Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máme moc veliké platy, měli bychom si ubrat, vzkazuje Babiš. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.04.2018
Máme moc veliké platy, měli bychom si ubrat, vzkazuje Babiš. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš se svou partají na špacíru po krajích

Zahraniční firmy to u nás začínají balit. Po revoluci tu bylo až směšně levně. Západní firmy se sem nahnaly, aby nadělaly miliardy prakticky s nulovými náklady. Ona ta almužna dělníkovi se nedá brát ani jako výdaj, to se dá napsat do ztrát, jak až směšná to byla částka. A pro západní firmy nastaly žně. Ale zvrhli jsme se jim. Přidáváme si na platech, protože jinak bychom tu tak nějak umřeli hlady, pod mostem.

Po revoluci se měly politické špičky zaměřit na to, aby vznikla odbornost mezi lidmi. Dát maximum zdrojů na vzdělání, reformovat vzdělání tak, aby bylo efektivní a pro společnost přínosné. Neudělaly to. Školy jedou stejně špatně, jako jely dřív, ale trh zároveň tlačí platy neustále mírně nahoru. A to i u dělnických profesí. A tak se západním firmám začíná vyplácet to tu prostě zabalit a odtáhnout do levnějších krajů. A těch je, no jéje.

Ocitneme se ve vakuu?

Začnou mizet dělnické profese, protože je nebude kde uplatnit. Výroba odjede. Zároveň s tím jsme si nedokázali vybudovat pověst vzdělaného státu, který se světu prodá skrz inovace, technickou zdatnost, odbornost. Profilovali jsme se jako země s levnou prací, kde ta levná práce ale začíná být příliš drahá. Přestáváme být továrnou, ale nezačínáme být kanceláří nebo výzkumným centrem. Stali jsme se devadesátými lety živnou půdou pro převážně německou ekonomiku. Bez naší „otrocké“ práce by Německo nenabylo tak obludných ekonomických rozměrů. Ale ta doba teď končí. Průmysl se začne přesouvat.

Japonská firma Yazaki Corp. odešla do Srbska, kde jsou platy na 60 % našich. Růst platů v Polsku se udržuje na nízké úrovni návalem ukrajinských dělníků. V této souvislosti vzpomeňme Babišova plánu zvát sem desítky tisíc levných dělníků z Ukrajiny, Mongolska a Uzbekistánu. Ne proto, že by Češi nechtěli dělat, ale proto, že chtějí dělat alespoň za nějaký náznak mzdy. O co se Babiš tímto snaží? O polskou cestu. Levnou námezdní prací z východu vyrovnat tlak na růst platů a pokusit se jej snížit, nebo alespoň udržet na stávající úrovni. No, tlučení na tom budeme my. A to jak teď, tak i v budoucnosti. Proč?

cílem je tlak na snižování platů, omezení růstu platů. Pak také zaplavení republiky tisíci levných dělníků, kterým český dělník nebude moci konkurovat, protože vinou vyšších výdajů musí mít nutně i vyšší plat. Do budoucna nás pak čeká ohavné rozčarování, kdy zjistíme, že Babiš protáhl naši nedůstojnou existenci levné továrny Evropy, montovny. Aby naši republiku udržel na úrovni montovny, kterou tady zavedly předchozí vlády. Proč? Protože on na tom vydělává. 

Ujíždějící vlak nám ujel nohy

A tak zatímco nám Babiš představuje další level montovny, na Západě se snaží o pravý opak. Dělat z obyvatel specialisty, ekonomiku i pracovní trh zaměřit na odbornost, inovativnost, vize, budoucnost (a teď dávám stranou, jak to dělají, to je o něčem jiném). Babiš ne, ten se snaží o opak. Vzpomeňme další Babišovu účelovku. Sleva na jízdné pro studenty a seniory. Zdánlivě nesouvisející, přesto příznačné. Ročně bude muset za svou hurá akci se slevami dát Babiš z rozpočtu státu dopravcům šest miliard. Prima kšeft pro dopravce. A vlastně i prima kšeft pro Babiše, protože on ty peníze, jak prosáklo, vezme z velké části ministerstvu školství. Vezme je i oboru vědy a inovací.

Babiš skutečně nekecá, on maká. A maká na tom, aby nám tu ta montovna vzkvétala na věčné časy a nikdy jinak. O to horší bude přistání.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace