Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

EU zkrátí velkým zemědělcům dotace. Konečně? Komentář Štěpána Chába

komentář 22.05.2018
EU zkrátí velkým zemědělcům dotace. Konečně? Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Pole zlátne, peněženka tuční

Evropská unie jedná o reformě zemědělské politiky a také přidělování dotací zemědělcům. Jedním z nosných trámů reformy je zastropování dotací. Což uškodí převážně velkým zemědělcům. Čím větší prostor na obdělávání, tím menší dotace. Obří dotační závisláci, jako je Andrej Babiš, pak vyjdou naprázdno. Nutno zkonstatovat, že je to výborná zpráva.

Proč? Evropská unie tímto vysloveně cílí na malé zemědělce a jejich podporu. Jasně, řeknete si, že malí zemědělci jsou jen taková regionální kratochvíle, která ovšem nenaplní svou produkcí košík v hypermarketech. Naplní i nenaplní. Podívejme se na to takhle. Na západě vytváří 80 % zemědělské produkce malí zemědělci. Rodinné farmy, které obhospodařují jen pár hektarů. Zkrátka prostor, který bez problémů stihnete obejít za odpoledne. Obejít polnosti Andreje Babiše? Tak to abyste si na to vzali dovolenou. A pak ještě neplacenou dovolenou. A to je zásadní problém.

Vraťme se do roku 1948

Pražáci si vykoledovali svým nadšením pro ideály únor a komunistický převrat. Následovaly roky, kdy na to vesnice doplácela hrůznou kolektivizací a zakládáním JZD. Lidem sebrali půdu, sebrali jim statky, hospodářská zvířata, vyrvali je násilně z kořenů a rozsadili po panelácích a činžácích řka – do fabriky, makat pro světový mír a neremcat. Výsledek? Nula z nuly pošla. Neustále něco nebylo a když to bylo, tak pod pultem. Lidé ztratili vztah k půdě, k přírodě… byli zavření ve fabrice a dřeli na světový mír. Asi ne moc dobře, protože ten stejně nikdy nenastal.

Přehoupněme se do roku 1989

Slavná revoluce, která nám sem měla donést příležitosti a možnosti. Někomu ano. Spekulanti, a mezi nimi i Andrej Babiš, se rvali o doposud kolektivní vlastnictví. Co nemohli uchvátit pro sebe, to rozprodali, co uchvátili, to nevydali a nevydají ani v budoucnosti. Babiš se tak stal zemědělským oligarchou. Člověkem, který vlastní pole lány. Ovládl zemědělskou produkci. Doba byla taková. Nepřešlo se na postupné reformy a návrat půdy do rukou drobným zemědělcům. Ne, všechno se to bralo sakum prásk – kdo nejvíc křičí, podplácí, kdo má nejvlivnější známé, ten prostě bral. A jsme tam, kde jsme teď.

Reformy, které se Západu příliš netknou

Zemědělské reformy, které plánuje Evropská unie, se tak západního zemědělství příliš netknou. Ale nás se dotknou velmi citelně. Ze Slovenska a od nás zní sborové – reformami nás diskriminujete, utlačujete náš způsob hospodaření, poškozujete nás. A protiunijně zaměřený člověk se do křiku o diskriminaci vesele přidá. A vlastně bude kopat za Babiše.

Čím Babiš škodí?

Babišova velkovýrobna je vlastně pokračováním mrtvé kolektivizace. Komunismus zavedl ničení remízků, spojování polí do obrovských jednolitých ploch, obrovské lány s jednou plodinou. Důvod byl jednoduchý, stovky a stovky rodinných statků se zrušilo a přešlo se na JZD, které potřebovalo jednolitou obrovskou plochu, kterou může sjezdit jedním traktorem za odpoledne. A Babiš v tom pokračuje. Fajn, někdo potraviny (když pominu řepku) produkuje a je jedno, že zisk z toho má Babiš. Jasně, je to jedno. Kdyby ovšem jeho kolektivistické dílo neničilo celou přírodu.

Voda a zase voda

Na západě k ničení členitosti zemědělské půdy nedošlo. Uvidíte to při letu letadlem. Na západ od nás malá políčka, každé s jinou plodinou, vše poskládané a moc hezké na pohled. A po příletu nad naší zemi? Fláky obrovských polí s jednou plodinou. Remízky a členitost zemědělské půdy zadržuje přirozeně vodu v krajině. Obrovská pole nechávají vodu unikat z krajiny do vodních toků, ta s sebou bere úrodnou půdu a tradá pryč z krajiny. A ve výsledku i z republiky. Andrej Babiš vlastní sice „jen“ 15 000 hektarů, ale hospodaří na 110 000 hektarech. Rodinné farmy se živí a uživí i na pěti hektarech. Propastný rozdíl, že? A právě malé farmy chce, doufejme, Evropská unie reformami podpořit. Proti čemuž není co namítat.

Kdo se v devadesátkách napakoval

Hospodářská půda, to není jen Babiš, že. Pro zajímavost pár velkých vlastníků půdy – většina z nich půdu pronajímá. Po revoluci se do skupování půdy pustili „bývalí“ soudruzi funkcionáři. Půda byla za hubičku, nikdo o ni nestál. Po roce 2000 naskočili ostatní. Petr Hanák – 8 500 hektarů, Pavel Tykáč – 10 000 hektarů, Miroslav Dvořák a Philippe Moreels – 11 000 hektarů, Radovan Vítek – 20 000 hektarů. Magnátem jsou pak církve, které si v restitucích sakra polepšily. Ty mají dalece přes 100 000 hektarů půdy.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb