Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejslavnější žena světa se stala múzou českého výtvarníka. Jeho triumfu se však nedožila

05.02.2018
Nejslavnější žena světa se stala múzou českého výtvarníka. Jeho triumfu se však nedožila

Foto: Facebook

Popisek: Náš ve světě asi nejslavnější současný výtvarník Petr Sís se svou novou knížkou, která vyšla na podzim i u nás. Síse vydává Nakladatelství Labyrint

FOTOGALERIE Skutečně pozoruhodná je životní dráha vynikajícího českého výtvarníka Petra Síse. Zatímco v šedesátých letech byl muzikantem, jedním z prvních tuzemských DJ a hudebním publicistou, jemuž se podařilo udělat rozhovory se členy Beatles či Rolling Stones, později se zaměřil na výtvarnou tvorbu. Mezinárodní respekt si poprvé získal, když jeho animovaný film Hlavy zvítězil na prestižním filmovém festivalu Berlinale. Brzy nato se již podílel na tvorbě videoklipu pro Boba Dylana.

Díky tomu se ocitl v New Yorku a v roce 1984 se rozhodl, že zde zůstane. Přesto, že za sebou měl nemalé mezinárodní úspěchy, přiznává, že prvních šest let v Americe pro něj bylo velmi těžkých.  Jeho začátky v emigraci se hodně podobají tomu, co v ní prožíval režisér Miloš Forman, který Sísovi mimochodem hodně pomohl. Díky tomu, že vytvořil plakát k Formanově filmu Amadeus, vydělal si na první auto a mohl jezdit hledat práci. Postupně se prosadil jako ilustrátor v některých novinách a později začal vydávat vlastní knížky, určené především pro děti.  Z celkového počtu pětadvaceti jich několik vyšlo také u nás, například Strom života, Tři zlaté klíče, Malý princ nebo Robinson. K té poslední ho inspirovalo jeho dětství. „Je to vzpomínka na to, jak   mě maminka převlékla na maškarní ples jako Robinsona, ale já chtěl být za piráta,“ vysvětluje. 

Nejkrásnější knihy

Jeho originální „tečkované“ ilustrace byly mnohokrát oceněny, sedmkrát například získal cenu The  New York Times za nejkrásnější knihu roku, v roce 2012 mu bylo dokonce uděleno nejprestižnější vyznamenání v oblasti dětské literatury, Cena Hanse Christiana Andersena. Další poctou bylo, když získal nabídku, aby vytvořil mozaiku v newyorském metru. S jeho půvabnými obrázky se tak  potkávají miliony cestujících z celého světa. A na vzniku jeho obřího gobelínu, umístěného na Letišti Václava Havla, se finančně podíleli slavní umělci, například Peter Gabriel,  Sting nebo  členové skupiny U2.Ti sponzorují i jeho další tapiserie, věnované světově proslulým osobnostem, třeba Johnu Lennonovi nebo Nelsonu Mandelovi. „Je to naprostá náhoda, já jsem si nikdy nemyslel, že bych někdy dělal tapiserie,“ přiznal se nedávno v rozhovoru pro Seznam.cz. Fascinuje ho, že obrázek, který on nakreslí, dokáží utkat šikovné ženy. 

S první dámou

Ilustrace Petra Síse zaujaly také někdejší americkou první dámu Jacqueline Kennedyovou -Onassisovou. Málo se dnes již ví o tom, že tato někdejší módní ikona byla původní profesí novinářka a nakonec se  k ní  vrátila. V posledních dvaceti letech svého života pracovala za symbolický plat jako redaktorka renomovaného nakladatelství Doubleday, kde redigovala tituly s uměleckou tématikou.  Nejblíže měla k výtvarnému umění a právě díky tomu  narazila na tvorbu Petra Síse. A byla to právě ona, kdo českého výtvarníka inspiroval k tomu, aby vytvořil knihu Tři zlaté klíče, věnovanou Praze. Když v roce 1990 tajně navštívila naše hlavní město, udělalo na ni velký dojem.

 

Takové momenty jsou zázrak

Petr Sís na kratičkou spolupráci s někdejší první dámou USA nikdy nezapomněl a často se o ni zmiňuje. „Po dvaceti letech od vydání knížky Tři zlaté klíče konečně chápu, že paní Onassisová  byla skutečně múza, kterou jsem potkal na významné křižovatce svého života. Takové momenty jsou zázrak. Tehdy jsem myslel, že to bude pořád... Byla to ale poslední kniha, kterou editovala,“ napsal na svém Facebooku před několika lety.

 

Jacqueline Kennedyová - Onassisová se bohužel vydání jeho překrásné knížky, ani jeho dalších úspěchů už nedožila. Ještě než Tři klíče vyšly, zemřela na rakovinu.

Vložil: Adéla Hofmanová