Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak jsme vám dovolili referenda, ale… Komentář Štěpána Chába

komentář 28.03.2018
Tak jsme vám dovolili referenda, ale… Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš přesně 100 dní ve funkci premiéra v demisi :-)

Andrej Babiš slavnostně vyhlásil, že jsme zase blíž demokracii. Na svém twitterovém účtu doslova napsal: „Schválili jsme na vládě zákon o celostátním referendu, návrh ČSSD, pro svolávání bude nutných 850 tisíc podpisů a nebude se rozhodovat o mezinárodních smlouvách. Pro závaznost referenda by byla potřeba nadpoloviční většina oprávněných voličů.“ A tohle, prosím, napsal včera v jedenáct dopoledne, tedy v době, kdy si jeho profil můžou projet i děti! No fuj.

Takže si to hezky zrekapitulujme. Ve společnosti je cítit tlak po referendech. Lidé chtějí mít možnost do věcí kecat, ta drzost. Dobře, je tu poptávka, ale nabídka vázne několik dlouhých, fakt dlouhých let. A výsledný dojem je skutečně jen dojem. Naplnili jsme slib, že referendum povolíme, ale udělali jsme to tak, aby výsledek byl dokonale impotentní.

Švýcarsko kontra Česká republika

K tomu, aby mohlo být referendum vyvolané, je potřeba sehnat 10 % oprávněných voličů a donutit je podepsat. Předpokládejme, že stačí jediný vtipálek v lejstrech, který se podepíše jako Mickey Mouse, a celé referendum může jít do kopru. Sehnat 10 % oprávněných voličů na podpis je dost obtížná meta. Porovnejme to se Švýcarskem. U nás je 10 500 000 obyvatel. Ve Švýcarsku 8 500 000. K vyvolání referenda je potřeba ve Švýcarsku sehnat 100 000 podpisů. U nás pak, podle pápušky Babiše, 850 000 podpisů. To je téměř devítinásobek. Počet obyvatel tomu moc neodpovídá. Švýcarům stačí k vyvolání referenda 1 % oprávněných voličů. My musíme sehnat, opakuji, 10 % podpisů všech oprávněných voličů.

Dalším bonusem je přílepek – závaznost pouze v případě nadpoloviční většiny voličů. A Švýcaři? Tam na počtech nezáleží. Co se odhlasuje, to platí. Nazdar. I kdyby přišel jeden jediný Švýcar a podělal Švýcarům existenci na dalších sto let, je to závazný výsledek referenda (jasně, může ho zvrátit vláda, a také to často dělá, ale co). Však vůle lidu, ne? Přesto jsou referenda ve Švýcarsku hojně navštěvovaná. Voličská účast jede vždy přes nadpoloviční většinu.

A teď k tomu mezinárodnímu

Ujko Babiš si schválení „referend“ pojistil ještě jednou krásnou záležitostí. V referendech nesmí být propíraná otázka mezinárodních smluv. Povoleny jsou referenda o hadicích pro hasiče, o dětských hřištích, nebo třeba o tom, jestli máme rádi zimní období. Babiš tímto paskvilem, a je hezké, že si k paskvilu přizval spoluviníka ČSSD, nafackoval obyvatelstvu takovou měrou, že jedinou adekvátní reakcí by měla být defenestrace a následné poplivání Čapího hnízda. Co tím Babiš řekl? Jste tupci, jste blbci, jste hovada negramotná, jste jen kompars k mému zagrofertění státu. Držet hubu, mlčet, tu máte koblihu a AHOJ LIDI, JAK SE MÁTE.

Sliby se musí plnit… jako koblihy marmeládou, přece

A tak Babiš splnil slib, odfajfkuje si položku v programu jako splněnou a dál bude rozkrádat a oligarchizovat stát bez jakéhokoliv ohrožení. Že by tu někdo vyvolal referendum? Ne, to si Babiš pojistil. A kdyby přeci jenom? Tak nebude smět rozhodovat o ničem, co by Babišův byznys byť jen ohrozilo. On už svou hlavu vetknul pevně mezi řitě evropských politiků, lidem rozházel koblihy a jede se dál močálem černým.

ANO Šéfe může na stejném pricipu rovnou vyhlásit nějaký bonusový program pro sociálně slabé (jistě to má také v programu). Třeba vozíčkář si užije doživotní rentu, když přeskočí Vltavu. Samoživitelka dostane doživotní ministerský plat, když v rozmezí jednoho týdne dostaví dálnici z Brna do Vídně (dvě mouchy jednou ranou, stát to zvládne tak maximálně do dvou stovek let, dřív ne, nějaká samoživitelka, co sebou umí švihnout, by se šikla). Princip je vlastně totožný. Vyvoláním podobných bonusů se odfajfkuje položka v programu s péčí o potřebné a sociálně slabé, ale nikoho to nebude bolet (snad jen ty potřebné a sociálně slabé, ale o ty přeci nikomu nejde). Babiš je géniem prázdnoty.

Vložil: Štěpán Cháb