Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeden z nejsledovanějších pořadů na světě u nás propadl. Diváci ani o MeToo, ani o Brutto nestojí

16.05.2018
Jeden z nejsledovanějších pořadů na světě u nás propadl. Diváci ani o MeToo, ani o Brutto nestojí

Autor: Facebook

Popisek: A Eurovizi vyhrává... Netta

Zatímco v minulých letech se odehrával jeden z nejsledovanějších televizních pořadů na světě, mezinárodní pěvecká soutěž Eurovision Song Contest, bez většího zájmu českých televizních diváků, letos přece jenom vyvolal poněkud větší pozornost. A to především díky účasti našeho reprezentanta Mikolase Josefa. Ten se nakonec se svým hitem Lie to Me probojoval až na šesté místo, což je pro naší zemi dosud největší úspěch v třiašedesátileté historii této euroshow.

Zdlouhavé, téměř čtyři hodiny trvající finále, však v sobotu večer sledovalo pouze 250 tisíc diváků České televize, která přímý přenos vysílala na ČT 1. Jakkoliv to byla místy cirkusová podívaná, každopádně nabídla alespoň částečnou vizitku toho, co se děje na evropské hudební scéně. O lecčems vypovídá, že naprostou většinu účinkujících u nás neznáme a platí to, až na pár výjimek, také o Mikolasi Josefovi. Začalo se o něm více psát teprve v souvislosti s touto soutěží. Ale je šance, že na rozdíl od většiny českých účastníků minulých kol, k nimž patřila například Gabriela Gunčíková nebo Martina Bárta, se o něm psát nepřestane. Mikolas totiž nenechává nic náhodě a se svou úspěšnou písní Lie to Me objížděl fanoušky v několika evropských zemích. A právě díky diváckým hlasům nakonec poskočil z patnácté příčky (která bylo výsledkem hlasování odborné poroty) až na skvělé šesté místo, v konkurenci soutěžících z 43 zemí.

Tuto fotografii uveřejnila vítězka Eurovize na své facebookové stránce.

A zase MeToo

Ovšem na letošním ročníku bylo nejpřekvapivější, jak je i tato akce neuvěřitelně zpolitizovaná. Stejně, jako momentálně probíhající filmový festival v Cannes, kde je větší pozornost věnována kampani MeToo než samotným filmům. Jistě není náhodou, že Eurovision Song Contest právě letos vyhrála izraelská zpěvačka Netta Barzilai, která zpívá o tom, že není hračkou hloupého chlapce a ještě varuje, že ho případně složí na zem. To mimochodem nebylo plané vyhrožování, protože Netta absolvovala v Izraeli povinný vojenský výcvik. A již na první pohled je to žena od rány.

Netta, nebo Brutto?

Dalo se čekat, že jejím vítězstvím zaskočení čeští diváci si na bizarně vyhlížející zpěvačce parádně smlsnou. Jedna z reakcí na její úkor byla krutě výstižná: „Zpěvačka se neměla jmenovat Netta, ale Brutto.“ Při vzpomínce na šok jménem Conchita Wurst se zdá, že v této euroshow již nemá šanci nikdo normální, a že doby, kdy v Eurovizi vítězila ABBA nebo Celine Dion, jsou ty tam. Jenže, na vítězství Netty se svými hlasy podíleli i česká porota, jejímiž členy byl například skladatelé Jan P. Muchow a Ota Balage nebo zpěvačka a herečka Berenika Kohoutová.

Jiná doba

A také samotný příběh Mikolase Josefa ukazuje, že dnes je úplně jiná doba. Na rozdíl od svých kolegů, kteří v evropské pěvecké soutěži pohořeli (Kabát, Tereza Kerndlová, Gabriela Gunčíková, Martina Bárta), tento talentovaný zpěvák a tanečník pochopil, že je nutné pro mezinárodní úspěch udělat mnohem více.

Na své kariéře spolupracuje se zahraničními producenty a špičkovými zvukaři, ale i renomovaným fotografem Martinem Strankou. Ještě důležitější než jeho velký úspěch na Eurovision Song Contest je skutečnost, že nedávno uzavřel exkluzivní kontrakt se společností Sony Music. Tak snad o něm ještě uslyšíme.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace