Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Příliš sladký život filmového idolu. Ženy, víno a předčasná smrt

18.02.2018
Příliš sladký život filmového idolu. Ženy, víno a předčasná smrt

Foto: Youtube / repro

Popisek: Lex Barker: Old Shatterhand. V květnu to bude 45 let, kdy zemřel předčasně na infarkt

FOTOGALERIE Společně s francouzskou hvězdou Pierrem Bricem patřil i jeho americký kolega Lex Barker k největším filmovým idolům své doby. V nesmrtelných indiánkách Karla Maye vytvořili nerozlučnou dvojici Vinnetou a Old Shatterhand. Oba mimořádní fešáci měli miliony fanynek po celém světě. Především urostlý Lex Barker toho uměl patřičně využít, ale jeho příliš sladký život skončil předčasně a tragicky.

Svoje místo na slunci si musel mladík, pocházející z bohaté rodiny, zpočátku tvrdě vybojovat. Kvůli tomu, že se rozhodl být hercem, ho rodiče, bohatí američtí aristokraté, dokonce vydědili a on tak přišel o miliony dolarů. Spořádaný život, který mu nalinkovali, včetně studií na prestižní univerzitě, se mu vůbec nezamlouval. Přitom byl vzorným studentem, který na škole vynikal také ve sportu, ať už se jednalo o tenis, fotbal nebo atletiku. Ale touha hrát a prosadit se v Hollywoodu byla silnější. 

Pětkrát Tarzan, sedmkrát Shatterhand

Zpočátku sice dostával ve filmu jenom menší role, ale pak  se díky své urostlé postavě přece jenom prosadil. Téměř dva metry vysoký krasavec  si pětkrát zahrál Tarzana a celkem sedmkrát se na plátně objevil právě jako statečný a čestný Old Shatterhand v celosvětově proslulých německých filmech, natočených podle románů Karla Maye.   Je tak paradoxem, že se Barker nakonec proslavil mnohem více v Evropě, než doma. V Německu v roce 1966  získal prestižní cenu Bambi pro nejoblíbenějšího  zahraničního herce. Opakované role Old Shatterhanda mu zajistily nejen slávu, ale také velmi slušné příjmy, inkasoval za ně miliony marek. 

Sladký život

A vydělaných peněz si  uměl  patřičně užít.  Velkou slabost měl pro ženy, byl celkem pětkrát ženatý, mimo jiné s jednou z nejkrásnějších žen Hollywoodu Lanou Turnerovou. Jejich sňatek vyvolal senzaci, ale vydržel pouze čtyři roky.  Těžce snášel, že Turnerová byla v té době mnohem slavnější než on. A také se objevilo vážné podezření, že Barker zneužíval hereččinu dceru. Dodnes je tato kapitola Barkerova života zahalena množstvím spekulací. Podle svědectví  Cheryl Lane ji měl její otčím vlákat do sauny, kde ji znásilnil. Když se to jednou opakovalo a ona se mu snažila ubránit, prý se ji pokusil udusit polštářem.  Traduje se rovněž, že Turnerová ho kvůli tomu chtěla zažalovat, ale z obavy před skandálem a ohrožením své kariéry tak  nakonec   neučinila. Každopádně se kvůli této citlivé záležitosti herecký pár rozvedl a  Barker raději odcestoval do Evropy. Dalším  důvodem byl fakt, že už o něj američtí filmaři neměli takový zájem, jako dřív.  Zato v Evropě dostal zajímavou příležitost v kultovním filmu Frederika Felliniho Sladký život. 

V údolí smrti

Brzy nato dostal díky šťastné náhodě nabídku, aby hrál v německém filmu o indiánech postavu bílého muže, přezdívaného Drtící ruka. Atraktivnímu idolu se do toho příliš nechtělo, avšak jeho tehdejší manželka Irene Labhardt jej přesvědčila, aby  roli Old Shatterhanda přijal. Velkého comebacku svého muže se již nedočkala. Ještě než byl dotočen Poklad na stříbrném jezeře, kvůli vážné nemoci spáchala sebevraždu.

 

Poslední mayovka, kterou Lex Barker natočil v roce 1968, se jmenovala „Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti“. Symbolicky předznamenala soumrak jeho kariéry i života.  Zahrál si pak jenom v několika bezvýznamných filmech a televizních seriálech a upadající slávu si vynahrazoval nezřízeným pitím. Na titulní stránky se ještě dostal kvůli dalšímu manželství, tentokrát s krásnou miss Španělsko Carmen Cervera.  Také s ní se rozvedl. Než stačil uzavřít další sňatek, podlehl v pouhých čtyřiapadesáti letech infarktu.  Kolemjdoucí ho našli mrtvého na jedné z newyorských   ulic. Kdysi tak slavný idol identifikovali jen díky jménu, vyrytému na hodinkách. Jeho pokrevní bratr, Vinnetou (Pierre Brice), ho přežil o více než čtyřicet let.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace