Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nevidět, neslyšet, zamlčet, případně utlouct klackem. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.04.2018
Nevidět, neslyšet, zamlčet, případně utlouct klackem. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Zdeněk Bakala vlastní nakladatelství Economia; ilustrační foto

24. dubna se bude ve sněmovně na podvýboru pro svobodu slova a média probírat kauza naplňování skutkové podstaty § 182 Trestního zákoníku. Co je jejím obsahem? Obeznámení se situaci, kdy společnost Economia a.s. Zdeňka Bakaly svévolně a svéhlavě začala cenzurovat příchozí poštu na jejich emailových službách. Cenzurní praktiky došly tedy na služby Centrum.cz, Atlas.cz, Volny.cz, Quick.cz a Tiscali.cz.

Bakalova věrchuška se brání tím, že věc nemůže ovlivnit, že používá externí společnost, která má za úkol odklonit spamové zprávy. To, že u toho už několik měsíců tato společnost odklání i regulérní e-mailové zprávy, které ovšem v textu odkazují i na „dezinformační“ weby, Bakalovic věrní neřeší. Jelikož se Krajské listy na listu cenzorů objevily také, nabízíme návod, jak cenzuru obejít.

Vydavatelství má své ego...

Krok první - logický

Zrušte si e-mail na výše vypsaných službách. K dispozici jsou stovky jiných, jsou také zadarmo a nikdo do nich nezasahuje. Jako první se nabízí e-mail od Seznamu. Tam ovšem musíme být trochu na pozoru. Samotný Seznam si s cenzurou jednu dobu také zahrával tím, že na „dezinformačních“ webech chtěl přestat umísťovat reklamy. Od plánu upustil. Zatím.

... a svůj názor. Jediný správný

Krok druhý – praktický

Používejte pro odkazování na „dezinformační“ web zkracovač adres. Jeden šikovný k nalezení třeba ZDE. Stačí jen vložit do řádku odkaz na „dezinformační“ web, kliknout na ikonu zkrátit. Pak jen zkopírovat výslednou zkrácenou adresu. Tu následně cenzor Bakalovy trestné komise nedokáže vyhodnotit jako adresu „dezinformačního“ webu. Pro příklad: z adresy https://www.krajskelisty.cz/vysocina/19336-je-tady-mina-k-zemi-pri-akci-uklidme-cesko-nasli-dobrovolnici-protitankovou-minu-a-koukalova-si-uklidila-hlavne-v-dusi.htm zkracovač vytvoří adresu 1url.cz/9t6TA. Přičemž jak první, tak i druhá adresa odkazuje na stejný článek Krajských listů. I zkracovačů adres je velké množství. Pro příklad použit ten první na ráně.

Krok třetí – právní

Pokud jste se setkali s cenzurou Bakalovy soudružské pomoci, napište na e-mail a popište své zkušenosti. A to do 24. dubna, kdy se bude přestupek Bakaly řešit na již zmíněném podvýboru. Čím více praktických ukázek, tím větší šance, že klackem dostane právě Bakala, nikoliv uživatelé e-mailových služeb. Za akcí stojí Asociace nezávislých médií.

Krok čtvrtý – aktivní

Máte-li e-mail u Bakalovy nesvobodné platformy, napište jim do technické podpory. Ptejte se, vyzvídejte, stěžujte si, projevte svůj nesouhlas. Protože pokud to Bakalovi projde bez odporu veřejnosti, příště udělá další krok. Nebo se pro další krok rozhodnou jiné platformy, jiné společnosti, případně i státní aparát, který jistě se zájmem sleduje, jestli to projde jeho bílému koni. Projde-li to bez odporu, není překážek pro to, zavést takové metody tak nějak systémověji.

Nepřípustné dovolit cenzuru

Za „dezinformační“ weby se začínají totiž označovat i weby s jiným postojem ke společnosti. Jakmile zaznívá s pravidelnější kadencí na webu kritika Evropské unie, imigrační krize nebo Západu všeobecně, je velmi pravděpodobné, že web si vyslouží nálepku dezinformační. Jedná se pak o umlčování opozice, protinázoru. Ale taková opozice není nutně destruktivní, ale vlastně výrazně reformní. Snaží se o to, aby se tématem stalo zlepšování stavu věci, nikoli pouze bezhlavé přikyvování a oslavování stávajícího stavu, který nemusí být, a také vůbec není, ideální.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace