Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Osudové lásky slavného režiséra. První mu udělila tvrdou lekci, druhá marně čekala a třetí splnila, co slíbila. Tajnosti slavných

19.04.2018
Osudové lásky slavného režiséra. První mu udělila tvrdou lekci, druhá marně čekala a třetí splnila, co slíbila. Tajnosti slavných

Foto: Milosforman.com

Popisek: Věra Křesadlová byla druhou ženou Miloše Formana. Fakticky spolu žili jen 4 roky, rozvedli se ale až na konci devadesátých let.

FOTOGALERIE Jak už jsme tento týden zmínili, život nejvýznamnějšího českého režiséra Miloše Formana by vydal na román. Nejde přitom jen o jeho pohnuté dětství a dramatické okamžiky v jeho umělecké kariéře, ale také o jeho osobní život. Pohledný kumštýř, který se již po natočení prvních snímků stal mezinárodní hvězdou, neměl rozhodně nouzi o přízeň žen. Ale příliš s ní hazardoval. Jeho první žena, překrásná Jana Brejchová, mu proto udělila tvrdou lekci na celý život.

V roce 1957, kdy se ti dva seznámili, byl Miloš Forman pouhým začátečníkem, který se podílel na realizaci dvou filmů, Štěňata a Dědeček automobil. Zato teprve sedmnáctiletá Jana Brejchová již byla zářící hvězdou, která za sebou měla několik filmů, včetně vynikající Vlčí jámy. Také jejich románek by vydal na scénář k velké filmové love story. Jejich vášnivá láska doplatila jednak na problémy s bydlením (mladí manželé nakonec museli přebývat v kanceláři), ale především na Formanovu slabost pro ženy. Když byl novomanželce nevěrný s baletkou z Laterny magiky, a ona se to jako poslední dozvěděla od přátel, ponížená kráska udělala se svým prvním, pouze čtyři roky trvajícím manželstvím, rázný konec. Forman se ji snažil marně získat zpět, vymlouval se, že jeho nevěra byl jenom úlet, ale byl to marný pokus.  Jana Brejchová  se vzápětí provdala za  východoněmeckého herce  Ulricha Theina, který byl mimochodem Formanovi nápadně podobný a v tehdejším východním Německu byl již  mimořádně populární. Také toto manželství skončilo záhy, během jediného roku a nešťastně.  Brejchová se po letech  přiznala, že si ho vzala Formanovi na truc. Podle ní se jí to vymstilo tím, že se jim narodilo mrtvé dítě. 

Manželství na dálku

O šťastném manželství se nedá hovořit ani v případě druhé Formanovy manželky Věry Křesadlové. Seznámili se, když zpívala s kapelou Crystal a on jí nabídl, aby účinkovala v jeho  vůbec prvním filmu Konkurs. Krásná tmavovláska v něm byla natolik nepřehlédnutelná, že vzápětí získala angažmá do legendárního Divadla Semafor. Také ona skončila v pověstném kancelářském bytě a podlehla kouzlu světáckého filmaře. Slušně vychovaná dívka z obyčejné rodiny se díky němu naráz ocitla ve světě pražské bohémy, seznámila se například s Václavem Havlem nebo Jiřím Muchou. Ve dvaceti se za Miloše provdala a brzy se jim narodila dvojčata, synové Matěj a Petr. Jenže tím také manželské štěstí skončilo. Zaměstnaný režisér neměl na rodinu čas a často cestoval. Naposledy se viděli v dramatickém roce 1968 v Paříži a zatímco Miloš byl donucen emigrovat, Věra se toužila vrátit domů. Formanovou manželkou zůstala až do roku 1999. Když definitivně pochopila, že se do Čech ani k ní nevrátí, konečně se rozvedli. 

Chytrá Martina

Manželství s Věrou Křesadlovou trvalo třicet pět let a stalo se tak nejdelším ve Formanově životě, i když spolu ve skutečnosti prožili pouze čtyři roky. Hned po rozvodu se téměř sedmdesátiletý režisér oženil se svou  bývalou asistentkou Martinou Zbořilovou, která na sebe upozornila jako jedna z milenek Karla Gotta. S nebývalou mírou upřímnosti přiznává, že oba slavné umělce „sbalila“, protože jí vždy přitahovali muži, k nimž mohla vzhlížet. Tajně doufala, že si ji Gott dříve či později vezme a budou mít společně děti, jenže příliš tlačila na pilu, což Božský Kája těžko snášel. Z rozchodu se chtěla vzpamatovat v USA, kam odletěla za sestrou. Jako studentka FAMU  kontaktovala Miloše Formana  kvůli své diplomové práci a postupně se sblížili.

Rodinná idyla

Ale tentokrát byla opatrnější než v případě Karla Gotta. Trpělivost se jí vyplatila, protože stárnoucí režisér se chtěl již usadit a ona byla ochotná starat se o domácnost, což dodržela. Ostatně, uklízením domů  a hlídáním dětí se nějaký čas živila, než se s bohémským umělcem seznámila. Jejich vztah navíc upevnilo narození dětí, podobně jako s Věrou Křesadlovou to byla opět dvojčata, Jim a Andy.

Teprve poté následovala svatba a Martina přiznala, že to nebyla nijak romantická záležitost.  Forman prý ji suše oznámil, že bylo dobré vzít se do konce roku kvůli daním. Jak je ale z různých fotografií, filmových dokumentů i prohlášení obou manželů zřejmé, nakonec prožívali skutečnou rodinnou idylu, která trvala až do nedávné Formanovy smrti.

Vložil: Adéla Hofmanová