Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hrozí nám po vystoupení z EU katastrofický scénář? Dávejte si pozor, co vám kdo říká

23.02.2018
Hrozí nám po vystoupení z EU katastrofický scénář? Dávejte si pozor, co vám kdo říká

Autor: Facebook

Popisek: Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička

V posledních dnech, i když to zatím zdaleka není největší problém současnosti, se média soustředí na otázku možného vystoupení České republiky z Evropské unie. Většina z nich se snaží veřejnosti podsunout katastrofický scénář, podle něhož by u nás v případě Czexitu nastalo to nejhorší. Naštěstí ovšem existují renomovaní odborníci, kteří jsou přesvědčeni, že by tomu tak být nemuselo.

A je skutečně chvályhodné, že jejich názory zprostředkovává i Česká televize, která minulý týden na ČT 24 vysílala speciál, věnovaný otázce, jak by se Česko změnilo po případném vystoupení z EU.  Pro mnohé diváky, kteří jej sledovali, bylo překvapivým zjištění, že to, co by nastalo, zdaleka nelze předvídat a nikdo seriózní se to neodváží  přesně odhadnout.  

Nedemokratické impérium

Jedním z účastníků debaty byl známý ekonom Pavel Kohout. Ten považuje Evropskou unii za nedemokratické impérium. Přirovnává ji k Habsburské monarchii, určené k zániku. Myslí si sice, že vystoupení z EU by bylo v současné době krokem velmi rizikovým a nejistým, ale na druhé straně upozorňuje, že nikdo neví, co bude s EU za deset let, dvacet let. „Je zřejmé, že se na tomto kontinentu může stát cokoliv,“ varuje.  Doporučuje nechat si otevřená vrátka a poučit se z historie. Podle něj totiž umělá centralizace za každou cenu budí protireakce a jejím důsledkem jsou například pokusy vyvolat  referenda o vystoupení z Unie. Na otázku moderátora ČT 24, co by se stalo, kdyby z ní nyní Česko vystoupilo,  však připustil: „Velmi pravděpodobně by čelilo různým komplikacím, ztrátě externího trhu a celním bariérám. Nepochybuji o tom, že by se nám to mnozí z Bruselu snažili za trest osladit.“

 

Brexit vs. Czexit

To si ovšem nemyslí místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, který  dal za příklad současná jednání o vystoupení, probíhající s Velkou Británií. „Nikdo nikomu moc neoslazoval,“ uvedl. Přiznává ovšem, že Česká republika by neměla tak silnou výchozí pozici, jako Británie. Odmítl také tvrzení, že je EU centralizovaná, zdůraznil, že v ní rozhodují všechny členské státy. Jenže Pavel Kohout oponoval, že právě Brexit je  důkazem, že Británie se již nechtěla dále smiřovat s tím, že tady budeme mít jedno hlavní evropské město, které hodlá o všem rozhodovat. A takové impérium je podle něj vnitřně zranitelné, stačí provést jedno špatné rozhodnutí. Proto bychom si  měli dávat velký pozor na to, co nám kdo říká. Nediví se Čechům, že mají skepsi k nadnárodním celkům, mnozí pamatují rozpad RVHP a naši předci zase Rakousko-Uherské monarchie.

 

Chybí diskuse

V rámci speciálu na téma EU  ČT 24 zveřejnila i sociologický průzkum, podle kterého se  polovina Čechů domnívá, že Evropská unie nemá budoucnost. A téměř ¾ občanů jsou proti zavedení eura, přičemž dříve jej drtivá většina z nich schvalovala. ČT rovněž připomněla, že Češi nyní patří k největším euroskeptikům vůbec. Podle Pavla Teličky na tom mají dlouhodobý podíl české politické elity a fakt, že u nás chybí na toto téma kvalitní debata. Jeho zkušenosti z rozhovorů s lidmi, které často vede, je prý odlišná, než jak to zaznívá v médiích. „Potvrzuje se, že prostě lidé nemají informace a že s nimi nikdo nediskutuje,“ postěžoval si.  U nás se podle něj stále používají jenom slova o diktátu a centralizaci, ale nejde se pod povrch problémů.  Je proto důležité, že právě Česká televize jednu z takových debat odvysílala.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace