Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Feminismem proti feminismu a obrovská naděje pro svět. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.02.2018
Feminismem proti feminismu a obrovská naděje pro svět. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Symbol nynějších protestů proti právu šaría v Íránu. Informace kolující médii tvrdí, že žena byla krátce po svém protestu zatčena a uvězněna. A naše feministky soptí na sociální sítě #MeToo

Íránské ženy na protest proti tyranii islámské ideologie na veřejnosti sundavají povinné šátky. Jejich odpor proti náboženské policii, proti středověkým doktrínám islámu, proti nesmyslným zákazům a příkazům, je skutečným vzedmutím skutečných feministek. Feministek, nemyšleno pejorativně, to jest hanlivě, jak se zavedlo v naší společnosti, kde feministka je jinak řečeno mstivá kráva.

V Íránu protestující ženy bojují za svobodu, proti absurdním náboženským pravidlům, která nadřazují muže, dávají státu do rukou chápání a výklad práva přes náboženskou šaríu. Při protestech zemřelo doposud 20 lidí. Stovky byli zatčeni. Mnohým z žen, které se protestů zúčastnily, sundaly hidžáb, chtěly svobodu, hrozí trest smrti. Proti nim budou vznesena obvinění jako „vedení války proti Bohu", což je v Íránu zločin trestaný smrtí, "urážka islámu", "pozemská zkaženost", "ohrožení národní bezpečnosti".

Šaría a její nesmyslnost

Šaría je právní systém vycházející z náboženských textů, které, jak mytologie islámu tvrdí, nadiktoval svým dítkům sám Alláh. Svým způsobem nahrazuje právní systém lidské společnosti už jen tím, že se dotýká prakticky všech oblastí lidského života. Od politiky, přes ekonomiku, až po hygienu nebo sexualitu. V Saudské Arábii a Íránu je šaría jediným platným právem. Šaría tvrdí, že muži musí mít plnovous. Že ženám se nemá dostat vzdělání. Že žena je méně. Že trestem za mnohá provinění je smrt. A dostáváme se pak k takovým absurdnostem, jako je ukamenování ženy, kterou někdo znásilnil, protože tím cizoložila. Že žena má poloviční hodnotu při výpovědi před soudem. K bičování za požití alkoholu. Sekání rukou za krádež. Zabití za homosexualitu. Podle šaríi je zakázáno i spát na břichu, šaría pamatuje i na vylučování a to tím, že popisuje přesný návod, jak a kam kadit. Řeší i rituální popravy porážky zvířat. Benjamin Kuras označil právo šaría za čistý nacismus.

Co na to západní feministky?

Pro ně je bojištěm akademická půda, jak tvrdí. Zároveň tvrdí, že jsou ochranou práv všech žen na celém světě. Nabízím výběr z jejich mnohých prohlášení stran boje íránských žen proti útlaku islámských doktrín – „… ééé… hm… ééé.“ Ano, prohlášení neproběhlo jediné. Žádná podpora z jejich strany pro ženy, které jsou náboženskou tyranií uvězněny jak v normálním žití, tak i nyní, fakticky, ve vězení náboženské policie. „Feministky“ mlčí, když feministky bojují za budoucnost své země a za svá práva. Ty naše feministky tak maximálně nějaké to #MeToo na Twitter nebo Facebook, nějaký ten hurá happening proti výstavě aktů, případně pak, z našich luhů a hájů, prčení češtiny odmítáním přechylování.

Jak protesty podává Írán

Írán chce světu prodat masivní protesty jako protesty proti chudobě. Takové ty běžné, které se dějí všude po světě. Brblání chudých, že jsou chudí. Jedna z protestujících žen v Íránu k tomu řekla: „Režim chce, abyste si mysleli, že zde buď neexistují žádné protesty, nebo že se protesty týkají pouze ekonomiky. Ale já neprotestuji proti ekonomice. Íránské ženy protestují proti represivním islamistickým zákonům. Mám plné zuby hidžábu, práva šaría a náboženské policie. Ženy už mají dost náboženské policie, která neustále sleduje, co ženy nosí, co říkají, co pijí, kam chodí a jaké partnerské vztahy udržují".

Jak se k tomu můžeme postavit my?

My, bezmocní, kteří mohou tak maximálně kafrat nad pivem nebo plevelit diskuse na internetu, nemůžeme zdánlivě nic. Ale možná můžeme. Stačí k tomu jedna kouzelná e-mailová adresa – . Na tu můžeme každý z nás napsat, že odsuzujeme chování íránského náboženského fašismu vůči ženám. A že z celého srdce podporujeme jejich boj za svobodu. Nejspíš se tím ničeho nedosáhne. Snad jen toho, že to v Praze působícím Íráncům bude mírně nepříjemné a že se tu budou cítit s tou svou ideologií přinejmenším nechtění. Profesionální feministky mlčí, smolí další #MeToo nebo hledí upřeně do zrcadla a obdivují se. My, bezmocní a neplacení neziskovkami, mlčet nemusíme. A místo plevelení diskusí můžeme namíchnout velvyslance Íránu. Fajn kratochvíle, no ne? Pokud chcete být věru kousaví, nic vám nebude bránit v tom, abyste do kopie dali i Martina Stropnického, nynějšího ministra zahraničních věcí: .  

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace