Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jermanová a iluzorní představa neutrálního mostu mezi Východem a Západem. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.05.2018
Jermanová a iluzorní představa neutrálního mostu mezi Východem a Západem. Komentář Štěpána Chába

Autor: Youtube / repro

Popisek: Vladimir Putin

Místopředsedkyně hnutí ANO a středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v rozhovoru pro Aktuálně řekla, že bychom se měli stát neutrální zemí, která přemostí komunikaci mezi západem a Ruskem. Krásná iluze, taková naivní a utopická, která zní obdobně jako „a žili spolu šťastně až do smrti“.

Na neutrální zemi si může hrát Švýcarsko. A to jen díky svým finančním službám, které využívají gauneři napříč celou planetou. Neutralita je u Švýcarska zachovaná jen proto, že gauneři si své vklady prostě chrání. A to i když stojí proti sobě ve válečném tažení. Co by mohla nabídnout Česká republika? Zprofanovaná lidská práva? Humanitu? Babiše? Nekonečně rozhádanou a tunelářstvím zkřivenou politickou reprezentaci?

Závazné spojenectví

Jsme součástí Evropské unie. Jsme členy NATO. To jsou dvě skupiny, které spadají pod západní vliv. A kdybychom se chtěli stát mostem v komunikaci mezi Ruskem a západem, Rusko nám prostě nebude věřit. Taky proč, že jo. Paní Jermanová tak svým toužebným přáním stát se mostem v komunikaci vyvolává otázku referenda na vystoupení z EU i z NATO. A Bůh ví, jestli bychom si pak udrželi vlastní neutralitu. Protože snahy ovládnout volný prostor by z východní strany byly značné. Nebyly? Ale byly.

Nikdo nic takového nepotřebuje

Rusko a ani západ nepotřebují neutrálního joudu, který bude mostem v komunikaci. Oni si to vyříkají sami mezi sebou. Nehledě na nás. Nehledě na většinu světa. Prostě přetahování se dvou velmocí o pole působnosti ve světě. Nic dalšího. Naše úloha je vlastně v jediném – spadat pod jeden mocenský vliv. Buďto západní, nebo ruský. Pěkný není ani jeden vliv, ale nejsme velmocí, my můžeme jen útrpně čekat, jak se ti dva ramenatí dohodnou. Západu i Rusku bychom byli svou snahou přemostit jejich vzájemnou komunikaci tak leda pro smích. Vy chcete moderovat naše velmocenské půtky? Tak tady máte po hubě.

Kdo by se měl stát mostem v komunikaci

Upřímně řečeno, rozhodně ne naše země. Je malá, v rámci světových tahanic bezvýznamná. Mostem v komunikaci by se měla stát jednoznačně Evropská unie. Snad právě to by měl být i její zásadní smysl. Obě velmoci se neustále přetahují o vliv, zahajují další fázi studené války a kdo jim to moderuje? Kdo je umravňuje? Dokonale bezzubá OSN, s kterou si USA i Rusko zametají zcela po svém. A to si můžeme umávat v OSN při hlasování ruku, přesto si jedou po svém. To Evropská unie měla vyhlásit neutralitu a pokusit se svým, jistě o dost větším, vlivem zvrátit choutky dvou ramenatých. Žel Bohu to neudělala. Stala se loutkou v rukou západu, další pákou, která neuklidňuje, ale rozdmychává rozbouřené moře světové politiky. Snad to ti lidé prostě neumí – domluvit se a spolupracovat.

Jediná naše možnost, jak se stát v této otázce jakkoliv užiteční, je vyvolat tlak na Evropskou unii, aby se vzdala své role poskoka USA a jejich politiky, a stala se neutrální. To by byla skutečná Evropská unie. Evropská unie, která by dávala smysl a jíž by stálo za to podporovat. Ale na to už je vlastně pozdě. Unie už je příliš hluboko v bahně jedné strany a proti bahnu strany druhé.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace