Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Královská svatba: Záhada toulavé vlečky a láska, co nejde ukrást. Komentář Anny Vančové

komentář 21.05.2018
Královská svatba: Záhada toulavé vlečky a láska, co nejde ukrást. Komentář Anny Vančové

Foto: Twitter

Popisek: Harry a Meghan, již novomanželé

FOTOGALERIE Původně jsem se na to chtěla vykašlat, královská veselka, no good, co my s tím, že. Hlavní spektákl víkendu, úkol pro čisté bulvárníky. Jenže... Nejen galerie, část tohoto komentáře je tak zvaně obrazem. A to tedy nic moc obrazem (řekněme si to narovinu, vyráběla jsem se střídavým úspěchem printscreeny z přímého přenosu veselky)... A očima česko-židovské holky z Prahy, která nemá o britské a ani žádné jiné aristokracii ánung. Královskou svatbu, již v sobotu v poledne britského času vysílaly snad všechny televize světa (včetně Al Jazeery!), jsem si původně chtěla nechat ujít s tím, že ji zpracuje kolegyně Adéla, která chová k britské monarchii značnou náklonnost.

Jenže pak mne napadlo: Co fotka? Kde ji vzít a nekrást? Easy, projedu Twitter, řekla jsem si a šup na to. Úspěch částečný, zato mne jak můru ke světlu přitáhl přímý přenos. A to až do konce, protože… No, původně proto, že Meghan měla dobře pětimetrovou vlečku, s níž jí pomáhali dva malincí družbové, jenže ti se pak někam ztratili, a já fascinovaně zírala, jak si s tím Meghan elegantně poradí. No, konec konců, podívejte se sami, příběh toulavé vlečky, která měla jednu chvíli namále, jsem zařadila na konec.

Možná to něco říká spíše o nás

Dvě hodiny poté poslala Adéla svůj článek, já využila jak úlovek z Twitteru, tak své dva printscreeny, ale… Ukázalo se, že já, kolegyně Adéla plus dalších x milionů lidí na celém světě jsme sledovali přes hodinu ten samý televizní přenos, respektive to samé dění… ale viděli jsme každý trochu něco jiného. Adéla Hofmanová je očividně tradicionalistka, co se britské královské rodiny týče, takže viděla ´multikulti cirkus´. David Beckham, přímý účastník mimochodem, ale to již jistě víte, viděl ´hrdý den pro jeho zemi, Harryho, který učinil všechny Brity pyšnými´ (napsal to na svůj Twitter v neděli před polednem, přesně tam stojí: What a proud day for our country yesterday! Watching harry as happy as he was makes us all proud of the man and person he always has been...what a day!) A Elton John a já jsme viděli lásku,´která nezná bariéry´, jak poznamenal kolega Elton :-). Lásku, kterou nelze zahrát (byť Meghan JE herečka), lásku, kterou nelze ukrást. Možná to, co jsme viděli, vypovídá více o nás samých, než o aktérech včerejší nádherné svatby…

Harry se dívá na Meghan s tak očividnou láskou...

Proč používám slovo krádež? Protože nejen naše, ale i světová média jím operují ve spojitosti s temperamentním vystoupením, to nejde říci jinak, Michaela Curryho, prvního afroamerického předsedajícího biskupa Episkopální církve. Mně připomněl spoustu amerických filmů, kde se černošské bohoslužby konají v malém dřevěném kostelíku někde na Mississippi, duchovní divoce gestikuluje, do jedné věty nacpe slovo ´Oh, Lord´ více než desetkrát, směje se a pláče zároveň, jeho ovečky pějí gospely, křičí Halelujah, vstávají a tančí do rytmu. Takže ano, Michael Curry byl trochu nezvyklým úkazem na středověkém hradě Windsor, a ano, některým hostům trochu tuhla čelist, prý i královně, Meghan se lehounce usmívala, Harry trošku zíral a Meghanina maminka chvílemi přikyvovala na souhlas. Ale že by Curry ukradl svatbu? To ani náhodou, to prostě v ten den nešlo.

Love is All Around

Ten song začíná slovy: ´You know I love you, I always will´, víš, že tě miluju a vždycky budu… V sobotu shlédl Velký Manitou ze svého nebeského příbytku a poslal nádherný slunečný den, sluníčko nepálilo, ale příjemně hřálo a obloha byla modrá jak v písni od Beatles. Harry a Meghan se skoro pořád drželi za ruce a jejich prsty se lehounce, jak motýlí křídla, hladily navzájem a… Než mě definitivně necháte pro blondýnovskou naivitu v množství větším než malém zavřít do cvokhausu, ještě přidám. Ti dva se mají evidentně moc rádi. Bratři Harry a William, Harry a tatínek Charles, William a jeho žena Kate, Kate a její dcerka Charlotte… ti všichni se mají rádi, to bylo očividné. A dojal mne záběr na Eltona Johna v kostelní lavici (byl tam se svým dlouholetým partnerem Davidem), kterému za červeně zbarvenými brýlemi vlhly oči. Vzpomínal na svou přítelkyni Dianu? Vsadila bych nové adidasky, že ano… Na mé úlovky převážně z Twitteru Kensingtonského paláce se můžete, budete-li chtít, podívat do galerie.

... a Meghan mu ji oplácí

Jediné, co se mi nepovedlo zachytit pořádně, byl první kůň vpravo, který jel před kočárem s novomanželi. Ten musel vstát ten den levým kopytem, protože ustavičně vyhazoval a jezdec měl co dělat, aby ho zvládl. Ti koně jsou speciální, žijí v Buckinghamském paláci, rodí se šedí, ale léty zbělají,  jak o tom psaly Lidovky. Ale kdo by se mu divil, když byl kolem takový povyk a jásot, že... Ostatně, každičkou maličkost ze svatby tisk ohlodal až na kost, takže koho to zajímá, mohl se třeba dočíst, že svatební dort od organické pekařky Claire Ptak z východního Londýna byl vyroben z organických citronů a bezového květu (jistě organického), navrch ho ozdobila máslovým krémem a čerstvými květy.  

A ta toulavá vlečka…

Odhadla jsem ji na pět metrů, pak jsem se dočetla, že jsem se trefila, měla 16 a půl stopy. A návrhářka do ní nechala vetkat květiny, 53 kytek, typických pro všech 53 zemí Commonwealthu (na mých printscreenech to neuvidíte, jeden lepší snímek jsem ulovila na Twitteru, je v galerii).

Ale pojďme na to. Než Meghan to ráno nasedla do nóbl automobilu (Harry s Williamem přijeli v obyč černém minivanu, vyskočili a pěkný kousek šli do kostela pěšky), nepochybně jí pomohli tu pětimetrovou nádheru sbalit, aby se nepomačkala a neušpinila.

Meghan příjíždí, obřadník rozbaluje vlečku a malinký družba je již připraven splnit svůj úkol. Nic lehkého, jak uvidíte dále; vlečka musí být napjatá, ale ne zas moc, aby ji náhodou dva družbové, jímž Britové říkají pageboys, nestrhli Meghan z hlavy i s tou super drahou čelenkou (Meghan jí půjčila královna) a možná kouskem skalpu...

 

K oltáři vede Meghan princ Charles (o trablech s jejím tatínkem jsme již psali), vlečka má správné napětí.

 

Družbové a družičky někam zmizeli (později se ukáže, kam), ale vlečku elegantně rozprostřeli po starobylé dlažbě. Bravo! 

 

Snoubenci poslouchají slova svatebního obřadu (hovoří biskup z Canterbury, myslím - má nádherně vyšívané cosi kolem krku) a vlečka si tak pěkně plihne.

 

Skvělá práce! Na fotkách dokonalé.

 

A zde je vidět zvrat, na nějž jsem s napětím čekala. Harry s Meghan vstali z křesílek a vydali se doprava, do útrob kostela (za nimi kráčí princ Charles). Ví Bůh, co tam dělali, ale vlečka provedla půlobrat a zachytila se o kostelní lavici. Zde je vidět dámu v modrém (vpravo dole), jak se shýbá a situaci briskně zachraňuje.

 

Z útrob kostela se noří hejno malých družbů a družiček s vlečkou v tlapkách. Nejdůležitější práci odvedli Brian a John Mulroney, sedmiletí synové Meghaniny dlouholeté přítelkyně, kanadské stylistky Jessiky. 

 

Za družičky a družby šli Meghan dva ze tří potomků prince Williama a Kate - čtyřletý princ George a tříletá princezna Charlotte. Spolu s dalšími osmi dětmi nevěstu doprovázeli k oltáři.

 

 

A teď už si nomanželé musejí poradit sami.

 

Do kočáru Harry Meghan doslova vtáhl, obřadník vzadu postrkoval vlečku. Záhada vyřešena.

Chtělo by to nějaký závěr. Takže jídlo

Po projížďce kočárem se hosté odebrali do Síně svatého Jiří na svatební hostinu pořádanou královnou Alžbětou II. Zde si pochutnali například na skotské langustýně zabalené v uzeném lososu s citrónovou smetanou, hráškové panna cottě s křepelčími vejci, windsorském jehněčí s opečenou zeleninou a šalotkovými džemem, šampaňských a pistáciových makrónkách či tartaletkách pomerančové a crème brûlée příchuti. Večer uspořádal recepci princ Charles. No a v neděli ráno nasedli do nebesky modrého sporťáku a... začal jejich společný život. Kéž je šťastný.

 

 

 

 

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace