Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvakrát potrestaní. Nejsme nepřizpůsobiví, proč nás tedy trestáte stravenkami, ptají se senioři

06.03.2018
Dvakrát potrestaní. Nejsme nepřizpůsobiví, proč nás tedy trestáte stravenkami, ptají se senioři

Foto: Facebook

Popisek: Úřady práce se rozhodly trestat chudé a nemocné

Úřady práce začaly od prosince část dávek pro sociálně slabé vyplácet ve stravenkách. Pro lidi z měst to není takový problém, ale pro lidi z vesnic se stravenky staly další dimenzí chudoby. Proč? Protože nemají možnost stravenky na vesnici využít. Žádné obchody stravenky mnohdy nepřijímají. Lidé začínají tedy stravenky prodávat pod cenou překupníkům. Co s tím udělá stát? Nejspíš své stanovisko přehodnotí.

Lidé, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než půl roku od prosince začali dostávat dávky částečně ve stravenkách. A to ve výši 35 až 65 %. Pro mnohé je to problém, protože z dávek platili nájemné nebo platbu za elektřinu. Systémem stravenek se tak dostali do těžké situace. A pomohl šedý trh. Překupníci, kteří stravenky začali vykupovat silně pod cenou. Nejvyšší marže za jednu stravenku se tak dostala jen na 60 % její faktické hodnoty.

Malé obchody mimo hru

Na problém upozornila Platforma pro sociální bydlení a senátorka Renata Chmelová. Ta k věci pro Novinky.cz uvedla: „Stravenky často berou jen dražší obchody a lze jich najednou utratit jen omezené množství, takže nelze udělat jednou za čas větší nákup. Některé základní potřeby za ně navíc nelze koupit vůbec, takže jsou lidé nuceni je pod cenou prodávat u překupníků.“

Rodina v nesnázích

Jako příklad pak ukazuje mluvčí platformy Milan Špaček případ ženy samoživitelky, které byla vyplácena dávka ve výši osmi tisíc měsíčně. Po zavedení stravenek je jí vyplácených pouze pět tisíc, zbytek pak ve stravenkách. Ty je nucena prodat pod cenou překupníkovi, protože téměř pět tisíc ji stojí jen nájem. Špaček tímto příkladem ukazuje, jak je systém stravenek nedomyšlený a v důsledcích jen škodí adresátům pomoci.

Trestáme již potrestané

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása popsal nesnáze se stravenkami i z jiné strany: „Někteří lidé do práce chodit nemohou, protože je nikdo nechce přijmout kvůli jejich hodně špatnému zdravotnímu stavu. Problém mají i matky pečující o postižené dětí, ale i lidé, kteří pečují o své rodiče na stáří.“ Vyzvedl tak absurditu stravenek, které dopadly i na seniory nebo lidi, kteří jsou dlouhodobě v nemocnicích. Senior často nemá žádnou možnost dostat se do většího obchodu, který bere stravenky. Jejich lokální malý obchůdek na vsi stravenky nebere. Co pak může senior dělat? Obrátit se na sousedy s prosbou, zda by od něj stravenky neodkoupili. Nebo se obrátit na překupníka, který jej ovšem obere. Kdo na to vydělá? Nikdo. Snad jen ten překupník.

Platit služby stravenkami? Jak?

Senioři i postižení si zároveň stěžují i na to, že je pro ně placení stravenkami ponižující. Jde o to, že je vlastně na blahovůli té které pokladní, zda uzná nakupujícímu například kosmetiku placenou stravenkami. Stravenky od úřadů práce jsou přitom jasně rozlišitelné, takže pokladní si zákazníka zařadí do skupiny nepřizpůsobivých lidí. Což je velmi ponižující. Směšné pak je, že mnozí lidé v domovech důchodců, léčebnách dlouhodobě nemocných nebo v nemocnicích jsou také ovlivněni systémem stravenek. A jak oni mají platit za služby? Stravenkami? Ale to účetnictví domova důchodců nebo nemocnice přijímat nemůže. Jak to tedy mají dělat?

Pracuje se na změně

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek se k věci vyjádřil: „Ministerstvo práce se zabývá přípravou legislativní změny, která se týká plošného vyplácení poukázek zejména s ohledem na některé zranitelné skupiny lidí. Jedná se například o klienty sociálních služeb, osoby hospitalizované ve zdravotnickém zařízení a osoby s omezenou svéprávností.“ Ale bude to stačit? Nebylo by mnohem vhodnější stigmatizující vyplácení dávek ve stravenkách zrušit úplně?

 

Vložil: Štěpán Cháb