Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Románový život režiséra. Až v dospělosti zjistil, že jeho skutečný otec byl židovský architekt. Tajnosti slavných

17.04.2018
Románový život režiséra. Až v dospělosti zjistil, že jeho skutečný otec byl židovský architekt. Tajnosti slavných

Foto: Milosforman.com

Popisek: Miloš Forman objektivem Sáry Saudkové

FOTOGALERIE I když se život nejvýznamnějšího českého režiséra Miloše Formana jeví jako mimořádně úspěšný a šťastný, vždy tomu tak nebylo. Jako malý chlapec zažil děsivé scény, když mu nacisté kvůli odbojové činnosti odvlekli rodiče do koncentračních táborů, kde nakonec zemřeli. S bratrem Pavlem skončil u nejstaršího bratra a později v internátní škole, kam byly umístěny dětí obětí druhé světové války. Všechny děsivé zážitky později zpracoval ve svých filmech. Ať už šlo o kruté zkušenosti s totalitními režimy či pobyt v psychiatrické léčebně.

Životopis Miloše Formana by se mohl stát skvělým námětem pro  napínavé filmové drama.   Několik let  žil v domnění, že otec i matka zemřeli v koncentračním táboře, teprve v dospělosti se ale dozvěděl, že jeho skutečným otcem nebyl učitel Rudolf Forman,  ale významný pražský architekt Otto Kohn. Je zajímavé, že o této dosti významné  skutečnosti se většina Formanových  životopisů nezmiňuje.  Milošova matka Anna, úspěšná majitelka penzionu, si začala krátký románek s mladým, přitažlivým pražským architektem, ale o svém tajemství pomlčela. Teprve v předtuše smrti se svěřila své spoluvězenkyni v koncentračním táboře, že je otcem jejího syna někdo jiný.  

Šokující  dopis

Trvalo dvacet let, než tato žena šokující zprávu písemně sdělila Formanovi. Ten se poté Otto Kohna pokusil několikrát kontaktovat, ale prý se dočkal pouze ujištění, že  žije. Za pár měsíců však zemřel ve Spojených státech a světového triumfu svého syna se tak již nedočkal. Podle některých zdrojů jsou však v kontaktu s potomky Otto Kohna Formanovi synové Matěj a Petr. Společně se scházejí v rodinném penzionu u Máchova jezera, který se jim podařilo restituovat. Elegantní vila dnes těží ze skutečnosti, že zde vyrůstal světově proslulý režisér.  O víkendu se na  webových stránkách penzionu  objevila  v rubrice, nazvané „Aktuality od Máchova jezera“, smutná zpráva, že v pátek 13. dubna zemřel poslední syn zakladatelů penzionu Rut Miloš Forman. 

První český penzion

A málo známé informace  lze najít i v části, věnované historii tohoto objektu. Vyplývá z nich, že penzion manželů Formanových byl vůbec prvním českým penzionem u Máchova jezera. Pokoje v malém hotýlku se pronajímaly na týden či na měsíc, sezóna trvala pouze od  června do září.  Až do války se  zdatné podnikatelce Anně Formanové  velmi dobře dařilo  a z jejího hotelu se stalo sídlo české inteligence. Návštěvní kniha například prozrazuje, že zde pobývali například bratři Čapkové. Krásné časy však rázem skončily, když bylo v roce 1938  české pohraničí podstoupeno Němcům a penzion se tak ocitl  v německých  rukách. Zakrátko pak manžele Formanovy zatklo gestapo.

 

Napřed gestapo, pak odboráři

Je ironií osudu, že dva roky  po válce penzion Rut zabavilo ROH a stalo se z něj odborové rekreační zařízení. Do rukou rodiny se dům s pohnutou historií vrátil až v roce  1991. Miloš Forman v něm pak pobýval, kdykoliv navštívil Čechy.

 

Málo se také ví o tom, že Formanův starší bratr Pavel  rovněž v roce 1968 emigroval, nikoliv však do Spojených států, ale do Austrálie. Také on byl velmi úspěšným umělcem a své obrazy a keramiku vystavoval na celém světě. Ještě v Čechách vystudoval  grafickou školu  a AVU  pod dohledem  slavných malířů Františka Tichého a  Otakara Nejedlého. Podobně jako Miloš, i on čelil politickým potížím. Po únoru 1948 neprošel prověrkami a musel z Akademie odejít bez titulu. Ten mu škola přiznala až po roce 1989. Po srpnové okupaci se rozhodl s celou rodinou emigrovat  do Brisbane, kde před deseti lety zemřel. Jeho obrazy jsou v Česku vystaveny v galerii, umístěné v penzionu Rut.

Vložil: Adéla Hofmanová