Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

My vám ty mizerné přídavky na dítě pěkně osladíme, parchanti. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.02.2018
My vám ty mizerné přídavky na dítě pěkně osladíme, parchanti. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Bývalá ministryně Michaela Marksová

Dnes jsem se dozvěděl výbornou zprávu. Od října 2017 platí, že ten, kdo žádá o přídavek na dítě (mizerná pětistovka), si musí zažádat každé tři měsíce znovu. Doposud platilo, že se žádalo jednou ročně a to nejpozději do října každého roku. Co se tím má zlepšit? Pojďme spekulovat, protože nic jiného nám nezbývá.

Základní myšlenkou je toto – rodiče mají dítě, to dítě se jali v drtivé většině živit a šatit minimálně do jeho osmnácti roků. Tedy do doby, než nabude dospělosti. Nikde se nějak nedozvídám, že by se rodiče svých dětí hromadně zbavovali ve dvou, šesti nebo třeba dvanácti letech. Naopak, četl jsem o trendu, kdy se děti pakují z domu rodičů o dost později, než v osmnácti. Do třiceti u maminky? V pohodě. A nic proti tomu.

My vám tu za*ranou pětistovku osladíme

Návštěva úřadu je tradičně nepříjemná zkušenost. Ohavné chodby plné upocených žadatelů, nerudné úřednice, nekonečná buzerace s dokazováním příjmů, odhalování vlastního finančního soukromí před státním aparátem. Jednou za rok se to dá snést. Zabít jeden den v čekárně s lejstry, které stejně budete muset třikrát přepisovat, protože ta důra za přepážkou se tak ráda mstí za svou zmršenou existenci. Změnou se ale dostavuje před žadatele o přídavek povinnost absolvovat celou proceduru nikoliv jednou ročně, ale rovnou čtyřikrát.

A jelikož se musí šetřit, šetřit se bude. A tak si nejspíš bývalá ministryně MPSV Michaela Marksová řekla, že bude šetřit na přídavcích. Jak toho dosáhne? Snížit je nemohla, už tak jsou výsměchem. Pětistovka, to nejsou vlastně peníze. Tak co dělat? Co takhle to těm zadělaným žadatelům skutečně zhnusit. Donutit je, aby na úřad chodili co nejvíc a tím dosáhnout toho, že si mnozí z nich řeknou – tak na tohle už se můžu vykašlat, ta pětistovka mi za to fakt nestojí. A přestanou chodit na úřad úplně.

Co se tím ušetří

Ano, několik stovek rodičů se na žádost o přídavek na dítě skutečně vykašle. Ta hrůza přeprat byrokratickou chobotnici čtyřikrát do roka jim za to nestojí. Dejme tomu, že se pět tisíc rodin na pravidelnou docházku na úřad skutečně vykašle. Stát tak ušetří dva a půl milionu. Slušný tah. Ovšem když se zvedne třikrát vytěženost úřadů? Ty začnou kvičet, že mají málo personálu? A dostanou možnost nový personál přibrat? Do toho třikrát větší odbyt tiskopisů? Přijde mi pak výpočet jako nula z nuly pošla a ještě si vytvořila problém, protože se dostane vlastně do minusových čísel kvůli většímu zápřahu úřadů.

A tak, místo toho, aby stát podporoval vznik rodin, aby motivoval mladé lidi k zakládání rodin, aby podporoval svou vstřícnou politikou porodnost v republice (protože prostě potřebuje budoucí plátce daní, tedy děti, které mu za dvacet let vydělají), tak hází pod nohy lidem klacky. Dává výsměšnou almužničku a ještě její získání podminuje absurdními požadavky. Přičemž ví, že i kvůli nepříznivé sociální politice je rodina nejohroženější skupinou v republice. To rodiny mají nejblíže k chudobě, k bídě, rodiny nejčastěji žijí z ruky do huby, ze dne na den, od výplaty k výplatě. A přesto, přesto si stát radši vychovává sobecké singly, kteří státu ovšem do budoucna dají kulové. Protože prostě se starobou onemocní a pak zgebnou. Jako všichni.

Jednou měsíčně

A tak se můžeme těšit na to, že se na úřad do budoucna bude muset chodit jednou měsíčně. Protože právě taková buzerace se uplatní. Pak dvakrát do měsíce, jednou týdně, denně. A pak může stát přídavky zrušit, protože je nikdo nebude využívat. A ušetří se dost. Ale i na lidech, protože noví už se tolik rodit nebudou. Z tohoto úhlu pohledu je komické podívat se na častá provolání různých politiků, kteří křičí, že vymíráme, že porodnost je malá a že bychom tedy měli chybějící daňové poplatníky nahradit imigranty. Pěkně to mají nalajnované.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace