Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo protestů rozesílání pozitivní energie? Jděte s tím k šípku. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.05.2018
Místo protestů rozesílání pozitivní energie? Jděte s tím k šípku. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Milujeme lásku a tak necháváme nenávist utrženou ze řetězu

Vše je dobré. Posíláme pozitivní energii. Světový konflikt odvrátí mimozemšťané ve svém UFO poháněném láskou. Stačí si správně přát a vesmír nám splní všechna přání. Otevřením čaker se stáváme plnými lidmi. Vidíme květinové víly na své zahradě. Každý máme za ramenem anděla, který na nás s láskou dohlíží. Ve výčtu absurdit by se dalo pokračovat do nekonečna.

Pamatuju si okamžik, kdy se spustila válka v Sýrii. Plné noviny hororu. Další válka, další ničení země, která si šla svou cestou. Další zavážení demokracií, která prostě nefunguje všude. V rámci pídění po informacích jsem se dostal na stránky esotericky naladěných občanů. A i tam se řešila válka v Sýrii. Dokonce se navrhovala účinná řešení. Jedním z hlavních řešení, a vlastně jediným řešením, bylo posílání pozitivní energie a lásky do míst konfliktu. Prý to má sílu, tvrdilo se tam a jako příklad se dával nějaký konflikt v Africe, kde byla místa bez bojů. A právě ta místa byla plná lásky, kterou posílali esoterici všech zemí. Spojili se, no, jako ti proletáři.

Funguje láska proti kulometu?

Sem tam. V době hippies, v období války ve Vietnamu, prezident Johnson hleděl z okna Bílého domu na tisícihlavé zástupy demonstrantů proti válce. Za jeho zády stál generál a nutil prezidenta k tomu, aby se ve Vietnamu použila jaderná zbraň. Johnson pravil (a nevím, jestli prezidenta budu citovat přesně): „Vidíte ten dav? Jak dlouho mu podle vás bude trvat, než sem vtrhne a roztrhá nás?“ A na to konto prý nebyla ve Vietnamu použita atomovka. Možná je to jen mýtus, který má dát lidem naději, že mohou něco ovlivnit. Netuším.

A to je okamžik, ať mytologický nebo skutečný, kdy láska stála proti kulometu a byla silnější. Protože za láskou stál dav, kterému by trvalo pět minut, než by viníka dost násilně zlynčoval. A co dělají esoterici? Zavření doma v obýváku, každý sám, sedí v lotosovém květu a bzučí si pro světový mír, doufaje, že spojení mnoha bzučících lidí ten světový mír prostě nastolí. Dovolím si o tom trochu pochybovat.

New Age jako svod pro inteligentní lidi

Příznačné je, že esoterice většinou propadnou inteligentní lidé. Proč? Hledají smysl ve světě, který je bezcitný, hamižný, sobecký a krutý. Chtějí najít něco, čeho by se mohli chytit a věřit tomu. A právě pro takové lidi je tu New Age. Pojetí duchovna, které ve výsledku vezme člověku jakoukoliv schopnost se bránit a bránit tak to, čemu věří.

New Age je pro systém, který stojí právě na hamižnosti, bezcitnosti, krutosti a sobectví, pravým požehnáním. Inteligentní lidé jsou svedeni na scestí, kde přestávají proti systému protestovat, bránit se a tím systému znemožňovat přílišný nárůst. Oddaní svým iluzím o tom, že Vše je dobré, že lze problémy řešit láskou odesílanou na tisíce kilometrů, že protest je vlastně násilnou formou, který více zla vyvolá, než zažene.

Ježíš Kristus a malá domů

Ano, Ježíš Kristus něco obdobného vlastně kázal. On do tebe kamenem, ty do něj chlebem. Miluj bližního svého jakož i svého nepřítele. Ale zároveň k tomu velmi rozšafně a bez použití lásky rozehnal kupčíky z chrámu. V domě božím přeci není místo pro nízkost, ale pro modlitby. Boží dům je pro esoteriky celý svět. Ale kupčíky nechávají kupčit, v rámci sobectví pracují jen na vývoji vlastního éterného těla, na zbytek světa tak nějak kašlou. A stává se z nich tak, pro systém, zelenina, která se nevzpírá, neohrožuje plynulý provoz systému, která prostě sedí v lotosovém květu a bzučí si za světový mír. V tomto případě by byl kulomet silnější než láska. Protože za touto láskou se skrývá bezmoc, osamělost a zoufalá neochota vzít osud země a tak nějak se za něj porvat. Systém tak elegantně svedl lidi, kteří jsou inteligentní a uměli by samotnému systém fest zatopit, do utopického světa vlastních energií a neúčelného mrhání vlastním potenciálem něco změnit.

Nejde si myslet, že prostým odesíláním pozitivní energie lze zabránit vraždě dítěte. Předhoďme ilustrační situaci – esoterikovi bere násilník dítě s tím, že jej podřeže. Co na to esoterik? Klek do lotosového květu a expres, nejlépe jako telegram, odesílá směrem k násilníkovi lásku a pozitivní energii. Co na to násilník? V záchvatu smíchu řeže hrdlo dítěte. Je to absurdní příklad? Ne až tolik. Esoterici právě to dělají. Třeba u konfliktu v Sýrii. Odesílají pozitivní energii místo toho, aby odeslali skutečný protest, aby se skutečně zvedli a šli hrozit svým hněvem a silou davu někomu, kdo tu válku může zastavit.

Esoterika tak bují hlavně ve společenství západních zemí. Ve společenství, které by válku v Sýrii, a nejen tam, mohlo svou silou skutečně zastavit. Místo toho pokrytecky žvaní o lásce a tváří se jako Buddhovo špatné ráno.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace