Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jan Lepič: Neexistuje žádný novičok. Když už, tak novičoky, bojové chemické látky, které... Vaše dopisy

20.05.2018
Jan Lepič: Neexistuje žádný novičok. Když už, tak novičoky, bojové chemické látky, které... Vaše dopisy

Autor: Facebook

Popisek: A jde se zkoumat, jestli to je savo nebo novičok

„Zasedají výbory parlamentu, senátu, zvou si na jednání tajné služby a přijímají usnesení, že se u nás „novičok“ nikdy nevyráběl a neskladoval. A prezident svým výrokem, že se u nás „Novičok“ v malém množství vyráběl, zkoušel a následně zlikvidoval, ohrožuje bezpečnost naší země."

A to je sousto pro naše media, zejména ČT, která kauzu s chutí rozvíjí a hned se pana Bublana ze senátního výboru zeptá, jestli budou podávat ústavní žalobu na prezidenta. Ten z toho pro jistotu opatrně vycouvá, vše v Událostech ČT 16.5.2018. A to nás ještě čeká nejbližší zasedání parlamentu, kde se jistě k tomuto tématu bohatě vyjádří pánové Kalousek, Fiala, Němcová, Benda a další a to v přímém přenosu ČT. A jejich nenávist vůči prezidentovi nenechá nikoho na pochybách, jaká vyjádření to budou,“ píše náš čtenář Jan Lepič.

Základní údaje a nesrovnalosti

„A tak si zopakujme některá fakta, která jsou poslancům a senátorům zřejmě nedostupná, nebo si je vzhledem k pracovnímu vytížení nemohou vyhledat.

  1. Neexistuje žádný „NOVIČOK“. Když už tak „NOVIČOKY“. Již v roce 2011 je ve svém referátu zveřejněném v Chemických listech 103, 323-333(2011) podrobně popsali pánové Emil Halámek a prof. Ing Zbyněk Kobliha CSc., z Univerzity obrany. V referátu popisují vývoj bojových chemických látek až do současnosti. Informace o „Novičocích“ čerpají z prací V.Mirzayanova vydaných v USA v roce 1995 a 2009. Popisují, včetně schémat, jejich složení. Všechny mají stejný základ, A230 dosahuje toxicitu BCHL VX, A232 a A234 jsou ještě toxicky 5-8 x vyšší. Je tedy zřejmé, že tyto látky jsou obecně v odborných kruzích známé a kterákoliv země, která má specializované odborné laboratoře, je schopna tyto látky vyrobit. Nebo snad se domníváte, že to VB a USA neumí, umí to jen Rusko? Směšné.

  2. Po přijetí zákazu vývoje, výroby a skladování chemických zbraní a jejich likvidace, ke které přistoupila i ČR, byly přijaty příslušné právní předpisy. Je jím zákon 19/1997 Sb. který v §3 stanoví jasný zákaz nakládaní s chemickými zbraněmi jak je uvedeno v první větě tohoto bodu. V §6 však umožňuje nakládat se stanovenými látkami k průmyslovým, farmaceutickým a obraným účelům, které se přímo týkají ochrany proti chemickým zbraním a to až do množství 1 tuny za rok ( §8 zákona). V § 7 pak zákon rozlišuje stanovené látky na vysoce nebezpečné, nebezpečné a méně nebezpečné. Dále pak zákon řeší udělování licencí a podrobně odpovědnost, evidenci a například sankce za porušení zákona až do výše 100 mil. Kč.

  3. Kontrolou dodržování zákona je pověřen Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který vydal prováděcí vyhlášku č.208/2008 Sb. k zákonu 19/1997 sb. Zde je přesně stanoveno, za jakých podmínek je možné vyrábět vysoce nebezpečné látky a v jakém množství (např. §4 – pouze v jednom objektu a v množství 10 kg za rok ). V přílohách jsou pak jednotlivé látky zatříděny podle svojí nebezpečnosti. Vyhláška dále přesně a podrobně stanoví postupy vedení evidence a hlášení o nakládání s těmito látkami, tak, aby nemohlo dojít k jakýmkoliv manipulacím v evidenci."

Musíme vědět, jak se bránit

Z veřejných zdrojů, zákona, vyhlášky a zdrojů Univerzity obrany je jasné, že ČR počítá s možností vyrábět a zkoumat v omezeném množství, pod přísným dohledem a pro potřeby obrany i tyto vysoce toxické látky. Jak jinak by si chemická jednotka armády mohla otestovat svoje detekční přístroje, ochranné obleky, masky, filtry a další? V evidenci laboratoří, které mají příslušné licence by tedy neměl být problém dohledat, jestli se látky typu Novičoky na našem území někdy vyráběly a zkoumaly. Samozřejmě, pokud jsou zákony dodržovány."

Padají hlavy

Každý, kdo potvrdil názor prezidenta republiky už je odvoláván, naposledy byl postaven mimo službu ředitel civilní rozvědky. Vše je samozřejmě bez komentáře a přísně tajné. A nejnovější zpráva z Německa. Německá tajná služba v minulosti získala látky typu Novičok a předala je přes Švédsko Američanům, Kanaďanům, Bitům, Francouzům a dalším spojencům. Co více dodat. Samozřejmě, že budou tyto informace označeny za ruskou propagandu. A tak si vzpomenu na krásnou píseň Vysockého v podání Jarka Nohavici Pravda a lež,“ ukončil své hledání pravdy skepticky Jan Lepič. 


 

Reakce redakce

Novičok k snídani, k obědu i k večeři. Zdraví prospěšný, jen týden dva v nemocnici a pak hajdy domů... nebo do nějaké utajené vojenské základny. Po internetech koluje anglická přesmička Now We Choke. Čte se to stejně jako Novičok. A znamená to - teď se udusíme. Divočárna. Pokud začnete pochybovat, nahlásí vás. Pokud začnete nesouhlasit, nahlásí vás. Ale i přes nahlášení tak nějak nepřestáváte pochybovat. A nesouhlasit. 

Reakce redakce je vždy rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´ je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam budeme dávat zpočátku pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace