Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děsivý trest za olympijské hry. Mají vůbec ještě smysl?

27.02.2018
Děsivý trest za olympijské hry. Mají vůbec ještě smysl?

Autor: US Today / repro

Popisek: Severokorejské ´roztleskávačky´

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu sice skončily výrazným úspěchem českého týmu a Ester Ledecká se stala jejich hlavní superstar, ale ve stínu senzačních sportovních výkonů zůstává mnoho závažných otazníků. Třeba skutečnost, že se staly promyšleným nástrojem propagandy diktátorského režimu. Nebylo by přece jenom lepší podobné kontroverzní mega akce, navíc doprovázené dopingem a korupcí, raději zrušit?

Vůbec nejzávažnějším problémem letošních zimních olympijských her se stala účast severokorejských sportovců a jejich doprovodu. To, že je organizátoři na ZOH vůbec  pustili, bude mít pro nebohé olympioniky s největší pravděpodobností fatální dopad. Vzhledem k tomu, že nezískali ani jedinou medaili, čekají je tvrdé tresty. Tím nejmenším je fakt, že budou vyloučeni ze svých sportovních a stranických organizací a tím nejtvrdším reálná hrozba, že skončí v pracovních táborech, podobně jako tisíce jejich krajanů. Zato úspěšní bojovníci,  zcela oddaní zrůdnému režimu, se mohou těšit na slávu a byt či auto. Jenže takové odměny se tentokrát  nikdo nedočká. 

Na WC s agentem

Snadné to severokorejští sportovci, jichž do Pchjongčchangu dorazilo dvaadvacet, neměli ani po dobu konání olympiády. Tajní agenti je hlídali na každém kroku a doprovázeli je i na toalety. Přitom je něco podobného na olympijských hrách zakázáno. Navíc se poslušní sportovci hlídali i navzájem, každý je povinen okamžitě hlásit jakékoliv podezření, že by snad chtěl někdo z KLDR utéci. A pokud by tak učinil, pykali by za ně členové jeho rodiny. Nesmí komunikovat s novináři, ani s účastníky olympijských her z dalších zemí. Vše je podřízeno tvrdé kontrole.  Televizní přenosy z  olympiády  jsou vysílány zpožděně pro případ, že KLDR v té či oné disciplíně neuspěla. A když se tak ve většině případů stane, tamější média o tom neinformují. 

Sexy nástroj propagandy

Sofistikovaným nástrojem propagandy KLDR se stala účast i více než dvou stovek půvabných severokorejských  roztleskávaček ve   stejných sexy kostýmech, které na sebe při každé příležitosti strhávaly obrovskou pozornost a staly se tak vůbec nejfotografovanějšími hosty letošních ZOH.  Zahraniční média zcela právem upozorňovala na to, že účast severokorejských sportovců, papalášů  a především  těchto cíleně nastrčených dívek,  často zcela zastínila to, co se dělo na sportovištích a zamýšlela se nad tím, zda naprostá posedlost  severokorejskou výpravou neškodila celým hrám. 

Vrchol cynismu

Vrcholem olympijského cynismu však byla účast sestry Kim Čong-una na zahajovacím ceremoniálu a přítomnost  osmičlenné politické  delegace, kterou vedl generál  Kim Jong-čchol,  bývalý šéf vojenské rozvědky! Ten je mimo jiné obviňován, že nechal potopit jihokorejskou válečnou loď.  Proto proti jeho návštěvě demonstrovali příbuzní obětí, které na palubě lodi zahynuly, ale i někteří jihokorejští poslanci. Navíc Jižní Korea a  USA zařadily  tohoto generála na černou listinu za jeho podporu  jaderného zbrojního programu. Zatímco proti účasti severokorejské delegace protestovaly  stovky demonstrantů, jihokorejská vláda jí zajistila luxusní ubytování a stravování. Svoje chování vysvětlovala tím, že od návštěvy z KLDR očekává  zahájení dialogu mezi oběma zeměmi.

 

OH nemají smysl

Zdaleka však nejde pouze o to, že diktátorský režim  KLDR zneužil olympijské hry pro svoji propagandu. Již dlouhá léta jsou tyto hry také spojeny s dopingovými nebo korupčními skandály, především při výstavbě sportovních areálů. O jejich komercionalizaci ani nemluvě. Je smutným faktem, že na olympiádě parazitují firmy, které svými výrobky vážně poškozují nejen zdraví sportovců, ale i  celosvětové populace.  Již před časem zveřejnil známý český publicista Karel Steigerwald článek, nazvaný  „Olympijské hry nemají smysl“. 

Podle něj jsou olympijské hry  propletencem zpozdilé nacionální pýchy a většinou ztrátových kšeftů, které platí voliči a dodává: „Jasno o olympijských hrách měli jen Hitler a Brežněv - udělali  ze sportu propagační humbuk svým hnusným režimům.“ Bohužel to platí i o zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu, z nichž učinil propagační humbuk další diktátor. 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace