Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Těžba lithia pod Cínovcem významným způsobem podpoří výzkum a vývoj v celé ČR, říká v rozhovoru Pavol Krúpa z Arca Capital

21.02.2018
Těžba lithia pod Cínovcem významným způsobem podpoří výzkum a vývoj v celé ČR, říká v rozhovoru Pavol Krúpa z Arca Capital

Autor: Facebook

Popisek: Pavol Krúpa

Pavol Krúpa, zakladatel a spolumajitel česko-slovenské investiční skupiny Arca Capital v rozhovoru hodnotí uplynulý rok, prozrazuje aktivity, které plánuje Arca v roce 2018, co nového je v boji za práva nájemníků OKD bytů a vysvětluje, proč věří těžbě lithia v Čechách.

Jaké aktivity pro Vás budou v roce 2018 klíčové?

V letošním roce vstupujeme do nového bankovního segmentu, do poloviny roku 2018 by měla být dokončena akvizice Wiener Privatbank, jejíž pobočky plánujeme rozšířit do ČR i na Slovensko. Pokud se proces převzetí banky podaří úspěšně dokončit, skupina Arca Capital bude spravovat aktiva ve výši přibližně 80 až 85 miliard korun. Na jaře letošního roku chceme uvést do provozu vlastní závod zaměřený na automotive v blízkosti Topoľčian. Pracujeme na realizaci projektu se zaměřením na fotovoltaiku v Maďarsku a plánujeme další akvizice personálních agentur, očekáváme nárůst počtu zaměstnanců k číslu 25 až 30 tisíc. Budeme také rozšiřovat síť prodejen potravin Delia a spolupráci s vietnamskými obchodníky. Navyšovat budeme i ubytovací kapacity v našem nově vybudovaném turisticko-rekreačním středisku Gothal na Slovensku. Plánujeme také vstup do některých společností přes newyorskou burzu.

Skupina Arca Capital působí primárně na česko-slovenském trhu již téměř dvacet let a v loňském roce zaznamenala velmi dynamický růst…

Skupina Arca Capital v roce 2017 narostla na 36 miliard korun pod správou a i v letošním roce plánujeme výrazný růst. Zdárným dokončením akvizic, včetně převzetí Wiener Privatbank, a úspěšným rozvojem našich aktivit budeme disponovat více než dvojnásobným objemem aktiv pod správou, což nám otevře další možnosti investování a realizace nových projektů. V roce 2018 očekáváme pokračující ekonomický růst, což také ovlivní dosahování našich cílů v projektech a aktivitách skupiny.

Před několika týdny jste převedl část svého podílu ve skupině Arca Capital na svého byznysového partnera, Rastislava Veliče. Co Vás k této změně vedlo?

Rozhodl jsem se převést část svého podílu ve skupině Arca na Rasťa Veliče, kterého vnímám jako dlouholetého rovnocenného partnera. Jako původní vlastník a zakladatel skupiny mám zájem ohodnotit a motivovat své partnery a managery, kteří se aktivně podílejí na řízení naší skupiny a přispívají k jejímu rozvoji a růstu.

Arca Capital je významným českým akcionářem společnosti EMH, jejíž česká dceřiná společnost Geomet provádí průzkum těžby lithia pod Cínovcem a v následujících letech zde plánuje uskutečnit jeho těžbu a zpracování. Co Vás vedlo k investici do projektu těžby lithia v Čechách?

Projekt považujeme za reálný a perspektivní a naším záměrem je podporovat jej a rozvíjet. Jsme jedním z největších českých akcionářů. Na projektu se aktivně podílíme, v rámci vývoje projektu a nastavení spolupráce s dalšími subjekty probíhá z naší strany také komunikace s regionálními partnery státní správy.

Co znamená těžba lithia pro Českou republiku? Pro její občany?

Cílem české firmy Geomet je vytvořit tuzemský ucelený řetězec výroby a zpracování lithia. Projekt těžby lithia pod Cínovcem tak významným způsobem podpoří výzkum a vývoj nejen v regionu, ale v celé ČR. Zároveň dojde k podpoře vzdělanosti a ke zvýšení zaměstnanosti příslušné kvalifikované pracovní síly. Proto by mělo být i v zájmu zástupců České republiky věc řešit.

Co Vaše aktivity v rámci OKD? Dlouhodobě zastupujete nájemníky původních bytů OKD a bojujete za jejich práva…

Aktuálně jsme doplnili naši žalobu podanou za účelem dosažení náhrady škody, která vznikla nájemníkům bytového fondu OKD nedodržením závazků privatizační smlouvy. Došlo k doplnění žaloby a návrhů důkazů, konkrétně o doplnění tvrzení spočívající v úmyslném porušení dobrých mravů a možném bezdůvodném obohacení na straně žalovaných osob – společností RESIDOMO a RPG Industries Limited. Předvolali jsme k výslechu soudu Zdeňka Bakalu i zástupce vlády, například Bohuslava Sobotku nebo Pavla Teličku. Vybraní svědci byli předvoláni v rámci soudního řízení ve věci bytů OKD za účelem prokázání projevu vůle při uzavírání privatizační smlouvy, kde bylo zakotveno přednostní právo nájemníků bytů OKD k odkupu těchto bytů za zvýhodněných podmínek. Chceme dokázat i možné přesvědčování orgánů EU o nevymahatelnosti nedovolené veřejné podpory poskytnuté v souvislosti s privatizací většinového podílu ve společnosti OKD.  

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace