Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prázdná doba, prázdná slova, prázdná budoucnost. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.05.2018
Prázdná doba, prázdná slova, prázdná budoucnost. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Je libo koktejlek antidepresiv?

Jsem dnes naladěn na chmurné vidění světa a života v něm. Zmar, kam se podívám. Ledva si vzpomenu na něco nadějného, už na mě padají desítky jiných věcí, které vyvolávají beznaděj a nesmírný pocit prohry. Manipulace, lži, nejistota, zoufalé hledání čehokoliv, čeho bych se mohl chytit a nepustit, protože to bude stabilní, solidní a důvěryhodné.

Zítřek se tak stává jen dalším dnem bojů a hrůzy ze stereotypu proher a ubohých vítězství-nevítězství. A ono vítězství-nevítězství je vlastně jen dalším přežitým dnem, kdy se mohu uložit do postele a zakonzervovat se do snu, který, stejně jako bdělost, nabízí jen absurditu toho, že jsem si nějak vydělal na chleba. Nic jiného.

Pídění se

Pídit se po nějakém smyslu věci, smyslu života, je pro tuhle dobu směšné. Teď se má chápat princip má dáti / dal, orientovat se ve spleti toho, co ještě smím a za co už mě zavřou. A tak komíhat na hraně zákona, na hraně příčetnosti a strachu z toho, že právě zítra už člověk neprožije den vítězství-nevítězství, ale den prohry, kdy to okolí prostě všechno dojde a začne se tvářit rozlobeně.

Antidepresiva jako smysl

A tak nějak se přestávám divit, že největším farmaceutickým výdělkem jsou antidepresiva. Prášky, které i z prohry udělají snesitelnou plichtu. Za posledních patnáct let se jejich spotřeba v České republice ztrojnásobila. Teď už se do lékáren dováží přes sedm milionů balení antidepresiv ročně. Sedm milionů balení pro růžovější svět, bez kterých bychom se navzájem nejspíš vyvraždili. Nebo by přišla obrovská vlna rozvodů, rozchodů a sebevražd. Co je na té době tak špatně, že potřebujeme polykat jinou realitu? Na celém světě je obrat z antidepresiv 20 miliard dolarů. To už jsou pěkné prémie pro farmaceuta.

Pár příběhů lidí s růžovými brýlemi

Na webu ssristories.com mapují incidenty, které byli spáchané lidmi, kteří měli předepsaná antidepresiva. Matka zabila svého manžela a dva syny. Další matka zabila sebe a dvě malé děti během rozvodového řízení. Senior (67) zabil svou manželku (57) po návalu úzkosti. Velká část školních střelců v USA jela na antidepresivech. Na výše zmíněném webu jsou tisíce článků, které o důsledcích antidepresiv na chování člověka píší. A to přímé zkušenosti. Na webu je k mání i informace, že užívání antidepresiv stojí často za vybujením skutečných psychických nemocí, pro které má ten který člověk dispozice.

Jak jsme na tom ze zdravotního hlediska

Pro pány nepříjemné – mužům po antidepresivech mohou růst prsa. U žen užívání antidepresiv zvyšuje možnost onemocnění rakovinou prsou a vaječníků. Antidepresiva aktivují imunitní buňky, které následně zvyšují počet zánětlivých látek, které přecházejí do mozku. Hromadí se v mozku a aktivují gliové buňky, zodpovědné za sekreci sloučeniny BDNF, působící na mozek hojivě. Tyto látky pak paradoxně zvyšují pocit štěstí a dobré nálady. Ovšem může to vést ke skutečnému zánětu mozku. Antidepresiva zvyšují možnost srdečního selhání. U žen se zvyšuje o 45 % možnost mrtvice.

Vše je dobré

Žijeme ve společnosti, která se snaží špatnou náladu, zamračenou tvář nebo smutek vytlačit. Zbavit se jich. Vše musí být krásné, bezstarostné, v pohodě. Po rozvodu začnou, jak muž, tak i žena, zobat antidepresiva. Smrt v rodině je vhodným způsobem, jak si říct o antidepresiva. Stres ve škole se řeší aplikací antidepresiv do dětí. Přičemž smutek či blbá nálada jsou běžné a pro člověka pozitivní reakce na prožitý stres nebo duševní bolest. Samotný smutek léčí. Antidepresiva tak přirozený léčebný proces smutku potlačují.

Do lidí se střílí tím, že mají využít svůj potenciál. Že se mají v bludu obdivovat v zrcadle a tvrdit si do očí – dnes to zvládnu, dnes jim ukážu – a jít to těm ostatním nandat a většinou, samozřejmě, selhat. Tvrdí se jim, že vše je dobré. Lákají se na šňůry otupujícího new age, které lidem bere i tu poslední špetku soudnosti. A v člověku se hromadí potlačovaný vztek, člověk je konec konců i tvor cynický, smutný, s blbou náladou a s chutí všechny občas poslat do řiti. A kdykoliv takový člověk z člověka vykoukne, zaslzí si do prostoru a řekne o někom něco neuctivého, je to chvíle pro antidepresiva. Chvíle pro potlačení přirozenosti.

Žijeme ve zvláštní době, která neumí být pro lidi, ale je jen sama pro sebe. Doba, která v lidech vyvolává pocit úzkosti, nejistoty, někdy až hrůzy. A je přirozené, když se člověk dostane do fáze, kdy to prostě přestane zvládat. V tu chvíli je ovšem čas na přehodnocení svého života a přístupu k němu, nikoliv k nadopování se umělou dobrou náladou, která je jako dobrá nálada Jokera z filmů o Batmanovi. Křeč dobré nálady.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace