Tak existuje peklo, nebo ne? Tohle vážně není aprílový žert...
01.04.2018
Foto: Wallpapers
Popisek: Takhle vypadá peklo v představách tvůrců filmu Constantine s Keanu Reevesem
Nejvýznamnější křesťanské svátky, Velikonoce, přispěly k tomu, že na pár dnů byla na titulních stránkách médií věnována pozornost věřícím a jejich spasiteli, Ježíši Kristovi. O pořádný rozruch se pak postaral papež František, který měl v rozhovoru pro italské noviny zpochybnit existenci pekla. Podle něj hříšné duše po smrti jednoduše zmizí, zatímco dobré duše, hledající pokání, by měly skončit v nebi.
Tento zajímavý názor ovšem rozlítil Vatikán. A není to zdaleka poprvé, co konzervativním katolíkům odvážný papež František zpěnil krev. Pro jistotu však výrok, který jim vůbec není po chuti, svedli na ateisticky smýšlejícího autora článku, jenž byl zveřejněn v deníku La Reppublica a obvinili ho, že nejde o doslovný přepis papežových slov. Rozhovor se prý navíc uskutečnil v rámci soukromé schůzky.
Definitivní konec hříšníků?
Otázka, zda existuje nebe a peklo, je po staletí předmětem vášnivých debat, stejně jako samotná existence Ježíše Krista. Většina křesťanů věří tomu, že být v nebi znamená věčný život s Bohem, zatímco peklo představuje věčné zatracení. Liší se ovšem v názoru, co si lze vlastně pod pojmem peklo představit. Někdo si myslí, že v pekle skončí hříšníci, například vrazi, lháři, zloději či cizoložníci a zažijí tam skutečně pekelná muka, jiní si peklo představují spíše jako definitivní konec života různých hříšníků, zatímco ti, co konali dobro, budou vzkříšeni, stejně jako Ježíš.
A co Kristus?
Nekonečné spory o existenci, případně podobu pekla, jsou podobné jako věčná otázka, zda Ježíš Kristus skutečně existoval. Dodnes přitom není věrohodně doloženo místo a přesné datum jeho narození. Tím spíše je paradoxem, že se právě od narození Krista počítá křesťanský letopočet. Podle nejnovějších hypotéz se Ježíš Kristus mohl narodit rok před naším letopočtem. A stejně tak je stále nevyřešena otázka jeho smrti. Většina věřících se však shoduje na tom, že byl Ježíš Kristus ukřižován v období židovského svátku Pesah. Jeho tělo bylo sňato z kříže, zabaleno do plátna a pohřbeno, avšak poté bylo zřejmě ukradeno. Církve to věřícím celá staletí vysvětlují tím, že Kristus vstal po třech dnech z mrtvých.
Ateisté na koni
Ateisté samozřejmě argumentují, že v životě Ježíše Krista panuje mnoho nesrovnalostí a přiklání se k hypotézám, že se jedná o vymyšlenou, symbolickou postavu, připouští však, že jejím předobrazem mohl být skutečný člověk. A počet skeptiků v poslední době roste, a to i v zemích, kde patří většina obyvatel k věřícím.
Ve Spojených státech dokonce před jedenácti lety vznikl The Jesus Project, v jehož rámci více než třicet vědců zkoumalo, zda Ježíš Kristus reálně existoval či nikoliv. Je zajímavé, že tento projekt za dva roky skončil, protože se někteří jeho účastníci shodli, že na tuto otázku nelze spolehlivě odpovědět. Ostatně, čas od času se najde nějaký důkaz o údajné existenci Ježíše Nazaretského, ale po pár měsících jej zase jiný vědec vyvrátí. A tak tomu zřejmě bude i nadále.
Vložil: Adéla Hofmanová