Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Slovensku se rozpoutalo peklo. Stopy vedou k mafii, ale i do vlády

01.03.2018
Na Slovensku se rozpoutalo peklo. Stopy vedou k mafii, ale i do vlády

Foto: Youtube / repro

Popisek: Jan Kuciak byl se svou přítelkyní doslova popraven

Otřesná vražda mladého slovenského novináře a jeho přítelkyně bez přehánění šokovala nejen Slovensko, ale i další evropské státy. Ale jakkoliv je vydávána za výjimečný čin, bohužel zas až tak výjimečná není. Na podzim minulého roku byla například zavražděna známá maltská novinářka Daphne Caruanová Galiziová. A je hrozivé, jak se její tragický příběh podobá osudu Jána Kuciaka.

Daphne Galiziová psala, podobně jako Ján Kuciak, o  kauze Panama Papers a  velmi často ostře kritizovala maltského premiéra  Josepha Muscata. Ve svých článcích například zmiňovala, že si s manželkou  otevřel  utajený účet v Panamě, kam byly zasílány úplatky a že v tomto  daňovém ráji ukrývali společné bohatství, stejně jako řada prominentů a politiků z  celého světa.  Syn novinářky Matthew  ze smrti své matky  obvinil vládní činitele a také opozice zdůrazňovala, že jde o politickou vraždu. Vylíčil rovněž, jakou hrůzu spatřil, když  objevil matčin vůz, který exploze odmrštila ze silnice do pole. „Podíval jsem se dolů a všude  po zemi ležely kusy těla mé matky,“ svěřil se novinářům. 

Organizovaný zločin v EU

Zároveň si stěžoval, že obyvatelé Malty, jsou národem, který válčí se státem a organizovaným zločinem. Rodina odmítla, aby vraždu vyšetřovali místní policisté, protože k nim nemají důvěru. Podle indicií, které se dostaly na veřejnost,  měl útok na tuto investigativní novinářku všechny známky mafiánské vraždy. Ta byla provedena promyšleným způsobem, pachatelé odpálili bombu ve voze pomocí mobilního telefonu, umístěného na lodi. Nad odporným zločinem, vůbec prvním tohoto druhu, který se odehrál na Maltě, nejmenším členském státě EU,  vyjadřily znepokojení evropské elity, včetně šéfa Evropské komise a nechaly se slyšet, že se něco podobného nesmí opakovat. 

Stopy vedou k mafii

Jenže, neuplynulo ani půl roku a podobná, navíc dvojnásobná vražda, se uskutečnila na Slovensku. Také tentokrát o ní média píší jako o činu, jenž nemá v moderních dějinách Slovenska obdoby a často uvádí, že  byla rovněž provedena mafiánským způsobem. Slovenští politici tvrdí, že jsou šokováni a že učiní vše pro to, aby byla úkladný čin vyšetřen. Jenže,  Ján Kuciak, podobně jako Daphne Galiziová, mířil svými  odvážnými investigativními články i na vládní špičky, tedy premiéra Fica, ministry jeho vlády a vládnoucí stranu Smer. Podle slovenského deníku SME  měl dokonce mladý novinář zkoumat údajné propojení Ficovy asistentky a italské mafie, což je naprosto šokující informace. Vedení redakce portálu  Aktuality.sk, pro nějž Kuciak psal, slíbilo, že alarmující článek, na němž autor do poslední chvíle pracoval, zveřejní, což nakonec také  učinilo. 

Peklo na Slovensku

Velmi závažnou  okolností je i fakt, že Ján Kuciak upozornil policii na to, že je mu vyhrožováno smrtí a kvůli tomu také podal před více než měsícem trestní oznámení. Policie však vůbec nic neučinila. Nyní je ovšem pod obrovským tlakem,  slovenská opozice žádá hlavy policejních šéfů a dalších   vlivných osob. Generální prokurátor Jaromír Čižnár  slíbil, že se pokud se potvrdí podezření, že vražda Kuciaka souvisela s výkonem jeho povolání, rozpoutá na Slovensku skutečné peklo. Podle všeho se však peklo rozpoutá, až vyjdou články Jána Kuciaka a jeho kolegů, které nesměly být  dosud zveřejněny.

Vložil: Adéla Hofmanová