Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pracuje, stejně si musí chodit pro doplatky na bydlení na úřad. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.02.2018
Pracuje, stejně si musí chodit pro doplatky na bydlení na úřad. Komentář Štěpána Chába

Foto: czechleaders.com

Popisek: Byznysový a politický výkvět u slavnostního otevření středověku v Čechách

Pracovní trh a výhody z něj plynoucí jsou opravdu komické. Vyšlo nové srovnání minimálních mezd v Evropské unii. Nejvýše se dopracovalo Lucembursko v přepočtu s téměř 54 000,- za měsíc práce. Takovou mzdu za nejhůře placenou práci? Tady ji často nemají ani špičkoví chirurgové. Umývat nádobí v Lucembursku se tak vyplatí daleko víc, než u nás dlouhá léta studovat a pak zachraňovat životy. Nějak se nám to srovnání příležitostí, výhod a šancí v rámci unie nedaří.

Minulá Sobotkova vláda s velkým vytrubováním a oslavami zvedla postupně minimální mzdu z 8 500,- na 12 200,- měsíčně. Přesto jsme stále na ohonu Evropské unie. U nás není výjimkou, když si řádně pracující rodiče s dvěma dětmi musí zažádat každý měsíc na úřadu o doplatek na dorovnání do životního minima nebo žádat o doplatek na bydlení. A Sobotkova vláda si gratulovala k velkému úspěchu. K úspěchu? Každý žijeme, doufám, ve stejné republice. Proto jsme každý mohli zaznamenat, že nevzrostla jen minimální mzda, ale i další věci. Třeba bydlení se nám prodražuje, stoupají ceny potravin, stoupají ceny energií, cena za palivo se šplhá ke hvězdám. A ač se růst týkal i mezd, přesto je tu vždy nepoměr. Mzda trochu, zbytek citelně.

Koho tím chcete motivovat?

Přesto je záhadou, že v republice máme nejmenší nezaměstnanost v rámci celé unie. My jim na ty nízké platy skáčeme. Nechceme přidat. Nebo lépe, přidat chceme, ale nějak si o to neumíme říct. Slovo odbory se stalo po éře socialismu sprostým slovem. Nevytvořili jsme si páku na zaměstnavatele. A člověk s minimální, nebo o málo větší mzdou je vlastně bez motivace. Zaplatí nájem a zbude mu jen na zaplacení elektřiny. Kdyby neměl partnera, nenažere se. Nebo nažere, ale pouze za asistence dávek od státu. A to je přinejmenším zvláštní motivace. No, přežití, vlastně dostatečná motivace.

Proč se k nám přestěhoval Amazon?

Pamatujete si velkou slávu kolem Amazonu? Bohuslav Sobotka zajel oficiálně i na slavnostní spuštění skladu firmy Amazon. Přestřihnout pásku, nechat se vyfotit. Jaký je Amazon zaměstnavatel? Podle zahraničních ohlasů ten nejhorší z nejhorších. Absurdně nízké platy, neuvěřitelná buzerace, šikana, časté tresty, práce do padnutí. Benefity mizerné a velmi vysoká fluktuace zaměstnanců. Po měsíci jich odejde nejvíce. Prostě dají výpověď, vzdají to. A tohle u nás slavnostně a s velkou pýchou vítal Bohuslav Sobotka. Montovnu toho nejhrubšího zrna. Montovnu, která je svou podstatou pro… hm… no… pro otroky? Sobotka nejen vítal sklad Amazonu, on se i snažil prosadit, aby tu vyrostl.

A to je přístup naší vlády k lidem republiky. Zeman neustále opakuje, že je potřeba oživit učňáky. Vychovat si dělníky. Že je moc vysokoškoláků, kteří nemají pracovní uplatnění. To je další aspekt, který má nahnat občany republiky do továren. Po revoluci jsme byli v mnohých odvětvích koncoví výrobci, tj. vyráběli jsme a dodávali konečné zboží, celé zboží, za plnou cenu. Chováním a jednáním politiků od devadesátých let, včetně Zemana, jsme se stali subdodavatelskou ekonomikou, to znamená, že vyrábíme v těch našich montovnách jen součástky, které přepošleme do zahraničí, kde je zkompletují a prodají jako hotovou věc. Oni na tom trhnou děsné peníze. My ne. My se ve výdělcích blížíme k jednomu procentu z ceny zboží. A tak jsme republikou hlupáků. Dělníků. A politici se neustále snaží dosáhnout toho, aby to tak zůstalo. Řemeslo mělo zlaté dno v dobách, kdy nebyla globalizace, kdy nebyly továrny, kdy nebyla Čína číslem jedna ve výrobě prakticky všeho. Teď je řemeslo synonymem pro dělníka.

Průmysl 4.0

Ani Sobotka a ani Zeman nějak nevedou v patrnosti nástup Průmyslu 4.0. Podle zprávy OECD důsledky průmyslové revoluce nejvíce na celém světě dopadnou na Českou a Slovenskou republiku. A Sobotka střihá pásky u Amazonu, Zeman vyzývá k tomu, aby rodiče dali své děti na učňáky a celá ta skvadra politiků usiluje o to, aby se Průmysl 4.0 stal skutečným průserem pro celou republiku. Protože pak bude ohrožených až k dvěma milionům pracovních míst. Do deseti let. A i ten Amazon odpadne, i pro něj začne být výhodnější robotova ruka než ruka zaměstnance. Pokud to se svými dětmi myslíte alespoň trochu dobře, dejte je studovat IT nebo nějaký kreativní obor, který mu za pár let nesebere digitalizace a automatizace.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace