Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak se stát šlechtičnou snadno a rychle? Svést královského spratka. Pár otázek kolem královské svatby

komentář 22.05.2018
Jak se stát šlechtičnou snadno a rychle? Svést královského spratka. Pár otázek kolem královské svatby

Autor: Twitter Kensingtonského paláce

Popisek: Harry a Meghan v den svatby

FOTO Hned v úvodu zdůrazňuji, že rozhodně nepatřím k těm, co pohrdají šlechtickými rody. Ba naopak. Nebýt jich, neměli bychom v naší zemi spoustu nádherných památek, parků, skvostných zahrad či vynikajících uměleckých děl. Stejně tak patřím k obdivovatelům britské královny Alžběty II., která dělá svému slavnému šlechtickému rodu čest. Bohužel to však již neplatí o jejích dětech a pradětech. Většina z nich jí způsobila neustálým tropením skandálů mnoho vážných starostí. A její vnuk Harry ji o víkendu připravil obzvláště těžké chvilky, když se oženil s o tři roky starší rozvedenou americkou herečkou, feministkou a aktivistkou z rozvrácené rodiny.

Žena, která celý život oddaně zasvětila své vlasti a její poddaní ji za to nesmírně milují, byla navíc postavena do ponižující pozice. Média po celém světě se rozplývala nad svatbou Harryho a Meghan jako nad moderní událostí, která prý radikálně změní zkostnatělou britskou monarchii. Tedy tu monarchii, kterou celý život budovala právě královna Alžběta a to za cenu značných obětí. Zatímco ona je nyní zesměšňována jako symbol starých časů, herečku, mající za sebou nijak významnou kariéru ve filmu a televizi a které ztroskotal osobní život, adorují jako novou Lady Dianu.

Sice organický, zato dosti drahý... Svatební dort

Radost to jistě nedělá ani vzorné vévodkyni Kate, kterou k Dianě přirovnávali ještě donedávna. Prozatím ovšem zásluha Meghan spočívá pouze v tom, že dokázala během krátké doby svést prince s pochybnou pověstí,  provdat se do nejslavnější královské dynastie na světě a ze dne na den získat šlechtický titul, který se jinak uděluje pouze za zásluhy. Že přitom byla porušena všemožná, stovky let platící pravidla, je dnes vydáváno za její přednost. 

Moderní multi-kulti pohádka o Popelce

Mistři propagandy se chopili mimořádné příležitosti a skutečnost, že se britský princ, s pověstí rozmazleného fracka, zbláznil do půvabné herečky využili k tomu, aby spustili další obří globalizační kampaň. Milionům lidí na celém světě podstrčili vskutku moderní pohádku o ustrkované Popelce, která si našla svého prince a nyní promění zlé království (kde si jeho občané dokonce dovolili odhlasovali brexit), ve zcela jinou zemi. Aby překryli Harryho nemravné skandály a pár Meghaniných hříchů, začali je prezentovat jako úžasný mladý pár, který svůj život zasvětil charitě. Naštěstí se najde dost lidí, kterým zůstal zachován zdravý rozum a ti se právem ptají, jak je možné, že tyto luxusem hýčkané celebrity, deklarující svůj zájem o blaho chudých, se smířili s tím, že se na jejich okázalou svatbu vyplýtvala v přepočtu miliarda (!) korun. Rozhořčeně se zamýšlí nad tím, že jenom šaty Meghan stály šest milionů korun a svatební dort milion a půl. Mimochodem, večer je Meghan změnila za další róbu a na jednu z party odjela nejluxusnějším vozem.

 

Meghan je velmi půvabná, ale...

Róbou prý nastolila nový řád

Zato média, včetně většiny českých, nad marnotratným plýtváním plesají. Výmluvný je titulek z bulvárního deníku Blesk, v němž módní policistka Františka tvrdí, že Meghan Markle svou minimalistickou toaletou  nastolila nový řád. A v dalším článku si pochvalovala, že vévodkyně ze Sussexu obstála v hedvábí za šest milionů. O co skromnější je chování vévodkyně Kate, která si na tuto opěvovanou svatbu oblékla starší model (jenž nosí už čtyři roky) a velmi často si kupuje šaty z konfekce. Její svatební šaty, mnohem krásnější, přišly jenom na 1,5 milionů korun. Ostatně, když se vdávala samotná královna Alžběta, musela si na svatební róbu našetřit s pomocí potravinových lístků.

 

Paprsek světla pro malé černé a hnědé dívky

Český bulvár je však v adoraci královské svatby krotký ve srovnání s tím, co předvádí média britská. Ta v titulcích nadšeně referují o úspěchu „průkopnické  multikulturní svatby s gospelovým sborem a americkým biskupem“. Deník The Guardian tuto událost dokonce považuje za silný závazek monarchie k rasové integraci a multikulturalismu. A dodává: „Vévodkyně ze Sussexu je navždy paprskem světla pro malé černé a hnědé dívky.“

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace