Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo protestů rozesílání pozitivní energie? Jděte s tím k šípku. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.05.2018
Místo protestů rozesílání pozitivní energie? Jděte s tím k šípku. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Milujeme lásku a tak necháváme nenávist utrženou ze řetězu

Vše je dobré. Posíláme pozitivní energii. Světový konflikt odvrátí mimozemšťané ve svém UFO poháněném láskou. Stačí si správně přát a vesmír nám splní všechna přání. Otevřením čaker se stáváme plnými lidmi. Vidíme květinové víly na své zahradě. Každý máme za ramenem anděla, který na nás s láskou dohlíží. Ve výčtu absurdit by se dalo pokračovat do nekonečna.

Pamatuju si okamžik, kdy se spustila válka v Sýrii. Plné noviny hororu. Další válka, další ničení země, která si šla svou cestou. Další zavážení demokracií, která prostě nefunguje všude. V rámci pídění po informacích jsem se dostal na stránky esotericky naladěných občanů. A i tam se řešila válka v Sýrii. Dokonce se navrhovala účinná řešení. Jedním z hlavních řešení, a vlastně jediným řešením, bylo posílání pozitivní energie a lásky do míst konfliktu. Prý to má sílu, tvrdilo se tam a jako příklad se dával nějaký konflikt v Africe, kde byla místa bez bojů. A právě ta místa byla plná lásky, kterou posílali esoterici všech zemí. Spojili se, no, jako ti proletáři.

Funguje láska proti kulometu?

Sem tam. V době hippies, v období války ve Vietnamu, prezident Johnson hleděl z okna Bílého domu na tisícihlavé zástupy demonstrantů proti válce. Za jeho zády stál generál a nutil prezidenta k tomu, aby se ve Vietnamu použila jaderná zbraň. Johnson pravil (a nevím, jestli prezidenta budu citovat přesně): „Vidíte ten dav? Jak dlouho mu podle vás bude trvat, než sem vtrhne a roztrhá nás?“ A na to konto prý nebyla ve Vietnamu použita atomovka. Možná je to jen mýtus, který má dát lidem naději, že mohou něco ovlivnit. Netuším.

A to je okamžik, ať mytologický nebo skutečný, kdy láska stála proti kulometu a byla silnější. Protože za láskou stál dav, kterému by trvalo pět minut, než by viníka dost násilně zlynčoval. A co dělají esoterici? Zavření doma v obýváku, každý sám, sedí v lotosovém květu a bzučí si pro světový mír, doufaje, že spojení mnoha bzučících lidí ten světový mír prostě nastolí. Dovolím si o tom trochu pochybovat.

New Age jako svod pro inteligentní lidi

Příznačné je, že esoterice většinou propadnou inteligentní lidé. Proč? Hledají smysl ve světě, který je bezcitný, hamižný, sobecký a krutý. Chtějí najít něco, čeho by se mohli chytit a věřit tomu. A právě pro takové lidi je tu New Age. Pojetí duchovna, které ve výsledku vezme člověku jakoukoliv schopnost se bránit a bránit tak to, čemu věří.

New Age je pro systém, který stojí právě na hamižnosti, bezcitnosti, krutosti a sobectví, pravým požehnáním. Inteligentní lidé jsou svedeni na scestí, kde přestávají proti systému protestovat, bránit se a tím systému znemožňovat přílišný nárůst. Oddaní svým iluzím o tom, že Vše je dobré, že lze problémy řešit láskou odesílanou na tisíce kilometrů, že protest je vlastně násilnou formou, který více zla vyvolá, než zažene.

Ježíš Kristus a malá domů

Ano, Ježíš Kristus něco obdobného vlastně kázal. On do tebe kamenem, ty do něj chlebem. Miluj bližního svého jakož i svého nepřítele. Ale zároveň k tomu velmi rozšafně a bez použití lásky rozehnal kupčíky z chrámu. V domě božím přeci není místo pro nízkost, ale pro modlitby. Boží dům je pro esoteriky celý svět. Ale kupčíky nechávají kupčit, v rámci sobectví pracují jen na vývoji vlastního éterného těla, na zbytek světa tak nějak kašlou. A stává se z nich tak, pro systém, zelenina, která se nevzpírá, neohrožuje plynulý provoz systému, která prostě sedí v lotosovém květu a bzučí si za světový mír. V tomto případě by byl kulomet silnější než láska. Protože za touto láskou se skrývá bezmoc, osamělost a zoufalá neochota vzít osud země a tak nějak se za něj porvat. Systém tak elegantně svedl lidi, kteří jsou inteligentní a uměli by samotnému systém fest zatopit, do utopického světa vlastních energií a neúčelného mrhání vlastním potenciálem něco změnit.

Nejde si myslet, že prostým odesíláním pozitivní energie lze zabránit vraždě dítěte. Předhoďme ilustrační situaci – esoterikovi bere násilník dítě s tím, že jej podřeže. Co na to esoterik? Klek do lotosového květu a expres, nejlépe jako telegram, odesílá směrem k násilníkovi lásku a pozitivní energii. Co na to násilník? V záchvatu smíchu řeže hrdlo dítěte. Je to absurdní příklad? Ne až tolik. Esoterici právě to dělají. Třeba u konfliktu v Sýrii. Odesílají pozitivní energii místo toho, aby odeslali skutečný protest, aby se skutečně zvedli a šli hrozit svým hněvem a silou davu někomu, kdo tu válku může zastavit.

Esoterika tak bují hlavně ve společenství západních zemí. Ve společenství, které by válku v Sýrii, a nejen tam, mohlo svou silou skutečně zastavit. Místo toho pokrytecky žvaní o lásce a tváří se jako Buddhovo špatné ráno.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace