Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak jsme vám dovolili referenda, ale… Komentář Štěpána Chába

komentář 28.03.2018
Tak jsme vám dovolili referenda, ale… Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Andrej Babiš přesně 100 dní ve funkci premiéra v demisi :-)

Andrej Babiš slavnostně vyhlásil, že jsme zase blíž demokracii. Na svém twitterovém účtu doslova napsal: „Schválili jsme na vládě zákon o celostátním referendu, návrh ČSSD, pro svolávání bude nutných 850 tisíc podpisů a nebude se rozhodovat o mezinárodních smlouvách. Pro závaznost referenda by byla potřeba nadpoloviční většina oprávněných voličů.“ A tohle, prosím, napsal včera v jedenáct dopoledne, tedy v době, kdy si jeho profil můžou projet i děti! No fuj.

Takže si to hezky zrekapitulujme. Ve společnosti je cítit tlak po referendech. Lidé chtějí mít možnost do věcí kecat, ta drzost. Dobře, je tu poptávka, ale nabídka vázne několik dlouhých, fakt dlouhých let. A výsledný dojem je skutečně jen dojem. Naplnili jsme slib, že referendum povolíme, ale udělali jsme to tak, aby výsledek byl dokonale impotentní.

Švýcarsko kontra Česká republika

K tomu, aby mohlo být referendum vyvolané, je potřeba sehnat 10 % oprávněných voličů a donutit je podepsat. Předpokládejme, že stačí jediný vtipálek v lejstrech, který se podepíše jako Mickey Mouse, a celé referendum může jít do kopru. Sehnat 10 % oprávněných voličů na podpis je dost obtížná meta. Porovnejme to se Švýcarskem. U nás je 10 500 000 obyvatel. Ve Švýcarsku 8 500 000. K vyvolání referenda je potřeba ve Švýcarsku sehnat 100 000 podpisů. U nás pak, podle pápušky Babiše, 850 000 podpisů. To je téměř devítinásobek. Počet obyvatel tomu moc neodpovídá. Švýcarům stačí k vyvolání referenda 1 % oprávněných voličů. My musíme sehnat, opakuji, 10 % podpisů všech oprávněných voličů.

Dalším bonusem je přílepek – závaznost pouze v případě nadpoloviční většiny voličů. A Švýcaři? Tam na počtech nezáleží. Co se odhlasuje, to platí. Nazdar. I kdyby přišel jeden jediný Švýcar a podělal Švýcarům existenci na dalších sto let, je to závazný výsledek referenda (jasně, může ho zvrátit vláda, a také to často dělá, ale co). Však vůle lidu, ne? Přesto jsou referenda ve Švýcarsku hojně navštěvovaná. Voličská účast jede vždy přes nadpoloviční většinu.

A teď k tomu mezinárodnímu

Ujko Babiš si schválení „referend“ pojistil ještě jednou krásnou záležitostí. V referendech nesmí být propíraná otázka mezinárodních smluv. Povoleny jsou referenda o hadicích pro hasiče, o dětských hřištích, nebo třeba o tom, jestli máme rádi zimní období. Babiš tímto paskvilem, a je hezké, že si k paskvilu přizval spoluviníka ČSSD, nafackoval obyvatelstvu takovou měrou, že jedinou adekvátní reakcí by měla být defenestrace a následné poplivání Čapího hnízda. Co tím Babiš řekl? Jste tupci, jste blbci, jste hovada negramotná, jste jen kompars k mému zagrofertění státu. Držet hubu, mlčet, tu máte koblihu a AHOJ LIDI, JAK SE MÁTE.

Sliby se musí plnit… jako koblihy marmeládou, přece

A tak Babiš splnil slib, odfajfkuje si položku v programu jako splněnou a dál bude rozkrádat a oligarchizovat stát bez jakéhokoliv ohrožení. Že by tu někdo vyvolal referendum? Ne, to si Babiš pojistil. A kdyby přeci jenom? Tak nebude smět rozhodovat o ničem, co by Babišův byznys byť jen ohrozilo. On už svou hlavu vetknul pevně mezi řitě evropských politiků, lidem rozházel koblihy a jede se dál močálem černým.

ANO Šéfe může na stejném pricipu rovnou vyhlásit nějaký bonusový program pro sociálně slabé (jistě to má také v programu). Třeba vozíčkář si užije doživotní rentu, když přeskočí Vltavu. Samoživitelka dostane doživotní ministerský plat, když v rozmezí jednoho týdne dostaví dálnici z Brna do Vídně (dvě mouchy jednou ranou, stát to zvládne tak maximálně do dvou stovek let, dřív ne, nějaká samoživitelka, co sebou umí švihnout, by se šikla). Princip je vlastně totožný. Vyvoláním podobných bonusů se odfajfkuje položka v programu s péčí o potřebné a sociálně slabé, ale nikoho to nebude bolet (snad jen ty potřebné a sociálně slabé, ale o ty přeci nikomu nejde). Babiš je géniem prázdnoty.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace