Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šílená praxe žehlení prsou přijíždí z Kamerunu i mezi nás. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.05.2018
Šílená praxe žehlení prsou přijíždí z Kamerunu i mezi nás. Komentář Štěpána Chába

Autor: World Press Photo / Heba Khamis

Popisek: Kamerunská dívky po žehlení prsou

FOTO Máte dceru? Je jí mezi osmi a dvanácti lety? Co takhle jí zažehlit rostoucí prsa? Ne, nejedná se o novou módu, v Kamerunu je to běžná praxe, která má zabránit předčasnému těhotenství znásilněním. Protože kamerunští muži mají pocit, že jakmile dívce začnou růst prsa, je připravená na to, aby ji někdo znásilnil. A protože rodina dívky chce, aby se dostala někam dál, než jen k penisu nejbližšího idiota, snaží se pohlavní zrání dívek potlačit. Nebo zastavit úplně.

Prsa jsou masírováním a stlačováním rozpálenými předměty zplošťována. Procedura je neskutečně bolestivá. Může vést k rakovině prsou, nevratně poškozuje tkáň, v prsou se můžou tvořit cysty, vede k infekcím. Praktika může vést ke ztrátě prsou. Vede k depresím. V Kamerunu si prošlo procedurou 53 % žen. Vykonavatelkami týrání jsou většinou matky nebo tetičky dívek.

Na problém upozornílo letošní World Press Photo, kdy Heba Khamis se stal držitelem první ceny v kategorii Problémy dnešní doby (což je série, z níž tři snímky zde reprodukujeme). „Zakázaná krása. Praxe zažehlování prsou dívkám ve věku mezi 8 a 12 lety je v Kamerunu běžná. Lidé věří, že tím oddálí dospívání dívek a uchrání je tak před nebezpečím znásilnění a sexuálního zneužívání," píše se v tiskové zprávě k ocenění.

Proboha, proč?

To jsou kamerunští muži idioti? Mentální mrzáci, kteří v sobě nemají kouska člověka? To je jejich hlavní a jedinou přednosti penis? To se neumí dvořit? Neumí si vážit života a lásky? To si chtějí prostě zapíchat, tak si prostě zapíchají ať se to komu líbí nebo ne? To v Kamerunu nemají dívky otce, bratry, kteří by je, když už je jejich systém natolik na hlavu, ochránili? To těm idiotům s jedinou předností nedokáže někdo účinně rozbít hubu? A udělat z toho rozbíjení huby systémové řešení? Vždyť právě systémová hrozba rozbitím huby nás dokopala k civilizaci.

Dobrou zprávou je, že praktika je používaná převážně na jihu Kamerunu. V severní části země se jí dočkalo „jen“ 10 % žen. Proč? Protože na severu vládne islám. Blbou zprávou je, že tamní dívky jsou chráněny tím, že se v době pohlavního zrání (tedy kolem desátého roku života), musí vdávat za staré kozly. Holt, islám a jeho pedofilní praktiky. Z bláta do louže, dalo by se říct. Žehlení prsou je prováděné v dalších afrických zemích jako je Čad, Rovníková Guinea, Pobřeží slonoviny, Keňa, Zimbabwe, Nigérie nebo Benin.

U nás klid?

Děje se tato praktika i v našem civilizačním okruhu? Ano, samozřejmě. Ne, nebojte, ve vedlejším paneláku to Alenka Nováková nezažívá. Na žehlení prsou upozorňuje britská organizace Cawogido, která si vytkla za cíl nahnat ženy a dívky do aktivního řešení vlády a řízení společnosti (tradiční feministická organizace). Žehlení prsou je ve Velké Británii problém právě kamerunské komunity. Deník Independent upozorňuje na to, že žehlení prsou se dočká v Británii tisíce dívek. „Žehlení prsou je praxe, která se děje v soukromí domovů lidí, takže je těžké vidět, kde se děje a kdo je strůjcem. Jsem si jistá, že se tu děje, ale lidé nejsou ochotni o tom mluvit. Je to jako mrzačení ženských pohlavních orgánů: víte, že se to děje, ale nevidíte to,“ řekla pro Independent Margaret Nyuydzewira z Cawogido.

Z toho se může až zdát, že z mrzačení žen a samotné ženskosti se mezi Kamerunci stala… tradice, nikoliv prevence před znásilněním. V Kamerunu provedený průzkum ovšem mluví následovně: 39 % kamerunských žen žehlení prsou odmítá, 41 % jej přijímá, zbytku je to egál.

Jak proti tomu bojovat v Kamerunu?

Kamerunská novinářka a aktivistka za práva žen Chi Yvonne Leina popsala své vlastní zkušenosti: „Matky nechtějí, aby ostatní lidé věděli, že to dělají. Když moje babička řekla, že mi bude žehlit prsa, řekla jsem jí, že nebudu mlčet, ale křičet a řeknu to sousedům. Neudělala to, protože věděla, že bych to prozradila." Podle novinářky je důležité o tom v Kamerunu mluvit. Nic jiného dělat nejde. V Kamerunu samotném je žehlení prsou trestné. Přesto hromadně praktikované.

Jak proti tomu bojovat z naší pozice?

Bůh ví. Silné odsouzení Kamerunu na vládní úrovni? Sankce na Kamerun za nedůsledné trestání jak matek, které žehlení prsou praktikují na svých dcerách, tak i násilníků, kteří získávají dojem, že jakmile dívce začnou růst prsa, je společensky prospěšné, aby ji někdo znásilnil? Nemohli by se tam poslat na stáž básníci všeho světa, aby ty idioty naučili, co to je láska a vztah dvou lidí budovaný na důvěře a vzájemné úctě?

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace