Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máme moc veliké platy, měli bychom si ubrat, vzkazuje Babiš. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.04.2018
Máme moc veliké platy, měli bychom si ubrat, vzkazuje Babiš. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš se svou partají na špacíru po krajích

Zahraniční firmy to u nás začínají balit. Po revoluci tu bylo až směšně levně. Západní firmy se sem nahnaly, aby nadělaly miliardy prakticky s nulovými náklady. Ona ta almužna dělníkovi se nedá brát ani jako výdaj, to se dá napsat do ztrát, jak až směšná to byla částka. A pro západní firmy nastaly žně. Ale zvrhli jsme se jim. Přidáváme si na platech, protože jinak bychom tu tak nějak umřeli hlady, pod mostem.

Po revoluci se měly politické špičky zaměřit na to, aby vznikla odbornost mezi lidmi. Dát maximum zdrojů na vzdělání, reformovat vzdělání tak, aby bylo efektivní a pro společnost přínosné. Neudělaly to. Školy jedou stejně špatně, jako jely dřív, ale trh zároveň tlačí platy neustále mírně nahoru. A to i u dělnických profesí. A tak se západním firmám začíná vyplácet to tu prostě zabalit a odtáhnout do levnějších krajů. A těch je, no jéje.

Ocitneme se ve vakuu?

Začnou mizet dělnické profese, protože je nebude kde uplatnit. Výroba odjede. Zároveň s tím jsme si nedokázali vybudovat pověst vzdělaného státu, který se světu prodá skrz inovace, technickou zdatnost, odbornost. Profilovali jsme se jako země s levnou prací, kde ta levná práce ale začíná být příliš drahá. Přestáváme být továrnou, ale nezačínáme být kanceláří nebo výzkumným centrem. Stali jsme se devadesátými lety živnou půdou pro převážně německou ekonomiku. Bez naší „otrocké“ práce by Německo nenabylo tak obludných ekonomických rozměrů. Ale ta doba teď končí. Průmysl se začne přesouvat.

Japonská firma Yazaki Corp. odešla do Srbska, kde jsou platy na 60 % našich. Růst platů v Polsku se udržuje na nízké úrovni návalem ukrajinských dělníků. V této souvislosti vzpomeňme Babišova plánu zvát sem desítky tisíc levných dělníků z Ukrajiny, Mongolska a Uzbekistánu. Ne proto, že by Češi nechtěli dělat, ale proto, že chtějí dělat alespoň za nějaký náznak mzdy. O co se Babiš tímto snaží? O polskou cestu. Levnou námezdní prací z východu vyrovnat tlak na růst platů a pokusit se jej snížit, nebo alespoň udržet na stávající úrovni. No, tlučení na tom budeme my. A to jak teď, tak i v budoucnosti. Proč?

cílem je tlak na snižování platů, omezení růstu platů. Pak také zaplavení republiky tisíci levných dělníků, kterým český dělník nebude moci konkurovat, protože vinou vyšších výdajů musí mít nutně i vyšší plat. Do budoucna nás pak čeká ohavné rozčarování, kdy zjistíme, že Babiš protáhl naši nedůstojnou existenci levné továrny Evropy, montovny. Aby naši republiku udržel na úrovni montovny, kterou tady zavedly předchozí vlády. Proč? Protože on na tom vydělává. 

Ujíždějící vlak nám ujel nohy

A tak zatímco nám Babiš představuje další level montovny, na Západě se snaží o pravý opak. Dělat z obyvatel specialisty, ekonomiku i pracovní trh zaměřit na odbornost, inovativnost, vize, budoucnost (a teď dávám stranou, jak to dělají, to je o něčem jiném). Babiš ne, ten se snaží o opak. Vzpomeňme další Babišovu účelovku. Sleva na jízdné pro studenty a seniory. Zdánlivě nesouvisející, přesto příznačné. Ročně bude muset za svou hurá akci se slevami dát Babiš z rozpočtu státu dopravcům šest miliard. Prima kšeft pro dopravce. A vlastně i prima kšeft pro Babiše, protože on ty peníze, jak prosáklo, vezme z velké části ministerstvu školství. Vezme je i oboru vědy a inovací.

Babiš skutečně nekecá, on maká. A maká na tom, aby nám tu ta montovna vzkvétala na věčné časy a nikdy jinak. O to horší bude přistání.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb