Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je na Slovensku na spadnutí občanská válka? Vražda Jána Kuciaka má dohry

06.03.2018
Je na Slovensku na spadnutí občanská válka? Vražda Jána Kuciaka má dohry

Foto: Youtube / repro

Popisek: Lidé chodí a u Úřadu vlády Slovenska zapalují na památku obětem svíčky

Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka se promítá do nejvyšších míst politiky. Rezignovali již čtyři lidé kolem premiéra Fica. První se odporoučela jeho asistentka Mária Trošková, tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a nakonec funkci složil i ministr kultury Marek Maďarič z Ficovy strany SMER. A poslední Roman Šipoš, šéf Ficovy kanceláře.

Samotná Mária Trošková a Viliam Jasaň byli jedněmi z hlavních postav posledního článku zavražděného novináře. Mária Trošková v textu byla odhalena jako blízká spolupracovnice italského podnikatele Antonia Vadala jenž byl Kucianem důkazně svázán s italským klanem mafie Ndrangheta. Trošková s Vadalem v roce 2011 spoluzaložila společnost GIA MANAGEMENT. Po roce přešla k Jasaňovi a stala se jeho asistentkou. Další rok ji zastihl jako asistentku premiéra Fica. Nedlouho po ní se do úzkého okruhu lidí kolem premiéra dostal i Jasaň. Přičemž Jasaň s Vadalem také koketoval skrze byznys, Jasaňův syn dokonce vedl s Italy společnou firmu. Slovenská veřejnost vážně spekuluje o tom, že Mária Trošková byla milenkou premiéra Fica.

Provázanost mafie a vlády

Trošková a Jasaň měli prokazatelné vazby na italskou mafii působící na Slovensku, odhalil Ján Kuciak ve svém posledním textu. Zároveň odhalil podvody italských „podnikatelů“ okolo čerpání dotací z Evropské unie na zemědělskou činnost. Antonio Vadala byl slovenskou policií zatčena následně očištěn propuštěn. Článek Jána Kuciaka odhalil mnohamilionové čerpání eurodotací, které probíhalo podvodným způsobem.

Prachy na stůl

Premiér Robert Fico se zdá být značně nervózní. Peter Bárdy, šéfredaktor internetového magazínu Aktuality.sk, pro který zavražděný Kuciak pracoval, k tomu pro iDnes uvedl: „Je velmi nervózní na to, jaký bývá suverén. A to i lidé okolo něho. On by to mohl ustát, ale okolo jeho vlády a jeho nejbližších spolupracovníků je tak toxická atmosféra, že on se fakt bojí veřejného mínění, že to vyžene lidi do ulic.“ Bárdy tak naráží na obavu, že si Slovensko chce vyzkoušet svou verzi Majdanu. To, že Fico při tiskové konferenci nechal vysázel na stůl milion euro v bankovkách jako odměnu pro toho, kdo pomůže odhalit vraha, Bárdy považuje za naprosto absurdní.

Na zmíněné tiskové konferenci ovšem premiér Fico několikrát žádat tisk, aby se nepřipojoval k tlaku opozice, která se snaží dvojnásobné vraždy využít ve vlastní politický prospěch a tedy proti Ficovi a jeho SMERu. Co řekl Fico médiím? „Nespojujte bez důkazů lidi s úkladnou vraždou, to je přes čáru. Nemůžete spojoval lidi s úkladnou vraždou, bez toho, abyste předložili jeden jediný relevantní důkaz. To, co se dnes objevuje v médiích, je úplně přes čáru. Pomáhejte, pojďte s námi spolupracovat, ale nebuďte na vlně opozice, která je schopná čehokoliv.“ Je ovšem nutné zmínit, že Robert Fico už několik měsíců neodpovídá na otázky médií, místo nich pořádá tiskové konference, kde pouze přednese stanovisko své, nebo své vlády.

Andrej Kiska vyzývá ke změně vlády

Slovenský prezident Andrej Kiska se do bouří na Slovensku týden nezapojoval. Dle vlastních slov čekal na to, jak se k věci postaví vláda. Ve svém nedělním prohlášení zkonstatoval, že ho Ficova vláda tvrdě zklamala. A nabídl pouze dvě řešení pro překonání vládní krize. Buďte radikální reorganizaci vlády nebo předčasné volby. Robert Fico svolal ihned svou tiskovou konferenci, kde odsoudil projel prezidenta Kisky, řka, že prezident nemá pravomoci na to, aby jakkoliv zasahoval do průběhu vlády. Politoval, že se Kiska přidal na stranu opozice, který vraždu novináře a jeho snoubenky politizuje a snaží se na tragédii získat politické body.

Lucia Ďuriš Nicholsonová, místopředsedkyně slovenského parlamentu a členka opoziční strany SaS, začíná vyzývat k převratu. Řekla to v rozhovoru pro rádio Aktual. Přičemž Troškovou a Jasaňa nepřímo označuje za spoluviníky na vraždě a to z jednoduché logiky, Trošková i Jasaň byli napojeni na italskou mafii, která „možná“ vraždila, řekla v rozhovoru Nicholsonová.

Účelovka?

Z mnoha míst zní pochybnosti stran volání po spravedlnosti. Celá kauza začíná vypadat jako hurá akce, která má jediný účel – svrhnout vládu Slovenska. Veškerá média hlavního proudu v jednom šiku označují viníky vraždy a volají po svržení vlády. Robert Fico ve svých tiskovkách několikrát žádal, aby média vyčkala na výsledky vyšetřování, aby neoznačovala bez jediného důkazu kohokoliv z tak ohavného zločinu, jako je vražda. Přesto se svolávají demonstrace, pochody a opozice pracuje pilně na vyvolání převratu.

A v tomto případě je velmi důležité si uvědomit, že Ficova vláda je prorostlá korupcí jako filc. A je to rozhodně problém. Ovšem problém, který by se měl řešit nikoliv účelově, přes tragickou událost.

Lidové vyšetřování

Petra Hrochová-Macková, manželka bývalého ministra za ODS Miroslava Macka, k případu řekla: „Myslím, že by si slovenská policie měla posvítit na rodinu přítelkyně toho novináře. Zdá se, že jí nějaký její příbuzný, který s ní šel jednat o nějakých penězích či majetku a chtěl ji v nejhorším zastrašit (proto měl s sebou zbraň), poté, co nic netušící novinář šel do garáže zkontrolovat autobaterii, něco řekl, ona mu odsekla, on ji v afektu praštil, a když začala ječet, zpanikařil a zastřelil ji. Novinář vyběhl a dostal to také. Matčino chování, včetně řečí o neustálém telefonním styku s oběma, aby jí pak několik dnů nenapadlo k nim zajet a zeptat se, proč se neozývají, je velmi podezřelé, zřejmě něco tuší nebo ví.“

Přesně na tomto tvrzení paní Mackové lze říci jediné – měla by se nechat policie, aby případ vyřešila. Protože nejasností je v něm příliš.

O italské mafii na Slovensku už se psalo

Peter Bárdy zkonstatoval, že o italské mafii na východě Slovenska se psalo už mnohokrát. Ale dodal, že se nikdy neukazovalo na konkrétní lidi. „O Italech na chudém východě už se psalo, ale nikdo neřekl, kdo konkrétně to je. Ján spolupracoval s italskými vyšetřovateli, byla to podrobná práce,“ řekl k tomu Bárdy.

A přímá otázka na to, zda za vraždou stála italská mafie? „V kontextu toho, čemu se nyní Ján věnoval, tak mi to přijde nejpravděpodobnější. Říkám to ale opatrně, nechci na nikoho ukazovat prstem a říkat, že je vrah. Možná si Italové mohli myslet, že Ján zjistil něco, co je mohlo ohrozit. Nic takového ale není,“ prozradil pro iDnes Peter Bárdy. Ve východním Slovensku proběhla doslova razie proti italským podnikatelům. Byl zatčen Vadala, jeho bratr Bruno a bratranec Pietro Catroppa. Zároveň padla spravedlnost i na dalšího italského podnikatele a to na Diega Rody. Policie ovšem všechny propustila a italskou stopu v případu vyloučila. A v

Kulturní fronta zase v jednom šiku

Magda Vašáryová je po vraždě v jednom živlu. Staví se na stranu prezidenta Kisky, vyzývá k pádu vlády. Nebere si servítky. Do hodokvasu se připojil i náš David Koller, který vystoupil na koncertě pro Jána a Martinu, který proběhl na jejich počest. Koller si přisadil slovy: „Jsem i šokovanej z toho, z těch reakcí našich představitelů, protože několikrát náš prezident, taky komunista, vyzýval k likvidaci novinářů a myslím si, že to není třeba brát na lehkou váhu. A když si člověk vezme, kolik je komunistů ve vládě, u nás i u vás, tak si myslím, že je to opravdu alarmující.“ Což je exemplární příklad zneužití případu, příkladný hyenismus na mrtvých tělech zavražděných.

Pohřeb ve svatebním a Jarek Nohavica

Mária Kušnírová byla pohřbena v bílé rakvi ve svatebních šatech. Ján Kuciak a Maria Kušnírová měli na květen naplánovanou svatbu. Na té chtěl Ján vyznat své vyvolené lásku za zvuků písně Sarajevo od Jarka Nohavici. Píseň Sarajevo zazněla alespoň na pohřbu Marie Kušnírové. Možná by se pro Slovensko nyní hodila jiná Nohavicova píseň. Taková, která bude mluvit o hlouposti, nikoliv o lásce.

Ndrangheta hledá nové možnosti

Pro slovenský magazín Denník N uvedl odborník na italskou mafii Antonio Nicaso, že Ndrangheta hledá nové trhy pro své temné rejdy a hledá po celé Evropě. Prodej drog, obchod s bílým masem nebo se zbraněmi už nenese tolik. Podle Nicasa se mafie zaměřuje na to, aby se ve vytipovaných státech přisála na politiky a skrze ně podvody sála milionové dotace z Evropské unie. Jaká je pravděpodobnost, že u nás Ndrangheta nepůsobí? A nechtělo by to volat po přísné kontrole všech dotací? Nebo po jejich razantním omezení, ne-li rovnou zrušení?

Pád Ficovy vlády?

Opozice, prezident a hlavní média mají ve viníkovi jasno. Je jím korupcí prohnilý Ficův kabinet. A touží po předčasných volbách. Hlavně se zbavit Fica. To je jediná pravda, která se kolem výše jmenovaných točí. Ale co vznikne poté? Ficův SMER padne. Kdo bude sestavovat další vládu? A nebude muset stát na velmi široké koalici tří a více stran? Neupadne pak Slovensko do chaosu, neefektivnosti? Vražda novináře a jeho snoubenky se tak jeví jen jako zástupný problém, kterým chtějí lidé se svými zájmy potopit Fica.

Vložil: Štěpán Cháb