Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Feminismem proti feminismu a obrovská naděje pro svět. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.02.2018
Feminismem proti feminismu a obrovská naděje pro svět. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Symbol nynějších protestů proti právu šaría v Íránu. Informace kolující médii tvrdí, že žena byla krátce po svém protestu zatčena a uvězněna. A naše feministky soptí na sociální sítě #MeToo

Íránské ženy na protest proti tyranii islámské ideologie na veřejnosti sundavají povinné šátky. Jejich odpor proti náboženské policii, proti středověkým doktrínám islámu, proti nesmyslným zákazům a příkazům, je skutečným vzedmutím skutečných feministek. Feministek, nemyšleno pejorativně, to jest hanlivě, jak se zavedlo v naší společnosti, kde feministka je jinak řečeno mstivá kráva.

V Íránu protestující ženy bojují za svobodu, proti absurdním náboženským pravidlům, která nadřazují muže, dávají státu do rukou chápání a výklad práva přes náboženskou šaríu. Při protestech zemřelo doposud 20 lidí. Stovky byli zatčeni. Mnohým z žen, které se protestů zúčastnily, sundaly hidžáb, chtěly svobodu, hrozí trest smrti. Proti nim budou vznesena obvinění jako „vedení války proti Bohu", což je v Íránu zločin trestaný smrtí, "urážka islámu", "pozemská zkaženost", "ohrožení národní bezpečnosti".

Šaría a její nesmyslnost

Šaría je právní systém vycházející z náboženských textů, které, jak mytologie islámu tvrdí, nadiktoval svým dítkům sám Alláh. Svým způsobem nahrazuje právní systém lidské společnosti už jen tím, že se dotýká prakticky všech oblastí lidského života. Od politiky, přes ekonomiku, až po hygienu nebo sexualitu. V Saudské Arábii a Íránu je šaría jediným platným právem. Šaría tvrdí, že muži musí mít plnovous. Že ženám se nemá dostat vzdělání. Že žena je méně. Že trestem za mnohá provinění je smrt. A dostáváme se pak k takovým absurdnostem, jako je ukamenování ženy, kterou někdo znásilnil, protože tím cizoložila. Že žena má poloviční hodnotu při výpovědi před soudem. K bičování za požití alkoholu. Sekání rukou za krádež. Zabití za homosexualitu. Podle šaríi je zakázáno i spát na břichu, šaría pamatuje i na vylučování a to tím, že popisuje přesný návod, jak a kam kadit. Řeší i rituální popravy porážky zvířat. Benjamin Kuras označil právo šaría za čistý nacismus.

Co na to západní feministky?

Pro ně je bojištěm akademická půda, jak tvrdí. Zároveň tvrdí, že jsou ochranou práv všech žen na celém světě. Nabízím výběr z jejich mnohých prohlášení stran boje íránských žen proti útlaku islámských doktrín – „… ééé… hm… ééé.“ Ano, prohlášení neproběhlo jediné. Žádná podpora z jejich strany pro ženy, které jsou náboženskou tyranií uvězněny jak v normálním žití, tak i nyní, fakticky, ve vězení náboženské policie. „Feministky“ mlčí, když feministky bojují za budoucnost své země a za svá práva. Ty naše feministky tak maximálně nějaké to #MeToo na Twitter nebo Facebook, nějaký ten hurá happening proti výstavě aktů, případně pak, z našich luhů a hájů, prčení češtiny odmítáním přechylování.

Jak protesty podává Írán

Írán chce světu prodat masivní protesty jako protesty proti chudobě. Takové ty běžné, které se dějí všude po světě. Brblání chudých, že jsou chudí. Jedna z protestujících žen v Íránu k tomu řekla: „Režim chce, abyste si mysleli, že zde buď neexistují žádné protesty, nebo že se protesty týkají pouze ekonomiky. Ale já neprotestuji proti ekonomice. Íránské ženy protestují proti represivním islamistickým zákonům. Mám plné zuby hidžábu, práva šaría a náboženské policie. Ženy už mají dost náboženské policie, která neustále sleduje, co ženy nosí, co říkají, co pijí, kam chodí a jaké partnerské vztahy udržují".

Jak se k tomu můžeme postavit my?

My, bezmocní, kteří mohou tak maximálně kafrat nad pivem nebo plevelit diskuse na internetu, nemůžeme zdánlivě nic. Ale možná můžeme. Stačí k tomu jedna kouzelná e-mailová adresa – . Na tu můžeme každý z nás napsat, že odsuzujeme chování íránského náboženského fašismu vůči ženám. A že z celého srdce podporujeme jejich boj za svobodu. Nejspíš se tím ničeho nedosáhne. Snad jen toho, že to v Praze působícím Íráncům bude mírně nepříjemné a že se tu budou cítit s tou svou ideologií přinejmenším nechtění. Profesionální feministky mlčí, smolí další #MeToo nebo hledí upřeně do zrcadla a obdivují se. My, bezmocní a neplacení neziskovkami, mlčet nemusíme. A místo plevelení diskusí můžeme namíchnout velvyslance Íránu. Fajn kratochvíle, no ne? Pokud chcete být věru kousaví, nic vám nebude bránit v tom, abyste do kopie dali i Martina Stropnického, nynějšího ministra zahraničních věcí: .  

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb