Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Absurdní fraška jménem novičok. Přestaňte lhát národu do ksichtu!

08.05.2018
Absurdní fraška jménem novičok. Přestaňte lhát národu do ksichtu!

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační foto

Krajské listy již několikrát zveřejnily fakta, dokazující, že největším šiřitelem dezinformací jsou čeští politici a jejich prostřednictvím i veřejnoprávní média. Dalším důkazem je aktuální aféra novičok. Veřejnost je již celé týdny mystifikována zcela protichůdnými zprávami a jen těžko se někdo může divit občanům, že většina z nich již politikům již nevěří.

Celá kauza je navíc tak nepřehledná, že se v ní téměř nikdo neorientuje a je docela možné, že právě to je hlavní cíl dezinformační války, kterou mezi sebou vedou Rusko a Velká Británie za vydatné pomoci Česka. Všechny strany sporu přitom veřejnost deklasovaly do rolí naprostých hlupáků, jimž je každý den naservírovaná jiná lež či výmluva. 

Tady něco nesedí

Snad každému přemýšlejícímu člověku muselo být od začátku jasné, že tady mnohé nesedí. Třeba když bylo Rusko okamžitě a bez jakýchkoliv důkazů obviněno, že má na svědomí  otravu dvojitého agenta Skripala a  že se látka, zvaná novičok, vyráběla pouze v této zemi.  A stejně tak si jistě mnozí zamysleli nad tím, zda je protiútok ruské strany, tvrdící, že se novičok vyráběl i jinde, například u nás, tak úplně vycucaný z prstu. Tím spíše, když  je veřejným tajemstvím, že v naší zemi působí řada ruských špionů. 

Aby se zase vlk nažral

Následovala silácká prohlášení některých politiků, tvrdících, že se u nás novičok nikdy nevyráběl. Když to ovšem popřel prezident Miloš Zeman a v televizi Barrandov prozradil, že u nás byla přece jenom tato  látka vyrobena, byť v malém množství, začalo další dějství  této absurdní frašky.  Ministerstvo obrany jeho slova vzápětí potvrdilo, byť hovoří nikoliv o výrobě novičoku, ale pouze o jeho  mikrosyntéze a to pro účely protichemické  obrany. A nebyl by to obratný Andrej Babiš, aby na to nereagoval osvědčenou metodou „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Po jednání se zástupci BIS a Vojenského zpravodajství řekl, že v České republice nebyla vyvíjena ani skladována látka typu novičok.  

Byla - nebyla?

Jenže Úřad vlády poté  na svých stránkách zveřejnil tuto informaci: „V první fázi byla provedena mikrosyntéza látky Novičok A-230. V průběhu mikrosyntézy nebyla látka izolována a tento postup není dle metodiky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost považován za výrobu ani vývoj. Vzniklý produkt byl ihned zničen. Ke druhé fázi programu již nebylo přistoupeno. Látka typu Novičok A-230 je odlišná od látky A-234, která byla použita při otravě Sergeje Skripala ve Velké Británii. Obě látky jsou zcela odlišné a mají jasně rozdílnou chemickou strukturu. 

Rozdílné vnímání slov?

A korunu všemu dala závěrečná pasáž stanoviska Úřadu vlády: „Ve vyjádření prezidenta se zřejmě jedná o  rozdílné vnímání slov výroba a testování, kdy má prezident pravdu v tom, že zákon č. 19 z roku 1997 Sb. označuje za výrobu každou chemickou reakci, přičemž ve vyjádření Vojenského výzkumného ústavu mikrosyntéza za výrobu označená není. Sám Vojenský výzkumný ústav použil termín výroba a testování rozdílně v mediálním prostoru (rozhovor ředitele VVÚ v ČT 17. března 2018), čímž vzniklo toto nedorozumění. “

 

A co na to lid? „Přestaňte lhát národu do ksichtu,“ reaguje na tvrzení Úřadu vlády podrážděně Pavel, přičemž se drtivá většina ostatních  reakcí  vůbec nedá zveřejnit. 

Vložil: Adéla Hofmanová