Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Digitální Alexa vám splní přání… a pak se vám ďábelsky vysměje. Internet věcí má své mouchy. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.03.2018
Digitální Alexa vám splní přání… a pak se vám ďábelsky vysměje. Internet věcí má své mouchy. Komentář Štěpána Chába

Autor: Amazon

Popisek: Alexa, průvodce domácností a internetem

V anglicky mluvících zemích se stává běžnou součástí domácností tak zvaná Alexa. Přístroj, kterému zadáváte povely, jako třeba zhasni, pusť písničku, přečti mi zprávy, a tak podobně. Alexa je přitom spojena s celou domácností a permanentně propojena s internetem. Anglicky položená otázka je Alexou bez meškání odpovězena. Ale Alexa začala trochu zlobit. Mnohým uživatelům se stalo, že se Alexa začala na chvíli děsivě smát. Některé lidi to vyděsilo natolik, že přístroj vypnuli a odmítli dál používat. Holt, přecitlivělí Američané.

Firma Amazon, která je vývojářem a vlastníkem konceptu Alexy, přislíbila, že chybu napraví. A nebude Alexa děsivá i bez smíchu? Pro některé lidi určitě. Koncept „Internet věcí“, jehož je Alexa pevnou součástí, děsí čím dál více lidí. Čím?

Pohodlnost Velkého bratra

Projekt Internet věcí má jasně kladné vyznění. Prostým hlasovým příkazem, uvelebeni v pohovce a se zavřenýma očima, si můžete přečíst zprávy dne, můžete si projet e-mail, odpovědět na zprávy, můžete zapnout varnou konvici, vypnout světla, pustit klimatizaci, topení, televizi. Zkrátka co jde propojit elektronicky a ovládat elektronicky, to jde napasovat na projekt Internet věcí a vše ovládat jen příkazem. Stačí říct – Alexo, zapni klimatizaci. A stane se jak říkáte. Klimatizace pojede aniž byste museli vstát. Projekt je spuštěn samozřejmě pro anglicky mluvící část obyvatel planety. Ovšem vývojáři dnem i nocí dřou na tom, abychom si užili výdobytků technického pokroku i v češtině.

Co je na projektu Internet věcí děsivé? Kritici poukazují hlavně na to, že si uživatelé do vlastního domu instalují Velkého bratra. Prakticky celá domácnost, včetně záchodu, prosím pěkně, může být připojená na Internet a jakmile jsou nějaké informace na internetu, jdou zneužít, jdou ukrást. Jasně, kdo by koho mohl držet pod krkem, když bude znát údaje o jeho pravidelné stolici. Ale nejsou i jiné formy? Odposlouchávání? Když už vás bude moci odposlouchávat i lednička? Sledování pohybu. Sledování pravidelnosti vašeho odcházení z domu. Odhalení svého soukromí… komu? Firmy se samozřejmě zaklínají dokonalým zabezpečením. Ale kdo bude hlídat hlídače?

Windows aféra

S příchodem Windows 10 přišla na přetřes otřesná míra odesílání údajů z osobních počítačů s nainstalovanou verzí Windows 10. Lidé se proti tomu bouřili. Microsoft tvrdil, že odesílané informace jsou charakteru technického a že nejdou dešifrovat a přiřadit ke konkrétnímu počítači a tedy ani člověku. Ale tato tvrzení kritici vyvraceli. Vzpomeňte jen období, kdy byl program pro internetové volání Skype samostatný. Byla tam záruka nestrannosti a ochrany soukromí. Před několika lety program Skype koupil Microsoft. Co poté přišlo za pár let?

Edward Snowden přišel se svými šokujícími odhaleními stran špehování obyvatel americkou NSA. V odhaleních figuroval i program Skype. A informace nebyly dvakrát příjemné. Skype automaticky ukládá fotografie telefonujících uživatelů a přiřazuje si je do složky s jejich jménem. A ne, po odhaleních Edwarda Snowdena Skype nepřestal. Proč taky, vždyť ani Merkelová nevznesla protest proti tomu, že ji Američané drze odposlouchávali telefon.

 

Odsuzovat kvůli tomu technologický progres?

Nedávno společnost Google radikálně vylepšila Google hlas pro češtinu. Stačí si zapnout Google překladač. Dříve překladač četl češtinu… vtipně. Teď už dokonce intonuje a vyslovuje perfektně. Nádherný pokrok. Skutečně. Zároveň s tím vyvíjí Google, a další firmy, strojový překlad z jakéhokoliv jazyku do jakéhokoliv jiného a to tak, aby byl výsledek perfektní. A nejsou daleko od cíle. Nedávno vznikla sluchátka, která překládají mluvenou řeč v okamžiku rozhovoru. Můžete se tedy bavit s Japoncem, aniž ten by uměl česky a vy japonsky. Opět, pilotní projekt je spuštěný pro angličtinu a pár dalších světových jazyků. Ale i my se dočkáme. A to je, uznejte, naprosto nádherná představa. Koktavý s šišlavým si asi moc nepokecají, to je pravda.

Technologický posun

Takže ano, hlas Alexa, spojovaný s Internetem věcí, je svým způsobem užitečný. Ale zároveň nesmírně nebezpečný. Dáte třetí straně, která vám nedokáže zaručit stoprocentní bezpečnost, vlastní citlivé osobní údaje. To je o hubu. Ovšem i teď, když otevíráte svůj e-mail, vstupujete do prostoru, který rozhodně není váš a kde se soukromí ctí opravdu s výsměchem vám samotným. Ovšem to je „jen“ internet. S projektem Internet věcí se dostaneme na úplně jinou úroveň. Že se Alexa sem tam ďábelsky zasměje? Nic proti tomu, jak se smějí její tvůrci.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace