Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdysi krásná herečka se bála podívat do zrcadla a málem se upila k smrti. Konec na kolečkovém křesle... Tajnosti slavných

29.04.2018
Kdysi krásná herečka se bála podívat do zrcadla a málem se upila k smrti. Konec na kolečkovém křesle... Tajnosti slavných

Foto: Pop Sugar

Popisek: Elizabeth Taylor. Existují i fotografie, na nichž herečka vypadá starší a strhanější, ale my vybrali jednu k její poctě, nikoliv k popasení se čtenářů nad jejím úpadkem.

FOTO Po boku svého sedmého manžela, senátora Johna Warnera, se jedna z nejslavnějších, nejobdivovanějších a nejlépe placených filmových hvězd na světě, Elizabeth Taylorová, dostala na samé dno. A byl to nejen definitivní konec vyhlášené krasavice, ale také vynikající herečky. Z filmů, které ještě stihla natočit, se většinou staly vysmívané propadáky a neslavně skončila i její divadelní kariéra. Závěrečný díl vyprávění o „poslední hollywoodské studiové hvězdě“, jak psali novináři po její smrti...

Její vzhled se natolik změnil, že se bála podívat do zrcadla. A nelze se divit. Během manželství s Johnem Warnerem se kdysi dokonalá Liz proměnila v opuchlou matrónu. Svůj ústup z výsluní upřímně popsala ve své životopisné knize, kde se přiznala, že zahodila dar, jimž ji příroda obdarovala.  Připadala si prý, jako by svůj obraz počmárala sprostými kresbami. Naštěstí v sobě našla ještě sílu to změnit a za obrovské mediální pozornosti se začala léčit. Musela se vyrovnat nejen s obezitou, ale také se závislosti na pití a lécích. „Několikrát jsem se málem upila smrti,“ přiznala se a prozradila též, že se víckrát pokusila i o sebevraždu. Navíc byla celý život dosti často nemocná, mimo jiné absolvovala více než  čtyřicet operací a  kvůli vážným zdravotním komplikacím se několikrát ocitla na hranici smrti. 

Návrat na scénu

Ale vyhlášená „kočka“ měla také sedm životů a ze svých propadů se vždy dokázala až zázračně vzpamatovat.  Díky pobytu na zkrášlovací farmě zhubla dvacet kilogramů a ústup z filmového plátna, kde ji nahradily nové zářící hvězdy, vyřešila tím, že se rozhodla hrát divadlo. Na vyhlášené Broadwayi triumfovala v inscenaci slavné hry Lillian Hellmanové Lištičky.  Liz se díky ní pro změnu stala nejlépe placenou divadelní herečkou, která dostávala honorář padesát tisíc dolarů týdně. Na její představení se totiž hrnuly davy, opět byla středem pozornosti a obdivu, avšak tentokrát pouze na chvíli. 

 

V Lištičkách

Nejúžasnější muž

Po rozvodu s Johnem Warnerem se dokonce pokusila o návrat k Richardu Burtonovi, jenže výsledkem bylo další vzájemné rozčarování. Divadelní angažmá ve hře Soukromé životy, v níž účinkovala právě s Burtonem, skončilo totálním fiaskem a dříve úspěšná inscenace musela být nakonec stažena.  Během této spolupráce se Burton navíc opět oženil a raněná, navíc nedávno rozvedená Liz, se  na truc zasnoubila se svým novým přítelem, mexickým právníkem Viktorem C. Lunou. Právě on jí byl nablízku, když se již tak zdecimovaná herečka dozvěděla, že Richard Burton náhle zemřel. Celé dny proplakala a když se dostala z nejhoršího, na otázku, kdo podle ní Richard Burton byl, odpověděla: „Nejúžasnější muž, jakého jsem kdy potkala. A největší herec na světě.“

 

Další návrat byl tučným soustem pro tisk

Další rána

Smrtí Richarda Burtona ovšem její milostné eskapády zdaleka neskončily. Milence střídala s obvyklou  nutkavou obavou, že zůstane sama. Pozornost vzbudil její vztah  s výstředním multimilionářem Malcolmem Forbesem. Zázračně omládlá, opět štíhlá a úsměvy rozdávající Liz se s ním často objevovala na veřejnosti.  Svět obletěly snímky, na nichž pózovala v motorkářském outfitu na Forbesově  Harleyi. Pětiměsíční románek však skončil opět tragicky, také Forbes nečekaně zemřel a ona se psychicky zhroutila. Při další léčbě závislosti na klinice Betty Fordové se seznámila s pohledným řidičem náklaďáku, Larrym Fortenskym a postupně se s ním sblížila. Měli mnoho společného. Oba zápasili se sklonem k pití, s nadváhou, a spojoval je i velký, společný smysl pro humor.

 

Na harleyi

Svatba století

Liz svému příteli brzy nabídla, aby se k ní nastěhoval, ale žít spolu začali až později. A byla to právě ona, kdo překvapenému Larrymu nabídl sňatek. „Pokaždé, když jsem se zamilovala, jsem se vdala,“ vysvětlovala svoje rozhodnutí vdát se již poosmé. Vyvolala tím obrovskou senzaci a na svatbu století, která se konala v luxusním sídle Michaela Jacksona Neverland, se sjelo množství celebrit, včetně manželů Reaganových a Bushových.

 

S Larrym Fortenskym

K překvapení všech, co tomuto podivnému páru předpovídali brzký krach, spolu vydržel více než pět let.  Autor knihy Elizabeth Taylorová - Nebezpečný život Jiří Žák konec posledního manželství Elizabeth Taylorové popsal následovně: „Elizabeth byla v posledním roce  jejich vztahu upoutaná  na kolečkové křeslo. Larry k ní cítil soucit a  a stál jí věrně po boku, brzy to však začal brát jako újmu. Manželství s filmovou hvězdou si rozhodně představoval jinak.“ V podstatě totéž platilo o všech jejích partnerech… Elizabeth Taylor následovala svého Richarda v roce 2011. Bylo jí 79 let.

Vložil: Adéla Hofmanová