Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Europoslanec Zdechovský a jeho fake news. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.02.2018
Europoslanec Zdechovský a jeho fake news. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Tomáš Zdechovský

Poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský si na mně zchladil žáhu. Jsem prý dezinformátor nebo, při lepším světle, člověk, který své bláboly píše z druhé strany Měsíce. No, podívejme se na jeho argumenty. Pokusím se je nějak konstruktivně vyvrátit a očistit se tak.

Pan Zdechovský mi vyčítá, že Usnesení EP o ženách, rovnosti žen a mužů a spravedlnosti v oblasti klimatu beru hopem hned jako pozvánku pro desítky milion imigrantů, pro tentokrát s nálepkou klimatických migrantů. Usnesení prý řeší pouze problematiku změny klimatu a jejích dopadů na rozvojové země a její obyvatele. Převážně pak ženy, které jsou nejčastějšími pracovnicemi v zemědělství. Usnesení mluví o změnách klimatu a o tom, abychom problémy s tím spojené brali skutečně vážně. Vyzývá k diskusi, mluví o možné klimatické migraci.

Morální povinnost

Je samozřejmě nesmysl, aby EP vyzýval přímo k přijímání klimatických migrantů, na to ještě není čas. Ale lze, s ohledem na zkušenosti se zahraniční politikou Evropské unie, očekávat, na principu Overtonova okna, právě to přijímání. Protože zásadní a nosnou myšlenkou usnesení je, že za změnu klimatu, za globální oteplování, můžeme my. A to bohatě stačí. Otevřelo se Overtonovo okno. Byla ukázána oběť, byl ukázán i viník. Na viníkovi se pak, do budoucna, mohou požadovat náhrady. A to je přímá cesta k velkolepým proslovům europoslanců v blízké budoucnosti, v kterých budeme poslouchat výkřiky o tom, kterak máme morální povinnost vůči lidem z rozvojových zemí. Kterak jim máme vyklidit vlastní obývák a nastěhovat se do sklepa. Protože za jejich chudobu můžeme my.

A můžeme za ni skutečně my? Částečně rozhodně, pokud pojem „my“ beru jako my Evropané. Doba kolonialismu skončila relativně nedávno. Prakticky celá Afrika byla pod nadvládou Velké Británie, Belgie, Holandska, Německa, Španělska,… zkrátka zemí západní Evropy. A kolonialisté se chovali macešsky. Nedovolili africkým zemím emancipovat se, vytvořit si vládní, sociální, vlastně jakékoliv struktury, které dělají stát státem. Zotročení celých zemí. Kolonialismus oficiálně skončil, země Afriky jsou samostatné, mohou si hrát na vládu, ovšem v kolonialismu pokračují skrytě západní korporace, které ždímají nerostné bohatství tamních zemí doposud a to děsivým způsobem. A přesto se právě tyto problémy usnesením neřeší. Řeší se v něm, že ženy z afrických zemí by měly absolvovat nějaké to školení. Potažmo, můžou si za to samy, jsou nevzdělané, neemancipované.

Emancipace na vlně korporace

Ale jak se emancipovat v systému, který je doposud neeticky, nemorálně a hlavně nemravně drancovaný západními zeměmi a jejich korporacemi? Je trochu pokrytecké právě nad tím zavřít oči. Výnosy z drancování přijímat a pak to řešit tím, že se bude kvákat o tom, že ženy z afrických zemí by měly dostat nějakou almužnu třeba na vysazování nových lesů v Africe. Africké země budou rozvojové do té doby, dokud my, jakožto Evropané, Američané, na tom budeme vydělávat. I velmi vzdělaný člověk v dokonale zničeném prostředí bez právních záruk neudělá dvakrát díru do světa. A rozvojové země jsou právě tím případem. A že jim chce EP sem tam poslat nějakou vejslužku? Není to tak trochu výsměch všem těm problémům i samotným zemím?

Podle pana Zdechovského právo na azyl dostatečně řeší stávající úmluvy. Ptám se tedy, že zase odbíhám od usnesení, proč je v plánu schválení Dublinu IV., který právo na azyl dokonale překope. A zase, omluvte můj pocit, ke škodě celé Evropy? Po spojení těchto střípků vychází na světlo jediné – Evropská unie usiluje o to, abychom imigrantům dali permanentní zelenou. Bez omezení. A připravuje se i další, už dokonale neuchopitelný, pojem klimatických migrantů. Co je za tím? Proč? Je tolik možností a vy jste vybrali právě tuto. Proč? Nechápu to.

Dodatky o Sýrii a čtení

V Sýrii stále bují válka. Ale už to není válka, která hrozí zničit celý region a uvést Blízký východ do anarchie, chaosu. Za uklidněním konfliktu stojí bezesporu Rusko. Nikoliv Evropská unie, která, rukou Francie, vlastně stála svými válečnými hrátkami za zničením Libye a tím i za vznikem Islámského státu, nebo USA, které po zničení Iráku drží spoluvinu na vzniku Islámského státu.

Zmíněný pan Cháb, nestaví své poznatky o globálním oteplování pouze na knize Modrá, nikoliv zelená planeta od Václava Klause. Staví, mimojiné, na podpisu 30 000 vědců, kteří globální oteplování zpochybňují. Knihu Václava Klause jsem doporučil, protože informace v ní uvedené jsou přehledné, snadno a rychle se čtou. Mám čtenářům radši doporučit odborná pojednání v cizím jazyku? Jistě, ale nikdo o ně neprojeví zájem. O knihu Václava Klause třeba ano a v té už se dočká mnoha odkazů na odborné práce.

Závěrem pro pana Zdechovského

Zdravý euroskepticismus by vám prospěl. Nahlížet na činnost Evropské unie kriticky, zpochybňovat, projevit se jako nezávislá osobnost. Protože reprezentujete stát, reprezentujete občany, kteří vás do funkce zvolili. Nezvolili tam poslušného a nekonfliktního Mirka Dušína, který případné ohrožení nevidí a neuvidí, protože je zaslepený svou láskou k samotné unii. Mirek Dušín patří do ulic Stínadel, do Evropského parlamentu patří politik. Politik má vyjednávat, jednat, ne přikyvovat a schvalovat co mu předloží.

Vysvětlení pojmu Overtonovo okno

Joseph Overton vytvořil teorii, pro mnohé praktický návod, pro postupnou a nenásilnou změnu veřejného mínění. Základem je ona postupnost. Téma, které veřejnost zcela odmítá, jako například v dřívějších dobách homosexualitu, pomalu vkládat do diskuse. Opatrně, nesměle, mírně. A otevírat postupně okna pro větší a větší integraci tématu do veřejného prostoru. Po mnohaleté masáži pak dosáhnout cíle – přijetí tématu, tedy naprostá změna veřejného mínění. Nyní už drtivá většina lidí nevidí v homosexualitě deviaci, otevírá se další okno pro přijetí sňatků homosexuálů, adopcí nejdříve dětí jednoho z homosexuálů, později i dětí cizích do pěstounské péče.

O klimatických migrantech zahájíme diskusi. Učiní se vstřícná gesta stran rozvojové pomoci. Pak následuje odhalení viníka a následný apel na morálku viníka, tedy tlak na přijetí desítek milionů klimatických migrantů, všimněte si, že masáž stran globálního oteplování a naší viny za něj už jede několik let. Overtonovo okno v provedení Evropské unie. Nikoliv politika, ale manipulace za pomoci Mirků Dušínů, kteří to myslí dobře, protože si nikdy nepoloží otázku – sakra, není to blbě, nezneužívají mě?

Ona v takovém usnesení stačí jedna věta, která bude určující, ostatní může být jen vata pro Mirky Dušíny. Ta věta je třeba tato: „Žádá, aby bylo vysídlování v důsledku změny klimatu bráno vážně; je otevřen diskusi o zavedení ustanovení o „klimatické migraci“; vyzývá k vytvoření skupiny odborníků, která by tuto záležitost prozkoumala na mezinárodní úrovni, a naléhavě žádá, aby se problematika klimatické migrace stala součástí mezinárodní agendy.“ Tento odstaveček zmíněného usnesení mluví zcela v prospěch mé argumentace. Nikoliv v prospěch argumentace pana Zdechovského, který vše vidí růžově, protože mu to tak předložili ke schválení.

Vložil: Štěpán Cháb