Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak si vychovat eurohujera – praktická příručka. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.05.2018
Jak si vychovat eurohujera – praktická příručka. Komentář Štěpána Chába

Foto: www.europarltv.europa.eu

Popisek: Studenti na cestách? Oficiální obrázek k projektu 15 000 studentů ve vlacích

Evropská unie s velkou parádou představila nový projekt, který má utopii bratrství utvrdit a dát jí pevnější kramfleky. Uhradí 15 000 studentům, kteří dosáhli osmnáctého roku života, celoměsíční jízdenku po celé Evropě. Studenti tak budou moci objevovat krásu evropských měst a krajin zdarma. A ono to zdarma zní pěkně… kdyby to bylo zdarma.

Já vím, jsem trochu škarohlíd, nechci osmnáctiletým studentům dopřát pěkné prázdniny se sponzorskými dary z Evropské unie. Ale „dar“ unie studentům má přinejmenším dva zádrhely.

Kdo to platí

Studenti budou jezdit zadarmo. Alespoň budou mít ten pocit. No pocit, oni reálně nic platit nebudou, průvodčí ve vlacích se na ně budou usmívat, nikdo po nich nebude chtít peníze, takže pro ně to bude skutečně zadarmo. Ale vlakoví dopravci za 15 000 obsazených míst ve svých vlacích budou chtít zaplatit. Nemohou to chtít po studentech, budou to chtít po Evropské unii. Evropská unie neprodukuje peníze, Evropská unie peníze vybírá. A právě z vybraných peněz dopravcům zaplatí to, o co by jinak přišli.

Ono to totiž nefunguje tak, že Evropská unie chce dávat zadarmo a na to konto, pro hezké oči unie, dopravci prostě nabídnou 15 000 volných míst zdarma. Dopravci budou mít s přepravou 15 000 studentů velké výdaje, budou tedy za prázdniny ve vlaku ZADARMO požadovat velké příjmy. Evropská unie, jako silně levicová instituce, operuje na silně pravicovém prostoru tržního hospodářství, kde si všichni nechávají za své služby platit. Tak to prostě je. A i dopravci budou vyžadovat úhradu. Tu zaplatí unie. A ta na to peníze vezme z kapes lidem platícím daně v EU.

Sociální solidarita

Máme sociální programy a politiku, která udržuje lidi nad vodou, nenechá je padnout. Alespoň tak mýtus sociální solidarity vypadá na papíru. A právě na to se bere, krom jiného, z daní. Je to, dalo by se říci, přání všech. Nenechat souseda padnou do nezvladatelné bídy. Záchranné lano pro ty, kteří to nezvládli nebo kteří se dostali vinou špatného zdraví do znevýhodněného stavu, který by je zabil, kdyby se jim nepodala ruka s pomocí. Na to se vybírat peníze mají. Dává to smysl. Je to rozumné.

A teď tu stojí 15 000 studentů a Evropská unie požaduje uplatnění stejného principu na jejich prázdniny. Protože… proč? Je v zájmu společnosti v Evropské unii, aby studenti měsíc jezdili za peníze všech po Evropě? Opravdu by bez této nabídky 15 000 studentů zemřelo? Měli by pokažené prázdniny, zdeformovanou psychiku? Museli by, třeba, na brigádu, nebo by nejeli nikam, protože rodičům se na daních bere tolik, až nemají na rodinnou dovolenou?

Je v zájmu společnosti, aby 15 000 studentů jezdilo měsíc vlakem? A proč zrovna oni? Naše vesnice by také ráda viděla Barcelonu. Zaplatíte? Osazenstvo paneláku na Černém mostě v Praze by také rádo do Barcelony. Vznikne nějaký unijní projekt? A v čím zájmu pojedou obyvatelé paneláku na Černém mostě do Barcelony? Myslíte, že to chce obyvatel paneláku v pražských Jinonicích platit? Proč by měl chtít? V jeho zájmu je, aby v paneláku na Černém mostě neumíral člověk hlady, na to jistě dá rád. Ale na jeho prázdniny nedá. Nemá na tom sebemenší zájem. Proč by ho měl mít?

Propaganda, která se zažere do mozku

Ale studenti to tak chápat nebudou. Oni pojedou na prázdniny ZADARMO a umožní jim to právě Evropská unie. A na to se nezapomíná. Na hezké prázdniny plné zážitků se prostě nezapomíná. Kolik oddaných si tím Evropská unie zaplatí? Dejme tomu třeba 15 000? Jenom tento rok? 15 000, kteří oslepnou, protože jim Santa dal dárek a od nynějška na toho hodného Santu budeme myslet jako na hodného Santu.

Takže Evropská unie si zaplatila z daní Evropanů propagandu, která svým dosahem dalece předčí všechny propagační letáky a brožury a videa. Protože taková propaganda vybuduje ve studentech vděk vůči Evropské unii. Jak šalebné tanečky tvářící se jako… milodar.

Jsem zlý a záštiplný člověk?

Ono to tak vypadá – nepřeju nebohým studentům trochu zážitků. Přeju, z celého srdce, ovšem ne za cenu, kterou unie předloží daňovým poplatníkům, ne jako projekt propagandy. Daleko rozumnější by bylo, kdyby ty peníze zůstaly v kapsách rodičů, kteří by pak na podobnou dovolenou měli i bez unie. Evropská unie není ráj a podobnými projekty chce ukázat, že rájem je, ač se tím ukazuje jako předpisová Potěmkinova vesnice. Hezký nátěr hnilobu jen zakryje, nezničí.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace