Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Při natáčení slavné Kleopatry se zamilovala a málem zemřela. Šílel z ní tehdy i papež. Tajnosti slavných

03.04.2018
Při natáčení slavné Kleopatry se zamilovala a málem zemřela. Šílel z ní tehdy i papež. Tajnosti slavných

Foto: Youtube / repro

Popisek: Liz jako Kleopatra

FOTO Ve čtvrté části příběhu o soukromém životě slavné hollywoodské hvězdy Elizabeth Taylorové připomeneme nejdramatičtější část jejího života, tedy dobu, kdy tato vynikající herečka natáčela velkofilm Kleopatra. Ten ji sice nakonec proslavil vůbec nejvíce, avšak málokdo dnes již ví, že během jeho vzniku málem zemřela. Navíc kvůli svému novému milostnému vzplanutí vyvolala další obrovský skandál.

Když Liz dostala nabídku, aby zahrála roli legendární egyptské královny, vzkázala vedení filmové společnosti 20 th Century Fox, že nabídku příjme, pokud  za ni ovšem dostane  milion dolarů.  Sama byla nakonec překvapena, když byl její požadavek akceptován. Byla totiž první ženou, která ve filmové branži  získala tak vysoký  honorář. Jenže krátce poté, co natočila několik scén  nejdražšího filmu své doby, těžce onemocněla. V jednom z londýnských hotelů upadla na zem, začala se dusit a upadla do bezvědomí. Jenom díky rychlému zásahu lékaře přežila a v nemocnici jí kvůli tracheotomii museli proříznout krk. Její stav byl přesto velmi vážný a  některá média  dokonce informovala o tom, že slavná herečka zemřela. Trvalo pak několik měsíců, než se uzdravila a  mohla  se vrátit k natáčení Kleopatry.

Všechna dosavadní pokračování seriálu najdete zde:

  

Osudový muž

A právě tehdy  se sblížila s osudovým mužem svého života, skvělým britským hercem Richardem Burtonem,  jenž  hrál  Marka Antonia (mimochodem za čtyřikrát nižší honorář než ona). Tehdy byla ještě vdaná za Eddieho  Fischera a navíc si spolu adoptovali holčičku, která měla rozpadající se manželství zachránit. To byla ovšem velmi naivní představa a Liz se znovu beznadějně zamilovala do svého kolegy. Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by se zrovna ti dva měli dát dohromady. Arogantní Burton prý dokonce proslulou krásku neušetřil jízlivých poznámek  a vysmíval se jí, že je poněkud tlustá, má krátké nohy a dvojitou bradu. On jí zase připadal nevychovaný a samolibý.

 

S Richardem Burtonem při natáčení Kleopatry (1963)

Mediální peklo

Podle legendy si spolu začali  právě při natáčení jedné z vášnivých  scén mezi Kleopatrou a Markem Antoniem. Jen stěží lze zjistit, zda tomu bylo skutečně tak, nebo jde o promyšleně  zrežírovanou hollywodskou story, přiživující zájem o film, který se rodil tak těžce. Taylorová však tuto legendu sama šířila a prozradila, že ji na Burtonovi fascinovalo, jak byl na natáčení připravený a jak byl disciplinovaný. Faktem ale zůstává, že kolem obou hvězd vznikl další obrovský skandál a producenti i režisér Mankiewicz se třásli hrůzou, zda neohrozí dokončení rekordně drahého  spektáklu.  Nechvalně známí italští paparazzi si  rozhodně nechtěli nechat ujít příležitost nachytat vdanou Taylorovou a ženatého Burtona v důvěrných situacích. A ti dva jim v tom vůbec nebránili. Richard, proslulý svými milostnými flirty, se navíc v maskérně pochlubil, že „přeřízl slečnu Taylorovou na zadním sedadle.“ A členové filmového štábu léta dávali k dobru, že ti dva se na veřejnosti chovali jako utržení ze řetězu a obyvatelé Říma, včetně papeže, z nich šíleli.

 

Již po svatbě

Pendrekem na fotografy

Pikantní scénu barvitě popsal ve své knize Elizabeth Taylorová - Nebezpečný život český herec a spisovatel Jiří  Žák. Zaznamenal rovněž, jak si Liz stěžovala, že se  fotografové  převlékali za kněze či údržbáře,  lezli jí  až do ložnice a její osobní strážci museli obcházet všechny keře na zahradě domu, kde bydlela, a bušit do nich policejním pendrekem, aby je vyhnali. Oba herci však tlak veřejnosti i svých nejbližších ustáli a dva roky poté, co dokončili Kleopatru, vstoupili do manželství. Ani pro jednoho to nebylo jednoduché. Liz byla vdaná již  čtyřikrát a Richard se  nedokázal najednou odpoutat od své ženy Sibyl.  Pro všechny zúčastněné to bylo těžké období a další svatbou rozhodně neskončilo. Elizabeth čekala náročná léta a ani tento vášnivý vztah nakonec neskončil happyendem.

Vložil: Adéla Hofmanová