Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výběr hvězd NHL proti Jágrovi a 18 neznámým klukům, psali Amíci tehdy. Vzpomínka na zlaté Nagano

10.02.2018
Výběr hvězd NHL proti Jágrovi a 18 neznámým klukům, psali Amíci tehdy. Vzpomínka na zlaté Nagano

Foto: Youtube / repro

Popisek: Vítězný hokejový tým

Za pár dnů to bude u dvacet let, co si český národ mohl naplno vychutnat, co to je být hrdý, že jsem Čech. Přiznejme si, že od výhry v hokejovém turnaji století na olympiádě v Naganu už tolik příležitostí nebylo. V magazínu MF Dnes na tuto posvátnou dobu zavzpomínal reportér Ivan Hamšík, který o celé slávě také sepsal knihu.... Nakonec, v pátek byla zahájena zimní olympiáda v Pchjongčchangu.

Japonsko není právě hokejovou zemí, takže na turnaji se jeho účastníci dočkali mnohých zmatků: „Milan Hejduk dal gól Kazachstánu, ale přitom v zápase vůbec nehrál. Tehdy Roman Hamrlík těsně před koncem zvýšil na 8:2, ale zmatený pořadatel si popletl čísla a jako střelce nahlásil Hejduka. Což o to, občas se to stává, náhradník v suchém dresu se hořce pousměje a jde se dál. Jenže na střídačce propukly bouřlivé oslavy, každý měl potřebu blahopřát a několik hráčů si dalo tu práci a přešli přes celou střídačku, aby „střelce" poplácali po helmě,“ vzpomíná v MF Dnes Ivan Hamšík. 

Ticho při tréninku

Na turnaji jsme byli za outsidery, proto byla výhra tak sladká. Od našeho týmu se toho tedy tolik nečekalo, přesto turnaj neprožil v nějaké totální pohodě a uvolněnosti: „Takovou nervozitu a napjaté očekávání jsem nikdy nezažil. Dodneška si vybavuju trénink před prvním zápasem. Zejména to ticho. Slyšet bylo jenom vrzání bruslí, klepnutí puku o hokejku a píšťalka, žádné vtípky ani klábosení. Jak se později ukázalo, právě tahle totální koncentrace vedla k úspěchu,“ uvažuje dnes Ivan Hamšík. 

Jágr a osmnáct neznámých Václavů

Od českého týmu se vítězství rozhodně nečekalo, za favority byli hlavně Kanaďané a Američané, kteří měli k dispozici své největší hvězdy: „Vrchol namyšlenosti přišel před zápasem s USA ve čtvrtfinále. Americké noviny psaly: Nastoupí výběr hvězd NHL proti Jágrovi a osmnácti neznámým klukům, kteří se jmenují Václav nebo tak nějak,“ připomíná dnes Ivan Hamšík. 

Hokeji Japonsko nerozumělo

Japonské publikum bylo hokejově nepolíbené: „Připadalo mi to, jako kdybyste pustili přednášku o vylodění v Normandii někomu, kdo přišel na striptýz. Takže, krásná akce na jeden dotek, gól do prázdné brány. Publikum - mlčí. Luxusní klička na modré a publikum, správně, mlčí. Pak se omylem srazí dva hráči u vlastní střídačky a diváci vstávají. Húúú-úú! V jiném zápase Petr Svoboda na jedné noze v záklonu plácne puk na druhou stranu hřiště, aby mohl jít střídat, kotouč narazí na mantinel a diváci křičí Óóó! Svoboda se ještě ze střídačky ohlíží, co se stalo, ale ono nic,“ připomíná humorné historky z Nagana Ivan Hamšík. Tolik emotivní finále Japonce nijak netankovalo: „Olympiáda, zlato, Rusáci, k tomu příběh těch dvou mužů, oba z Litvínova, roztržka, emigrace, návrat, usmíření, nakonec vítězství, no vydalo by to na knihu. A za nimi, za plexisklem stojí čtyři místní diváci, smějí se a tleskají, ale nemohou pochopit ten výjev, nehledě na to, že určitě byli na hokeji poprvé.“

 

Pohoda nám nesvědčí 

Ivan Hamšík v MF Dnes rozebírá také to, proč právě Češi dosáhli úspěchu století: „Tvrdím, že nám v kolektivních sportech nevyhovují tyto tři situace: přílišná pohoda v mužstvu, favorizovaná pozice a přílišné remcání. Nemám na to samozřejmě žádnou odbornou studii, ale minimálně v Naganu se toto všechno projevilo,“ přemýšlel. Mužstvo prý bylo velmi motivované, včetně naší hlavní hvězdy Jágra. Ten se během jedné extrémní situace opřel do Šlégra: „Kombinace vázla, kazily se přihrávky, puk podivně skákal, přesilovky nevycházely. „Nahazuj to!" nabádal Jágr spoluhráče Šlégra. A za chvíli už zvýšeným hlasem: „Říkal jsem nastřeluj, nerozumíš česky?"

 

Jako kokosy na sněhu?

Český tým měl patřit dokonce za otloukánka turnaje: „Petr Svoboda vyprávěl, že když odjížděl na olympiádu, vyprovázely ho na cestu z Philadelphie poznámky od spoluhráčů: Ani tam nejezdi, ztráta času. Dopadnete jako bobisti z Jamajky. Zůstaň radši s rodinou. Velmi důležitým faktorem byl také tragicky zesnulý trenér Ivan Hlinka: „Každý, kdo byl tehdy v šatně, si bude asi navždy pamatovat Ivana Hlinku. Stál tam, úplně mokrý od šampaňského, košili vytaženou z kalhot, ale byl v takovém transu, že si toho ani nevšiml. Měl pověst takového tvrďáka, který je nad věcí a pořád říká: „Hlavně se z toho neposrat," ale myslím, že to nebyl jeho pravý obrázek. Ve skutečnosti byl také citlivý, přemýšlivý a ze zápasů v Naganu měl obrovské nervy, jen to nedával najevo.“ 

Vložil: Michaela Špačková