Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hrozí nám po vystoupení z EU katastrofický scénář? Dávejte si pozor, co vám kdo říká

23.02.2018
Hrozí nám po vystoupení z EU katastrofický scénář? Dávejte si pozor, co vám kdo říká

Foto: Facebook

Popisek: Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička

V posledních dnech, i když to zatím zdaleka není největší problém současnosti, se média soustředí na otázku možného vystoupení České republiky z Evropské unie. Většina z nich se snaží veřejnosti podsunout katastrofický scénář, podle něhož by u nás v případě Czexitu nastalo to nejhorší. Naštěstí ovšem existují renomovaní odborníci, kteří jsou přesvědčeni, že by tomu tak být nemuselo.

A je skutečně chvályhodné, že jejich názory zprostředkovává i Česká televize, která minulý týden na ČT 24 vysílala speciál, věnovaný otázce, jak by se Česko změnilo po případném vystoupení z EU.  Pro mnohé diváky, kteří jej sledovali, bylo překvapivým zjištění, že to, co by nastalo, zdaleka nelze předvídat a nikdo seriózní se to neodváží  přesně odhadnout.  

Nedemokratické impérium

Jedním z účastníků debaty byl známý ekonom Pavel Kohout. Ten považuje Evropskou unii za nedemokratické impérium. Přirovnává ji k Habsburské monarchii, určené k zániku. Myslí si sice, že vystoupení z EU by bylo v současné době krokem velmi rizikovým a nejistým, ale na druhé straně upozorňuje, že nikdo neví, co bude s EU za deset let, dvacet let. „Je zřejmé, že se na tomto kontinentu může stát cokoliv,“ varuje.  Doporučuje nechat si otevřená vrátka a poučit se z historie. Podle něj totiž umělá centralizace za každou cenu budí protireakce a jejím důsledkem jsou například pokusy vyvolat  referenda o vystoupení z Unie. Na otázku moderátora ČT 24, co by se stalo, kdyby z ní nyní Česko vystoupilo,  však připustil: „Velmi pravděpodobně by čelilo různým komplikacím, ztrátě externího trhu a celním bariérám. Nepochybuji o tom, že by se nám to mnozí z Bruselu snažili za trest osladit.“

 

Brexit vs. Czexit

To si ovšem nemyslí místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, který  dal za příklad současná jednání o vystoupení, probíhající s Velkou Británií. „Nikdo nikomu moc neoslazoval,“ uvedl. Přiznává ovšem, že Česká republika by neměla tak silnou výchozí pozici, jako Británie. Odmítl také tvrzení, že je EU centralizovaná, zdůraznil, že v ní rozhodují všechny členské státy. Jenže Pavel Kohout oponoval, že právě Brexit je  důkazem, že Británie se již nechtěla dále smiřovat s tím, že tady budeme mít jedno hlavní evropské město, které hodlá o všem rozhodovat. A takové impérium je podle něj vnitřně zranitelné, stačí provést jedno špatné rozhodnutí. Proto bychom si  měli dávat velký pozor na to, co nám kdo říká. Nediví se Čechům, že mají skepsi k nadnárodním celkům, mnozí pamatují rozpad RVHP a naši předci zase Rakousko-Uherské monarchie.

 

Chybí diskuse

V rámci speciálu na téma EU  ČT 24 zveřejnila i sociologický průzkum, podle kterého se  polovina Čechů domnívá, že Evropská unie nemá budoucnost. A téměř ¾ občanů jsou proti zavedení eura, přičemž dříve jej drtivá většina z nich schvalovala. ČT rovněž připomněla, že Češi nyní patří k největším euroskeptikům vůbec. Podle Pavla Teličky na tom mají dlouhodobý podíl české politické elity a fakt, že u nás chybí na toto téma kvalitní debata. Jeho zkušenosti z rozhovorů s lidmi, které často vede, je prý odlišná, než jak to zaznívá v médiích. „Potvrzuje se, že prostě lidé nemají informace a že s nimi nikdo nediskutuje,“ postěžoval si.  U nás se podle něj stále používají jenom slova o diktátu a centralizaci, ale nejde se pod povrch problémů.  Je proto důležité, že právě Česká televize jednu z takových debat odvysílala.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace