Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Královská svatba, nebo multikulti cirkus za miliardu? Bylo to poněkud nezvyklé...

19.05.2018
Královská svatba, nebo multikulti cirkus za miliardu? Bylo to poněkud nezvyklé...

Autor: Twitter

Popisek: Před hradem Windsor...

V posledních dnech se můžeme na vlastní oči přesvědčit, jakou obrovskou sílu mají v současné době média. Šílenství, které se na celém světě rozpoutalo kolem svatby britského prince Harryho a nepříliš známé americké herečky Meghan Markle, překonalo všechny předpovědi. A její průběh pak i ty nejodvážnější možné scénáře. V Anglii, přísnými tradicemi dosud svázané velkolepé šlechtické obřady, se tentokrát změnily v šokující multikulti cirkus, přičemž však největší část rozpočtu, pohybujícího se kolem miliardy korun, odčerpala přísná bezpečnostní opatření.

A tak tisíce zvědavců, kteří dorazili do dějiště svatby v městečku Windsor, tak ani miliony diváků po celém světě, nemohly nevidět policisty ze samopaly na každém metru. Obzvláště nepříjemné to muselo být lidem, čekajícím mnoho hodin v davu kolem cesty, po níž přijížděli svatebčané. Většinu času proti nim stáli muži v černých uniformách a mířili na ně samopaly. Vše nasvědčuje tomu, že na všudypřítomné ozbrojence si budeme muset zvykat nejen na kulturních či adventních akcích, ale i na svatbách. Je to prý daň za naši svobodu. 

Revoluce v království

Ale tento nezanedbatelný moment byl pouze jeden z mnoha, které letošní královskou svatbu odlišují od těch předchozích. Zatímco princezna Diana, která si vzala následníka trůnu prince Charlese, musela mít šlechtický původ a byla donucena se na diskrétní lékařské prohlídce podrobit kontrole, zda je ještě pannou, její syn, princ William si již mohl vzít neurozenou krásku Kate. Jeho slavná matka krutě zaplatila za to, že si po rozvodu začala románek s muslimským milencem, řada konspiračních teorií (které sice nikdo nepotvrdil, ale také spolehlivě nevyvrátil) dodnes tvrdí, že to byla příčina její smrtelné autonehody. A  pouhých pár let po Williamově svatbě si jeho bratr Harry vzal rozvedenou Američanku tmavé pleti. Good Save the Queen!

Nevěsta

Americká smršť

Této skutečnosti byl podřízen celý obřad, jehož součástí byla i vskutku neuvěřitelná exhibice amerického  biskupa M.B. Curryho. Černošský kazatel po celou dobu svého projevu působil jako v rauši a většinu svatebčanů svým vystoupením doslova ohromil. Na rozdíl od oddávajícího biskupa z Canterbury, který hovořil vkusně a k věci, Curry chrlil fráze o tom, že láska je Bůh, Bůh je láska, láska je silná jako smrt, nutná je bezpodmínečná láska k Bohu, a když bude láska, nebude válka (jak prosté, že?). Nakonec do své smršti slov ještě zamíchal oheň jako největší vynález lidstva a migraci. To, že si britský princ vzal půvabnou Američanku tmavé pleti, se projevilo i v další části obřadu, v němž nechybělo vystoupení černošského pěveckého sboru s hitem Stand By Me a malý koncert viloncellisty Sheku Kanneh-Masona, který v roce 2016 vyhrál Mladého muzikanta BBC.  Každopádně však bylo obojí mimořádně působivé, což ale přítomní hosté nijak zvláště neocenili. Ba spíše naopak. Nebylo možné si nevšimnout, jak byli mnozí z nich strnulí, včetně královny Alžběty II.

 

Harry a Meghan, na repro snímku dosud snoubenci

Poněkud nezvyklé?

Velmi mě pobavilo, když ve studiu České televize celý obřad přítomní hosté komentovali slovy: Bylo to poněkud nezvyklé. Takové transatlantické.“ Zatímco ČT 24 se snažila být jako obvykle korektní, lid si servítky nebere. Z upovídaného biskupa Curryho se okamžitě stala hvězda českých sociálních sítí. Podle názoru většiny diváků tento fláterník pokazil krásnou svatbu, na níž nejvíce oceňovali nádheru hradu Windsor. Mimochodem, většina z nich velmi tolerantně fandí novému manželskému páru.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace