Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jan Lepič: Neexistuje žádný novičok. Když už, tak novičoky, bojové chemické látky, které... Vaše dopisy

20.05.2018
Jan Lepič: Neexistuje žádný novičok. Když už, tak novičoky, bojové chemické látky, které... Vaše dopisy

Autor: Facebook

Popisek: A jde se zkoumat, jestli to je savo nebo novičok

„Zasedají výbory parlamentu, senátu, zvou si na jednání tajné služby a přijímají usnesení, že se u nás „novičok“ nikdy nevyráběl a neskladoval. A prezident svým výrokem, že se u nás „Novičok“ v malém množství vyráběl, zkoušel a následně zlikvidoval, ohrožuje bezpečnost naší země."

A to je sousto pro naše media, zejména ČT, která kauzu s chutí rozvíjí a hned se pana Bublana ze senátního výboru zeptá, jestli budou podávat ústavní žalobu na prezidenta. Ten z toho pro jistotu opatrně vycouvá, vše v Událostech ČT 16.5.2018. A to nás ještě čeká nejbližší zasedání parlamentu, kde se jistě k tomuto tématu bohatě vyjádří pánové Kalousek, Fiala, Němcová, Benda a další a to v přímém přenosu ČT. A jejich nenávist vůči prezidentovi nenechá nikoho na pochybách, jaká vyjádření to budou,“ píše náš čtenář Jan Lepič.

Základní údaje a nesrovnalosti

„A tak si zopakujme některá fakta, která jsou poslancům a senátorům zřejmě nedostupná, nebo si je vzhledem k pracovnímu vytížení nemohou vyhledat.

  1. Neexistuje žádný „NOVIČOK“. Když už tak „NOVIČOKY“. Již v roce 2011 je ve svém referátu zveřejněném v Chemických listech 103, 323-333(2011) podrobně popsali pánové Emil Halámek a prof. Ing Zbyněk Kobliha CSc., z Univerzity obrany. V referátu popisují vývoj bojových chemických látek až do současnosti. Informace o „Novičocích“ čerpají z prací V.Mirzayanova vydaných v USA v roce 1995 a 2009. Popisují, včetně schémat, jejich složení. Všechny mají stejný základ, A230 dosahuje toxicitu BCHL VX, A232 a A234 jsou ještě toxicky 5-8 x vyšší. Je tedy zřejmé, že tyto látky jsou obecně v odborných kruzích známé a kterákoliv země, která má specializované odborné laboratoře, je schopna tyto látky vyrobit. Nebo snad se domníváte, že to VB a USA neumí, umí to jen Rusko? Směšné.

  2. Po přijetí zákazu vývoje, výroby a skladování chemických zbraní a jejich likvidace, ke které přistoupila i ČR, byly přijaty příslušné právní předpisy. Je jím zákon 19/1997 Sb. který v §3 stanoví jasný zákaz nakládaní s chemickými zbraněmi jak je uvedeno v první větě tohoto bodu. V §6 však umožňuje nakládat se stanovenými látkami k průmyslovým, farmaceutickým a obraným účelům, které se přímo týkají ochrany proti chemickým zbraním a to až do množství 1 tuny za rok ( §8 zákona). V § 7 pak zákon rozlišuje stanovené látky na vysoce nebezpečné, nebezpečné a méně nebezpečné. Dále pak zákon řeší udělování licencí a podrobně odpovědnost, evidenci a například sankce za porušení zákona až do výše 100 mil. Kč.

  3. Kontrolou dodržování zákona je pověřen Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který vydal prováděcí vyhlášku č.208/2008 Sb. k zákonu 19/1997 sb. Zde je přesně stanoveno, za jakých podmínek je možné vyrábět vysoce nebezpečné látky a v jakém množství (např. §4 – pouze v jednom objektu a v množství 10 kg za rok ). V přílohách jsou pak jednotlivé látky zatříděny podle svojí nebezpečnosti. Vyhláška dále přesně a podrobně stanoví postupy vedení evidence a hlášení o nakládání s těmito látkami, tak, aby nemohlo dojít k jakýmkoliv manipulacím v evidenci."

Musíme vědět, jak se bránit

Z veřejných zdrojů, zákona, vyhlášky a zdrojů Univerzity obrany je jasné, že ČR počítá s možností vyrábět a zkoumat v omezeném množství, pod přísným dohledem a pro potřeby obrany i tyto vysoce toxické látky. Jak jinak by si chemická jednotka armády mohla otestovat svoje detekční přístroje, ochranné obleky, masky, filtry a další? V evidenci laboratoří, které mají příslušné licence by tedy neměl být problém dohledat, jestli se látky typu Novičoky na našem území někdy vyráběly a zkoumaly. Samozřejmě, pokud jsou zákony dodržovány."

Padají hlavy

Každý, kdo potvrdil názor prezidenta republiky už je odvoláván, naposledy byl postaven mimo službu ředitel civilní rozvědky. Vše je samozřejmě bez komentáře a přísně tajné. A nejnovější zpráva z Německa. Německá tajná služba v minulosti získala látky typu Novičok a předala je přes Švédsko Američanům, Kanaďanům, Bitům, Francouzům a dalším spojencům. Co více dodat. Samozřejmě, že budou tyto informace označeny za ruskou propagandu. A tak si vzpomenu na krásnou píseň Vysockého v podání Jarka Nohavici Pravda a lež,“ ukončil své hledání pravdy skepticky Jan Lepič. 


 

Reakce redakce

Novičok k snídani, k obědu i k večeři. Zdraví prospěšný, jen týden dva v nemocnici a pak hajdy domů... nebo do nějaké utajené vojenské základny. Po internetech koluje anglická přesmička Now We Choke. Čte se to stejně jako Novičok. A znamená to - teď se udusíme. Divočárna. Pokud začnete pochybovat, nahlásí vás. Pokud začnete nesouhlasit, nahlásí vás. Ale i přes nahlášení tak nějak nepřestáváte pochybovat. A nesouhlasit. 

Reakce redakce je vždy rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´ je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam budeme dávat zpočátku pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace