Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Strašlivé scény legendární herecké dvojice. Macatá potvora versus opilý parchant. Tajnosti slavných

08.04.2018
Strašlivé scény legendární herecké dvojice. Macatá potvora versus opilý parchant. Tajnosti slavných

Foto: Warner Bros

Popisek: Liz Taylorová s Richardem ve slavném filmu Kdo se bojí Virginie Woolfové

Veškeré partnerské vztahy Elizabeth Taylorové byly velmi bouřlivé a výjimkou nebylo ani násilí. Ostatně, kvůli tomu se už jako mladičká nezkušená dívka rozvedla se svým prvním manželem Nicky Hiltonem, kvůli němuž přišla o dítě. A pokud snad byl někdo příliš mírumilovný, jako její druhý muž Michael Wilding, začal ji nudit a ona ho opustila. Zato se svým osudovým partnerem, hercem Richardem Burtonem, se nenudila nikdy. O jejich strašlivých scénách dodnes kolují stěží uvěřitelné historky.

Již několikrát jsme citovali některá svědectví, která ve své knize o Elizabeth shromáždil český herec a spisovatel Jiří Žák. A ty, které souvisí s jejím v pořadí šestým manželem Richardem Burtonem, jsou často šokující. Popisují například jednu ze scén, umocněnou tím, že oba herci byli opilí. Zamilovaná Liz tvrdila Burtonovi, že je ochotná se kvůli němu zabít a skutečně spolykala prášky na spaní. Impulsívní herec se přestal ovládat a začal ji bít tak, že měla obličej oteklý k nepoznání. Tři dny nemohla pokračovat v natáčení Kleopatry a navíc kvůli velké dávce sedativ skončila v nemocnici... Všechny dosud publikované díly seriálu ze života Liz Taylorové najdete zde:

Přelud vší krásy nebo macatá potvora?

Podle slavného páru byla příčinou jejich častých konlifktů spalující vášeň. „Byla jako přelud vší krásy, nedalo se jí uniknout, stejně jako neuniknete gravitaci. Má všechno, co od ženy očekávám. Žádnou takovou ženu jsem do té doby nepoznal,“ tvrdil Burton. Ve skutečnosti však často její vzhled kritizoval. Dokonce v den, kdy se poprvé brali a Liz se jako obvykle dostavila pozdě, její zpoždění komentoval slovy: „Kde je ta mrňavá macatá potvora? Ta snad přijde pozdě i k poslednímu soudu.“ Zato zamilovaná Liz vyjádřila přesvědčení, že toto manželství vydrží navěky. Jenže, opět nevydrželo.

Liz Taylor a Richard Burton

Triumf na plátně

Jejich bouřlivý vztah nejlépe vystihl film, v němž oba triumfovali, nazvaný Kdo se bojí Virginie Woolfové? Nebývale věrohodným způsobem zachycuje dlouhou opileckou hádku manželského páru, který nedokáže žít ani spolu, ani bez sebe. Zajímavé ovšem je, že roli, díky níž získala definitivně pověst jedné z nejlepších hereček vůbec, Elizabeth v počátku odmítla. Hvězda s pověstí nejkrásnější ženy světa totiž odmítla hrát padesátiletou uřvanou alkoholičku, jenže Richardovi se nakonec podařilo ji přesvědčit, aby tuto postavu ztvárnila. Na oplátku prosadila, že druhou hlavní roli vytvoří on. Výsledkem byla mezinárodní senzace, opět s příchutí skandálu, především kvůli narážkám na sex a vulgárním výrazům. Nakonec byl však snímek nominován na Oscara ve všech třinácti kategoriích, získal jich pět a jednoho z nich si odnesla samotná Taylorová (snímek z filmu najdete dole).

Váza, džbán a parchant...

Každý, kdo o manželství Burtonových něco věděl, se musel ptát nakolik se do jejich herectví promítala vlastní životní zkušenost a decimující sklon k alkoholismu. Jedna z členek filmového štábu popsala scénu, k níž došlo během natáčení tohoto filmu. Když vešla do Burtonovy šatny, ocitla se uprostřed prudké hádky. Rozzuřená Liz hodila po Richardovi vázu, ta se rozbila, následoval džbán a výkřiky: „Ty parchante!“ Ten v reakci na to po ní hodil celou mísu s ovocem. Jenže za čtvrt hodiny prý vyšli ze šatny a drželi se za ruce. Ale jen na okamžik. Právě při natáčení slavného filmu se z jejich vztahu začala vytrácet zamilovanost i láska.

Vložil: Adéla Hofmanová