Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč si, proboha, berete do diskuze paralyzér? Komentář Štěpána Chába

komentář 17.05.2018
Proč si, proboha, berete do diskuze paralyzér? Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Darth Vader; ilustrační foto. Kdo přešel na temnou stranu síly?!

Jsem asociální. Sloužím zlu. Jsem na temné straně. Lžu. Dezinformuji. Jsem – probohacotoje? Jsem malá ryba. To vše jsem si vysloužil poté, co se jednomu nejmenovanému člověku, říkejme mu pan Š., nepodařilo zablokovat tři naše články na Facebooku. Teď nás čeká, podle jeho slov, trestní oznámení. A dovolím si citovat pana Š.: „...Spíš si vy připravte důkazy pro svá tvrzení, brzy se Vás na ně přijde někdo ptát.“

A tak mě tak s děsem napadá – proč si ti lidé nosí do diskusí paralyzéry. Panu Š. byla nabídnuta diskuse, vyjádření, rozhovor. Byli jsme ochotni naslouchat, spolupracovat, zpracovat jeho postoj ke zpochybňovaným kauzám. A právě to by byl boj za demokracii a svobodu, kterou pan Š. tak vehementně obhajuje a je pro ni ochotný zhynout v plamenech. Pojďme nahlédnout pod pokličku plánům na další pětiletku, kterou pan Š. a jeho kumpáni plánovali s mou osobou a bojem za svobodu a demokracii.

Pojďme lovit bobříka udavačství

Pan Š. se na své facebookové stránce chlubí, že sestřelí týdně alespoň jeden článek. „Mimochodem, co týden to článek někde.“ No, u nás se mu očividně nezadařilo. Škoda, mohl mít další tři zářezy do tomahawku. Nemá. Ach jo. Dále pan Š. operuje s vlastní sebejistotou. No potěš Pánbu: „Už jsem je vyzval ke stažení a zveřejnění písemné omluvy na jejich homepage po dobu sedmi dní, to mi přijde tak přiměřené. Jsem zvědav, zda poslechnou nebo budu muset s tímhle skutečně na policii.“ Tak podle pana Š. máme poslechnout. Stáhnout ocas a lízat si rány. Mohli bychom… no, ale není za co, není proč. Komunikace se nekonala, pan Š. očividně radši restrikce, tak se nedá svítit.

Nemám slov, tohleto

Přítel pana Š. se nechal slyšet se svým údivem: „To snad není pravda. Nemám slov.“ Také se nám slov přestává dostávat. Ale ne tak panu Š., který se v odpovědi příteli nechal slyšet: „Normální cena za to, že se člověk ozve proti tomu, že někdo jiný lže, dezinformuje nebo šíří nějakou formu zla. Autor tohohle je podle mého názoru asi ale jen taková malá lowendová ryba, kterou někdo pustil k redakčnímu CMS. Po světě běhají mnohem horší a nebezpečnější lidé. To ale neznamená, že má člověk něco takového tolerovat. Člověk má bojovat proti tomu zlu, na které akorát stačí a myslím, že tady v případě pana Chába to bude s velkým přehledem.“

Tak já, malá ryba, kterou připustili k cecíku CMS, lžu, dezinformuji a navíc šířím nějakou formu zla. Ohó, co takhle zavolat Luka Skywalkera, Darth Vader je očividně zpět. Šiřitel nějaké formy zla – to se mi na vizitce bude vyjímat. Skutečně. Už teď volám sekretářce a dávám povel k tisku. Štěpán Cháb – šiřitel nějaké formy zla. Víc hrdý být snad ani nemohu. Fakt ne. Pan Š. se jal proti mně bojovat. Protože proti zlu (nebo alespoň proti nějaké jeho formě) se bojuje, to už tak v těch pohádkách bývá. A pan Š. v pohádce očividně rád a s gustem žije a bojuje… proti drakům, Darth Vaderům a nějakým formám zla. Komunikovat? To ne, to neumí. Udávat a ohánět se právníky? To ano. Chce bojovat proti faktům, podává tak trestní oznámení na svou ignoranci. Chápu ho, být v jeho kůži, udělám to samé.

Přetáhněme ho na světlou stranu

Ale ozval se i smířlivější přítel pana Š., ten mě nechtěl hned předat ruce spravedlnosti: „Tak on ten Cháb nebude asi apriori zlý člověk nebo vůl. Spíš mi přijde takový asi trochu asociální. Ale nikoliv nereformovatelný. Možná bys mohl zkusit investovat svůj čas a přeci jen ho zkusit zvrátit na světlou stranu.“ Tak ano, jako zažraný šiřitel nějaké formy zla bych si zasloužil trochu péče. Rozhodně. A, sakra, volal jsem po ní.

Důvěřuj, ale prověřuj, aneb i my se můžeme mýlit

A tady asi pokvete pšenka pro pana Š. Chytí nás při dezinformaci. No, radši se k ní přiznám hned. Získali jsme v redakci pocit, že Facebook panem Š. nahlášené články skutečně sestřelil. Vyplývalo to z mnoha indicií. Pozdějším hledáním třetího záhadného článku jsme následně zjistili, že Facebook nesestřelil ani jeden. To pan Š. zatím netuší. Neustále se dme pýchou, že načapal dezinformátory. Nechci mu kazit tu radost, ale musím. No, podívejte se sami: „Pro mě je důkazem, že Facebook ty články vyhodnotil jako fake news, jinak by je nestáhl. Já lži a dezinformace nahlašuju standardně (a říkám tomu zájem o věci veřejné a ne udavačství, protože boj proti lžím podle mě není žádné udávání, ale naopak snaha vyjevit pravdu) a nemám zdaleka nikde takovou úspěšnost, jako jsem měl tady. Facebok tady sestřelil vše, co jsem označil. Mimochodem profil pana Chába tady na Facebooku, přes který se mnou komunikuje, má 4 přátele a nějakou historickou fotku staženou bůhvídokud.“ Vypadá to, že pýcha, no, předchází pád.

No to jsou zajímavosti

Ale z jeho psaní vyplynulo spoustu zajímavého. Tvrdí, že důvěřuje Facebooku jako autoritě. Pokud Facebook smaže, smazal správně. Ehm, tak jo. Naivita jeho nebes bude se dotýkati. Pan Š. nevidí, a předpokládejme, že ani nikdy neuvidí, že Facebook je pod nechutným tlakem politiků, kteří se snaží umlčet mnohou kritiku. A to pod hrozbou absurdních pokut. Projekt se ještě jak se patří nerozjel. Ale rozjede. Brzy. I panu Š., tedy oné mýtické formě nějakého dobra, se to přestane líbit. Časem. Ale určitě. Administrátory Facebooku, těmi kolečky cenzury, klikači na udání, jsou zpravidla uhrovití hoši a děvčata, kteří se nechytili po vystudování někde jinde. Nepovažoval bych je bezhlavě zrovna za autority.

Pan Š. nemluví o udávání jako o udávání, jak vyplynulo z jeho slov, on bojuje, on se pokouší vyjevit pravdu. A nejlépe tím, že ji nahlásí jako dezinformaci. Revoluční metoda, jak odhalovat pravdu, řekl bych. To, že „lži a dezinformace“ pan Š. nahlašuje běžně, standardně, jak píše, je, no, na nějaké ocenění. Hodina nenávisti každý večer po telce? Projíždí a nahlašuje. Zkrátka udavač rutinér. Něco podobného jako, jak ona se to jmenovala, Ingrid Romancová. To je vám klouzek, ta nedělá nic jiného, než že udává. Nenahlašuje, udává. Nehledá pravdu, udává. Kam jste to, proboha, spadli, do jak hlubokého bahna se ponořili.

Malá poznámka k mému facebookovému profilu. Neměřím jej na počet přátel, já jej totiž prakticky neužívám. Nemám k němu, no, vztah. Berme to jako žárlivost, kdy nějaká forma zla prostě žárlí na nějakou jinou formu zla.

Jdeme na to systematicky

Další přítel pana Š. se do problematiky udavačství pustil s gustem buditele padesátých let: „No podle me by stalo za to vyzkouset tyhle lidi systematicky vyhnat z fb prave timhletim.“ Nastala několikaminutová dramatická pauza…

 

 

… asi taková. Pak řečník s pohledem upřeným do budoucnosti, kde bude jen pan Š. a jeho přátelé, pravil pohřebním tónem (onen pohřební tón tam prostě vidím… ééé… slyším): „Bych do toho sel - ale chtelo by to promyslet.“ Pan Š. je bojovník každým coulem, odpověděl na buditelskou výzvu heroicky: „Už se na tom pracuje.“ A tak je možné, že toto je můj poslední komentář. Lukové Skywalkerové naší republiky už si na mě leští své světelné meče, trénují dávno zapomenuté výpady a já večer budu s děsem ulehat, protože mi bude v hlavě znít hrozivé: „Už se na tom pracuje.“ Možná zítra ráno budu na straně dobra. To mě trochu děsí. Žijí tam často slepci.

Smysl tohoto textu? Ukázka toho, co jsou zač ti dobří lidé, kteří konají dobro, kteří dobro brání. A snad jedna nebo dvě narážky, které jejich postoje trochu ironizují. Vedlejším příznakem textu by mohlo být upozornění na to, že osobní profil na Facebooku by měl být osobní, pro přátelé, nikoliv veřejně ke sjetí a zkritizování kýmkoliv, tedy i šiřitelem nějaké formy zla.

Přidám sem jeden citát od autora, jenž se zove Hector Hugh Mungo, protože jsem prostě kulturní člověk:

Dá se odtud vyjít jinudy než přes výběh s tím prasetem?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace