Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak se stát šlechtičnou snadno a rychle? Svést královského spratka. Pár otázek kolem královské svatby

komentář 22.05.2018
Jak se stát šlechtičnou snadno a rychle? Svést královského spratka. Pár otázek kolem královské svatby

Foto: Twitter Kensingtonského paláce

Popisek: Harry a Meghan v den svatby

FOTO Hned v úvodu zdůrazňuji, že rozhodně nepatřím k těm, co pohrdají šlechtickými rody. Ba naopak. Nebýt jich, neměli bychom v naší zemi spoustu nádherných památek, parků, skvostných zahrad či vynikajících uměleckých děl. Stejně tak patřím k obdivovatelům britské královny Alžběty II., která dělá svému slavnému šlechtickému rodu čest. Bohužel to však již neplatí o jejích dětech a pradětech. Většina z nich jí způsobila neustálým tropením skandálů mnoho vážných starostí. A její vnuk Harry ji o víkendu připravil obzvláště těžké chvilky, když se oženil s o tři roky starší rozvedenou americkou herečkou, feministkou a aktivistkou z rozvrácené rodiny.

Žena, která celý život oddaně zasvětila své vlasti a její poddaní ji za to nesmírně milují, byla navíc postavena do ponižující pozice. Média po celém světě se rozplývala nad svatbou Harryho a Meghan jako nad moderní událostí, která prý radikálně změní zkostnatělou britskou monarchii. Tedy tu monarchii, kterou celý život budovala právě královna Alžběta a to za cenu značných obětí. Zatímco ona je nyní zesměšňována jako symbol starých časů, herečku, mající za sebou nijak významnou kariéru ve filmu a televizi a které ztroskotal osobní život, adorují jako novou Lady Dianu.

Sice organický, zato dosti drahý... Svatební dort

Radost to jistě nedělá ani vzorné vévodkyni Kate, kterou k Dianě přirovnávali ještě donedávna. Prozatím ovšem zásluha Meghan spočívá pouze v tom, že dokázala během krátké doby svést prince s pochybnou pověstí,  provdat se do nejslavnější královské dynastie na světě a ze dne na den získat šlechtický titul, který se jinak uděluje pouze za zásluhy. Že přitom byla porušena všemožná, stovky let platící pravidla, je dnes vydáváno za její přednost. 

Moderní multi-kulti pohádka o Popelce

Mistři propagandy se chopili mimořádné příležitosti a skutečnost, že se britský princ, s pověstí rozmazleného fracka, zbláznil do půvabné herečky využili k tomu, aby spustili další obří globalizační kampaň. Milionům lidí na celém světě podstrčili vskutku moderní pohádku o ustrkované Popelce, která si našla svého prince a nyní promění zlé království (kde si jeho občané dokonce dovolili odhlasovali brexit), ve zcela jinou zemi. Aby překryli Harryho nemravné skandály a pár Meghaniných hříchů, začali je prezentovat jako úžasný mladý pár, který svůj život zasvětil charitě. Naštěstí se najde dost lidí, kterým zůstal zachován zdravý rozum a ti se právem ptají, jak je možné, že tyto luxusem hýčkané celebrity, deklarující svůj zájem o blaho chudých, se smířili s tím, že se na jejich okázalou svatbu vyplýtvala v přepočtu miliarda (!) korun. Rozhořčeně se zamýšlí nad tím, že jenom šaty Meghan stály šest milionů korun a svatební dort milion a půl. Mimochodem, večer je Meghan změnila za další róbu a na jednu z party odjela nejluxusnějším vozem.

 

Meghan je velmi půvabná, ale...

Róbou prý nastolila nový řád

Zato média, včetně většiny českých, nad marnotratným plýtváním plesají. Výmluvný je titulek z bulvárního deníku Blesk, v němž módní policistka Františka tvrdí, že Meghan Markle svou minimalistickou toaletou  nastolila nový řád. A v dalším článku si pochvalovala, že vévodkyně ze Sussexu obstála v hedvábí za šest milionů. O co skromnější je chování vévodkyně Kate, která si na tuto opěvovanou svatbu oblékla starší model (jenž nosí už čtyři roky) a velmi často si kupuje šaty z konfekce. Její svatební šaty, mnohem krásnější, přišly jenom na 1,5 milionů korun. Ostatně, když se vdávala samotná královna Alžběta, musela si na svatební róbu našetřit s pomocí potravinových lístků.

 

Paprsek světla pro malé černé a hnědé dívky

Český bulvár je však v adoraci královské svatby krotký ve srovnání s tím, co předvádí média britská. Ta v titulcích nadšeně referují o úspěchu „průkopnické  multikulturní svatby s gospelovým sborem a americkým biskupem“. Deník The Guardian tuto událost dokonce považuje za silný závazek monarchie k rasové integraci a multikulturalismu. A dodává: „Vévodkyně ze Sussexu je navždy paprskem světla pro malé černé a hnědé dívky.“

 

Vložil: Adéla Hofmanová