Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tahle země není pro muslimy. Západní způsob života je ničí, nemusí se ani dát k teroristům, stačí vytáhnout nůž a...

21.03.2018
Tahle země není pro muslimy. Západní způsob života je ničí, nemusí se ani dát k teroristům, stačí vytáhnout nůž a...

Foto: Youtube / repro

Popisek: Zde došlo k incidentu

Obzvláště ne pro Afghánce z hornaté země, kde ještě panuje středověk a kmenové uspořádání, alespoň tedy mimo Kábul.... Rakouský deník Kronen Zeitung na počátku března informoval o podrobnostech případu afghánského migranta, který ve středu večer, 7. března, ve Vídni pobodal tříčlennou rodinu a mladého Čečence. Podle všeho byl policii velmi dobře známý a měl být dávno deportován. Ovšem kde se stala chyba? Proč deportován nebyl a toulal se svobodně po Vídni? Mysleli úředníci na důsledky takové blahovolnosti?

Středeční násilný incident ve Vídni opět nutí rakouské politiky k zamyšlení nad přistěhovaleckou politikou země. Pravděpodobný pachatel, třiadvacetiletý Afghánec Jafar S., nejprve zaútočil u vchodu do stanice metra na Praterstraße na tříčlennou rodinu. Zatímco šestapadesátiletá žena a její sedmnáctiletá dcera jsou ve stabilizovaném stavu, tak otec rodiny, sedmašedesátiletý stomatolog, je v kritickém stavu a bojuje o svůj život na jednotce intenzivní péče. Majitelka restaurace, z které rodina vycházela, prozradila, že sedmnáctiletá dcera byla častou návštěvnicí jejího podniku. Ihned po incidentu ostatní hosté restaurace vyběhli, aby Afghánce zadrželi, ten jim ovšem zmizel z dohledu.

Pobodal dalšího dealera

Afghánec se poté vydal na útěk a po třiceti minutách s nožem v ruce zaútočil také na dvacetiletého Čečence. Toho také pobodal, mladík je mimo ohrožení života. Několik minut nato byl útočník zajištěn policií a převezen na nejbližší služebnu, kde byl zadokumentován a vyslechnut. Vyšetřovatelé již vyloučili, že by šlo o teroristický útok. Nicméně zjistili, že mladého Afghánce již v minulosti zatýkali.

Důvod jeho běsnění?

Přímo ve vyšetřovací zprávě stojí: „Rozčílilo ho, že vypadají tak spokojeně a smějí se.“ Vztekle tak násilník upozornil na to, že on sám se až tak dobře nemá a nenachází důvod pro to, aby se mohl smát. Rakousko tak očividně nenaplnilo jeho očekávání. V roce 2015 přišel s uprchlickou vlnou mladý Afghánec do Rakouska s vidinou ráje na zemi. Ihned se postavil mimo zákon tím, že se zapojil do drogového podsvětí. Ovšem ne jako boss či zástupce bosse, ale jako prostý narkoman dealer. Viděl tučné odměny a dočkal se jen závislosti a odmítnutí od většinové společnosti.

Zatýkali, trestali, přesto pobodal lidi

Přistěhovalecká politika Rakouska, a všeobecně „vítačských“ zemí, je velmi zvláštní. Násilník byl již v předchozí době zadržen za prohřešky, nebyl mu udělen azyl, z šetření vyplývá, že byl drogově závislý, přesto byl v Rakousku na svobodě. Co tím azylová politika Rakouska myslí? Čeká, až se Jafar S. a jemu podobní, sami vyprovodí? Nejde u takového jedince přímo očekávat, že se bude mstít? Že se bude snažit v Rakousku zůstat i za cenu uvěznění?

Dealoval, hned jak se dostal do Rakouska

Migrant přišel z Afghánistánu do Rakouska v roce 2015 a prakticky ihned se zapojil do obchodování s drogami. Byl za tento delikt několikrát odsouzen a navíc se dopustil i násilného útoku. Mezitím podal žádost o azyl, ale tu později stáhl. Opustil azylové centrum a žil dlouhé měsíce jako ilegál v hlavním městě země. Po spáchání bezpočtu trestných činů na něj však došlo nyní, teprve po třech letech, kdy překročil rakouské hranice.

A je utrum

Vše nasvědčuje tomu, že nyní již udělají policisté jeho kriminálnímu počínání navždy přítrž. U výslechu připustil, že byl rozčílený a měl agresivní náladu. Jeho motiv tedy nebyl náboženský, jak se tak stalo v mnoha jiných případech v Rakousku, ale i v Německu a dalších západoevropských zemích, které přijímaly stovky tisíc uprchlíků a migrantů ze zemí Blízkého východu a Afriky. Čečence potom dle svých slov napadl, protože jej obviňoval z drogové závislosti.

Policisté jsou rozumní, ale neprosadí se

Nyní čeká Afghánce soud, který pravděpodobně rozhodne vzhledem k opakovaným excesům pachatele o exemplárním trestu. Pro mnohé však přijde spravedlnost příliš pozdě. „Měl být deportován už dávno,“ sdělil redakci deníku Kronen Zeitung nejmenovaný zdroj policie. Vojenský policejní šéf Gerhard Pürstl zase vyzval politiky ke zpřísnění azylových zákonů. „Pokud někdo přijde do naší země, musí se rychle integrovat.“

Exemplární trest?

Exemplární tresty mají padat již za to, co prováděl násilník svou předchozí činností. Dealovat drogy hned, co vystoupí ze štrúdlu uprchlické vlny? Copak chce Evropská unie podporovat právě takové lidi? Už v tu chvíli měly padat exemplární tresty, protože pokud se takové zločinné chování bude bagatelizovat, dostáváme se do situace, z které prostě není jak vystoupit. A právě „bagatelní“ zločinnost je ta nejhorší, protože je tolerovaná a útočí se jí vůči celé společnosti, která pak odmítá být s imigranty solidární.

Na řadě je sebevražda

Jafar S. se ve vazbě pokusil o sebevraždu. Informovala o tom rakouská agentura APA. Strážcům se podařilo muži v sebevraždě zabránit. Byl převezen do nemocnice. Muž neutrpěl žádná vážná zranění. Nyní je zpět v vazbě, protentokrát již pod důkladným dozorem, který rakouské poplatníky stojí jistě nemalé peníze.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace