Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O co, ksakru, jde? Zbrojíme jako pitomci do války, kterou, jako pitomci, vyvoláváme. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.04.2018
O co, ksakru, jde? Zbrojíme jako pitomci do války, kterou, jako pitomci, vyvoláváme. Komentář Štěpána Chába

Foto: PolitRussia.com

Popisek: Vladimír Putin - platí si snad ty amatérské akce Západu on sám?

Babiš společně s většinou parlamentu vykázal lokajsky tři ruské diplomaty. Spolu s ním i dalších téměř třicet zemí. Kalousekpartaj se Starosty mluví stran prezidenta Miloše Zemana o vlastizradě a chystají se na žalobu. Mezitím Skripal i jeho dcera zázračně vstávají z mrtvých. Británie ani po měsíci hysterie nepřišla s žádnými důkazy o ruské spoluúčasti na otravě Skripala a jeho dcery. Zároveň nepředala údajný novičok k prošetření druhé, a ani třetí straně. Británie se tak v případu stala jak žalobcem, tak i soudcem.

Novičok je látka, která ničí nervový systém. Smrt při styku s novičokem nastává v řádu několika málo minut. Skripal s dcerou zkolabovali následovně: vyšli z domu (tam podle Británie došlo ke styku s novičokem), stihli si zajet do obchodu, nakoupit, poté vypnout telefony, aby nebyli vysledovatelní, následně pak, po nějaké době, kdy se neví, kde byli, si zaskočili do restaurace na nějaký dlabanec. Před restaurací pak padli k zemi v křečích. Přijela rychlá, která, zcela očividně, podala Skripalovým tu správnou protilátku (zkuste něco podobného v jakékoliv jiné oblasti světa - padnete na zem v křečích, přivolaná sanitka během momentu rozpozná proč a aplikuje vám správnou protilátku, což by se dalo chápat třeba, nevím, u zlomené nohy, tam to je jasné na první pohled, ale u obecně neznámé látky novičok? Lékař z tamní záchranky by měl dostat nějaké ocenění, medaili za perfektní diagnostické schopnosti, měl by se o něm udělat komiks o superschopnostech, protože takhle dobře nediagnostikoval nikdy a nikdo). Následovala hysterie z britské strany, kdy základním zvoláním bylo – udělali to Rusové. Ta tečka na konci předchozí věty je zcela namístě, jelikož své tvrzení Britové nepodložili žádnými důkazy.

Falešná vlajka?

Akce Skripal smrdí falešnou vlajkou už na dálku. A z historie bychom měli vědět, že falešná vlajka hýbe dějinami. Reichstag si nacističtí Němci zapálili sami, vinu hodili na bulharského komunistu, důsledek – Hitler ovládl Německo. Nacisté zaútočili na vlastní pozice převlečení za polské vojáky. Důsledek – válka v Polsku. Falešná vlajka vlála i ve válce v Jugoslávii. Mezi vylhané důvody pak můžeme dát i vyvolání války v Iráku, Afghánistánu nebo Libyi.

A tak jsme ve studené válce. Zase

Server Info.cz mylně informoval o tom, že k vyhoštění ruských diplomatů došlo až jako reakce na Putinovo kategorické odmítání viny. Přičemž Velká Británie usilovala o zapojení dalších států do maratonu vyhošťování ruských diplomatů již od počátku akce Skripal. Prohlášení Británie, že přednese v Evropské unii důkazy, bylo liché. Britové předvedli šestistránkovou prezentaci v Powerpointu, kde vlastně jen zrekapitulovali to, co tvrdili už do médií. Popsali průběh jimi předpokládané otravy a označili za viníky, opět bez důkazů, Rusy.

Podobného jsme se nedávno dočkali u útoku chemickými zbraněmi v syrské Dúmě. Ihned po útoku byli označeni za viníky Rusové, protentokrát zprostředkovaně přes Asada, na kterého padla bez vyšetřování a hledání důkazů vina. Oba případy jsou naprosto nepřijatelné, protože s Ruskem, s jadernou velmocí, se nejedná jako s partnerem, ale jako s obviněným. Jako se státem, který je automaticky ten zlý a zlolajný a osnující proti zbytku světa temné plány. Ale je to natolik jednostranné, natolik hloupé, až to musí praštit do očí snad každého.

Dalším tématem je pak všudypřítomná prokremelská propaganda. Nebo lépe, Evropa, cvičící obyvatelstvo k nenávisti k Rusku. Něco jako Orwell a jeho román 1984. Nepřítel je definován, musíme jej tedy nenávidět. Ať už to ve skutečnosti nepřítel je nebo není.

Studená válka probíhala obdobným způsobem. Falešná obvinění, umělé zvyšování nenávisti a strachu z druhé strany barikády, ekonomické sankce, války vedené v třetích státech, kde si to rozdávaly velmoci mezi sebou.

Pojďme si dát do držky

Sám Putin v dokumentu Olivera Stonea řekl, že svět potřebuje dvě strany, aby se navzájem udržovaly v patu. Myslel tím toto? Vyvolání další fáze studené války? Nebo Západ na jeho hru přistoupil a chce získat převahu? Ale jak akce Skripal, tak akce chemických zbraní v Dúmě, jsou amatérské. Ve výsledku ve veřejném mínění nahrávají Rusku. A stejně ta urputná snaha převychovat obyvatele Západu na ten správný politický názor. Ta snaha je natolik očividná, až to vypadá, že si ji platí Putin. Protože veřejné mínění je venkoncem na jeho straně a proti převýchově. Stavět na tom, že se z Ruska prostě udělá nepřítel, je neuvěřitelně hloupé. Mluvit mezi sebou? Domluvit se? To se ve vysoké politice prostě nedělá. I ty děti na pískovišti se domluví jednodušeji, než politici. Ti jednoduše začínají bažit po krvi. Proč? Protože je Rusko skutečně tak zlé? Co je za snahou vyvolat válku s Ruskem? Prachy? Dluhy? Vliv? Nerostné bohatství? Cokoliv z toho, ale rozhodně ne samotné Rusko.

Vložil: Štěpán Cháb