesmírně milují, byla navíc postavena do ponižující pozice. Média po celém světě se rozplývala nad svatbou Harryho a Meghan jako nad moderní událostí, která prý radikálně změní zkostnatělou britskou monarchii. Tedy tu monarchii, kterou celý život budovala právě královna Alžběta a to za cenu značných obětí. Zatímco ona je nyní zesměšňována jako symbol starých časů, herečku, mající za sebou nijak významnou kariéru ve filmu a televizi a které ztroskotal osobní život, adorují jako novou Lady Dianu.

Sice organický, zato dosti drahý... Svatební dort

Radost to jistě nedělá ani vzorné vévodkyni Kate, kterou k Dianě přirovnávali ještě donedávna. Prozatím ovšem zásluha Meghan spočívá pouze v tom, že dokázala během krátké doby svést prince s pochybnou pověstí,  provdat se do nejslavnější královské dynastie na světě a ze dne na den získat šlechtický titul, který se jinak uděluje pouze za zásluhy. Že přitom byla porušena všemožná, stovky let platící pravidla, je dnes vydáváno za její přednost. 

Moderní multi-kulti pohádka o Popelce

Mistři propagandy se chopili mimořádné příležitosti a skutečnost, že se britský princ, s pověstí rozmazleného fracka, zbláznil do půvabné herečky využili k tomu, aby spustili další obří globalizační kampaň. Milionům lidí na celém světě podstrčili vskutku moderní pohádku o ustrkované Popelce, která si našla svého prince a nyní promění zlé království (kde si jeho občané dokonce dovolili odhlasovali brexit), ve zcela jinou zemi. Aby překryli Harryho nemravné skandály a pár Meghaniných hříchů, začali je prezentovat jako úžasný mladý pár, který svůj život zasvětil charitě. Naštěstí se najde dost lidí, kterým zůstal zachován zdravý rozum a ti se právem ptají, jak je možné, že tyto luxusem hýčkané celebrity, deklarující svůj zájem o blaho chudých, se smířili s tím, že se na jejich okázalou svatbu vyplýtvala v přepočtu miliarda (!) korun. Rozhořčeně se zamýšlí nad tím, že jenom šaty Meghan stály šest milionů korun a svatební dort milion a půl. Mimochodem, večer je Meghan změnila za další róbu a na jednu z party odjela nejluxusnějším vozem.

 

Meghan je velmi půvabná, ale...

Róbou prý nastolila nový řád

Zato média, včetně většiny českých, nad marnotratným plýtváním plesají. Výmluvný je titulek z bulvárního deníku Blesk, v němž módní policistka Františka tvrdí, že Meghan Markle svou minimalistickou toaletou  nastolila nový řád. A v dalším článku si pochvalovala, že vévodkyně ze Sussexu obstála v hedvábí za šest milionů. O co skromnější je chování vévodkyně Kate, která si na tuto opěvovanou svatbu oblékla starší model (jenž nosí už čtyři roky) a velmi často si kupuje šaty z konfekce. Její svatební šaty, mnohem krásnější, přišly jenom na 1,5 milionů korun. Ostatně, když se vdávala samotná královna Alžběta, musela si na svatební róbu našetřit s pomocí potravinových lístků.

 

Paprsek světla pro malé černé a hnědé dívky

Český bulvár je však v adoraci královské svatby krotký ve srovnání s tím, co předvádí média britská. Ta v titulcích nadšeně referují o úspěchu „průkopnické  multikulturní svatby s gospelovým sborem a americkým biskupem“. Deník The Guardian tuto událost dokonce považuje za silný závazek monarchie k rasové integraci a multikulturalismu. A dodává: „Vévodkyně ze Sussexu je navždy paprskem světla pro malé černé a hnědé dívky.“

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace