Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Absurdní fraška jménem novičok. Přestaňte lhát národu do ksichtu!

08.05.2018
Absurdní fraška jménem novičok. Přestaňte lhát národu do ksichtu!

Autor: Pixabay

Popisek: Ilustrační foto

Krajské listy již několikrát zveřejnily fakta, dokazující, že největším šiřitelem dezinformací jsou čeští politici a jejich prostřednictvím i veřejnoprávní média. Dalším důkazem je aktuální aféra novičok. Veřejnost je již celé týdny mystifikována zcela protichůdnými zprávami a jen těžko se někdo může divit občanům, že většina z nich již politikům již nevěří.

Celá kauza je navíc tak nepřehledná, že se v ní téměř nikdo neorientuje a je docela možné, že právě to je hlavní cíl dezinformační války, kterou mezi sebou vedou Rusko a Velká Británie za vydatné pomoci Česka. Všechny strany sporu přitom veřejnost deklasovaly do rolí naprostých hlupáků, jimž je každý den naservírovaná jiná lež či výmluva. 

Tady něco nesedí

Snad každému přemýšlejícímu člověku muselo být od začátku jasné, že tady mnohé nesedí. Třeba když bylo Rusko okamžitě a bez jakýchkoliv důkazů obviněno, že má na svědomí  otravu dvojitého agenta Skripala a  že se látka, zvaná novičok, vyráběla pouze v této zemi.  A stejně tak si jistě mnozí zamysleli nad tím, zda je protiútok ruské strany, tvrdící, že se novičok vyráběl i jinde, například u nás, tak úplně vycucaný z prstu. Tím spíše, když  je veřejným tajemstvím, že v naší zemi působí řada ruských špionů. 

Aby se zase vlk nažral

Následovala silácká prohlášení některých politiků, tvrdících, že se u nás novičok nikdy nevyráběl. Když to ovšem popřel prezident Miloš Zeman a v televizi Barrandov prozradil, že u nás byla přece jenom tato  látka vyrobena, byť v malém množství, začalo další dějství  této absurdní frašky.  Ministerstvo obrany jeho slova vzápětí potvrdilo, byť hovoří nikoliv o výrobě novičoku, ale pouze o jeho  mikrosyntéze a to pro účely protichemické  obrany. A nebyl by to obratný Andrej Babiš, aby na to nereagoval osvědčenou metodou „vlk se nažral a koza zůstala celá“. Po jednání se zástupci BIS a Vojenského zpravodajství řekl, že v České republice nebyla vyvíjena ani skladována látka typu novičok.  

Byla - nebyla?

Jenže Úřad vlády poté  na svých stránkách zveřejnil tuto informaci: „V první fázi byla provedena mikrosyntéza látky Novičok A-230. V průběhu mikrosyntézy nebyla látka izolována a tento postup není dle metodiky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost považován za výrobu ani vývoj. Vzniklý produkt byl ihned zničen. Ke druhé fázi programu již nebylo přistoupeno. Látka typu Novičok A-230 je odlišná od látky A-234, která byla použita při otravě Sergeje Skripala ve Velké Británii. Obě látky jsou zcela odlišné a mají jasně rozdílnou chemickou strukturu. 

Rozdílné vnímání slov?

A korunu všemu dala závěrečná pasáž stanoviska Úřadu vlády: „Ve vyjádření prezidenta se zřejmě jedná o  rozdílné vnímání slov výroba a testování, kdy má prezident pravdu v tom, že zákon č. 19 z roku 1997 Sb. označuje za výrobu každou chemickou reakci, přičemž ve vyjádření Vojenského výzkumného ústavu mikrosyntéza za výrobu označená není. Sám Vojenský výzkumný ústav použil termín výroba a testování rozdílně v mediálním prostoru (rozhovor ředitele VVÚ v ČT 17. března 2018), čímž vzniklo toto nedorozumění. “

 

A co na to lid? „Přestaňte lhát národu do ksichtu,“ reaguje na tvrzení Úřadu vlády podrážděně Pavel, přičemž se drtivá většina ostatních  reakcí  vůbec nedá zveřejnit. 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace