Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A valem na třetí světovou válku. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.03.2018
A valem na třetí světovou válku. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Vladimir Putin

Tak jsme vypověděli ruské diplomaty. Prý kvůli solidaritě s Velkou Británií. Velká Británie byla jedním z hlavních aktérů války v Iráku. Jistě si pamatujete velikášská provolání o zbraních hromadného ničení. Nebo ta sranda v Libyi, která zahubila celý stát a jako bonus spustila nekonečnou vlnu imigrantů. A teď ta Sýrie do toho, no potěš Pánbu. Všechno vylhané záminky pro upevnění moci a penězovodu. A co udělal nás premiér v demisi? Jako hlupák se připojil.

Babišova politika stran vypovězení ruských diplomatů přišla mi taková švejkovská. Počkáme si na to, až co naši vedoucí na západě. Něco jako Švejkova ochota spolupracovat s policejním oberleutnantem stylem: „Jestli si přejou, vašnosti, abych se přiznal, tak se přiznám, jestli ale řeknou, Švejku, nepřiznávejte se k ničemu, budu se vykrucovat do roztrhání těla.“ Co na to vašnosta? „Tady to podepište.“ A Babiš podepsal, vyhostil a dostane od páníčka cukříček. Ovšem Babišovo švejkovství je prosto vší Švejkovy moudrosti.

Babiš jako loutka

Babiš se tak ukázal jako silný a zásadový politik, který jedná ve prospěch země a s ohledem na vlastní rozum. Ten mu velel ukrýt se v chumlu… počkáme, až co západ, pak může dojít na naše silácká gesta. V jednotě je síla, že. Smutné, když se jedná o premiéra země. Nejmocnější muž země jako korouhev točící se za falešným fukem západních politiků, bez vlastního rozumu, bez vlastní politiky, bez sebevědomí, které má chránit zemi. Jeho vlezdoprdelismus je nekonečný, jeho snaha zalíbit se opovržení hodná.

Co víme o plynu Novičok a agentovi Skripalovi?

Velká Británie obvinila Ruska z vraždý bývalého agenta a to zcela bez důkazů. Prostě jen začali tvrdit, že to tak zkrátka bylo. Nutno dodat, že podobně, jako ve dvou předchozích případech vražd agentů v Británii. Byli jimi Alexej Litviněnko a Boris Berezovský. V roce 2013 zabila britská MI5 Berezovského a ihned to hodila na Rusko. A byl to dobrý tah, Rusko získalo škraloup, všichni přistoupili na hru – kopni si do Putina, kopni si do Moskvy. Vražda Litviněnka v roce 2006. Opět, bez důkazů. A zase, jdeme okopávat Rusům kotníky. A teď Skripal. Plyn Novičok přitom v Rusku vyvíjen není. Organizace OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní) asistovala v Rusku při ničení výroben jakýchkoliv chemických zbraní. Rusko má certifikát, že chemické zbraně nevyrábí. Velká Británie takový certifikát nemá.

A zabili ho Britové... možná

Přičemž je tu skutečnost, že nedaleko místa vraždy agenta Skripala a jeho dcery, má Velká Británie chemické laboratoře Port Down, kde mohlo dojít k vývoji plynu. Chemický vzorec plynu Novičok je známý. Publikoval jej Vil Mirzayanov, jak tvrdí The Guardian. A jeden další vývod. Britská laboratoř pro výzkum chemických zbraní (určená na obranu proti nim) v roce 1952 vyvinula podobný plyn, jakým je Novičok. Proč si je tedy Babiš jistý tím, že Skripala zabili právě Rusové? Vždyť vlastně bez jakéhokoliv důkazu šáhnul na tu nejpitomější diplomacii, tedy takovou, že vynechal jakoukoliv diplomacii úplně a vyhostil ruské diplomaty. V dřívějších dobách to bylo prakticky vyhlášením války. Teď už se to tak, v případě Ruska, nebere, okopávat Rusku kotníky je přeci fajn sportovní disciplína.

Ano, Velká Británie je náš spojenec. No, spojenec, dobře, máme s ní nějaké smlouvy, kterým, už zase, skálopevně věříme. Velká Británie sama o sobě nemá spojence, pokud ti nejsou silnější, větší a vlivnější. Velká Británie má tak leda státy, s kterými má podepsané smlouvy, tyto státy když plní roli užitečného idiota, mohou si říkat… no, spojenec. Ono až dojde na nějaký další Mnichov, to se ti údajní spojenci proletí vzduchem. Obzvláště vtipné je v celém tom pokusu o třetí světovou vyjádření ministra zahraničí Velké Británie Borise Johnsona. Ve zkratce pravil: „Zabití agenta Skripala nařídil Putin.“

Ano, možná nařídil zabít Skripala Putin, proč ne. Ale sakra, pro tak vážné obvinění musí mít Británie nevyvratitelné důkazy. Ne jen svá velikášská provolání. Těm už tak nějak nemá člověk chuť věřit. Důkazy ovšem Británie neukázala. Žádné. Jen absurdní tvrzení, spekulace, které stojí už při prvním vyslovení na vodě. Ale Babišovi to stačí, on nebude přemýšlet, on bude kupčit, on se bude chtít zalíbit. Jako kdyby nevěděl, a možná skutečně neví, že je západu ale úplně ukradený postoj nějakého Babiše, nějaké České republiky. Jen blbečci do počtu.

Co za tím může být?

Anglie se dostala Brexitem do trochu obtížné situace. Evropská unie se jí mstí, je velmi neochotná, frackovitá a trucovitá. Nyní dochází k nejtvrdšímu vyjednávání o podmínkách vystoupení VB z EU. A do toho může patřit i nějaká ta službička navíc. Hele, nakrkněte za nás Putina, vytvořte další záminku pro jeho potrestání a my vám ustoupíme v tom a tom bodu. Může to tak být. A že to tak není? Že pro to nemám důkazy? No a co? Britové také nemají pro své tvrzení důkazy a stejně je třetí světová na spadnutí. Rusové nejsou svatí, západ ale také nevyšel z neposkvrněného početí.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace