Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

#120db. Nový hashtag, takové MeToo znásilnění imigrantem. Který brzy zakážou. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.02.2018
#120db. Nový hashtag, takové MeToo znásilnění imigrantem. Který brzy zakážou. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Slovní hříčka: Refugees znamená uprchlíci, rape je znásilnění

Také jste si užívali pokrytectví hashtagu MeToo? Zpovykané dámy stříbrného plátna Hollywoodu si vyřizovaly účty ve stylu práva ulice s těmi, kterým v rámci vlastní kariéry v minulosti daly. Z celého hastagu čišela už na dálku účelovost, ubohost a duševní nedostatečnost. V inspiraci hashtagu MeToo vznikla v Německu další iniciativa - #120db. O co jde?

Martin Fendrych ve svém tradičně nenávistném komentáři na serveru Aktualně.cz psal, že jsme zaprdění Čecháčkové, kteří řeší témata, která jsou pro Evropu dávno passé. Psal o tom, že stále vidíme bubáky v imigrantech, ač celá imigrační krize je v Evropě dávno zvládnutá. Teď se v Evropě řeší budoucnost, hlubší integrace, další sjednocování. Ve stejnou dobu, kdy Fendrych blouznil o utopii, kterou mu předestřeli soudruzi na talíř, se dostávala do varu iniciativa #120db.

Jsem Maria, jsem Ebba, jsem Mia

Iniciativa #120db vyzývá ženy Evropy, aby mluvily o svých zážitcích s imigranty. Aby nemlčely. Aby upozorňovaly, aby sdílely. Pod hastagem 120db nenajdete několik zparchantělých a znuděně rozmrzelých hereček, ale skutečné oběti znásilnění, nebo ty, které se oběťmi stát nechtějí. Vzniká tak odboj lidí proti sociálnímu inženýrství národních vlád i vlády Evropské unie. A je to skutečná iniciativa zdola, žádný umělohmotný patvar, jakým byl hashtag MeToo. A to je také důvod, proč o něm velká média nepíšou. A nejspíš ani psát nebudou.

A kdo je Maria, Ebba a Mia? Tři ženy, které přišly při hrátkách imigrantů o život. Iniciátorky staví na jejich smrti s rozhodnutím, že na oběti se zapomínat nebude. A s přibýváním počtu obětí že je utrum. Vroucí přání a bylo by krásné, kdyby stavělo na reálném základu a sladké budoucnosti. Ale…

Video iniciativy #120db

Jde proti násilí bojovat hashtagem?

Ano, proti téměř impotentním mužům showbusinessu v pohodě. Složí se po prvním náznaku obvinění. Ale proti mnohým imigrantům, převážně z Afghánistánu, kteří berou ženy jako chodící majetek a rána pěstí je pro ně umírněná konverzace? Ztuha. Ti si na hashtagy nehrají. Dobrá, je možné, aby iniciativa #120db otevřela oči politikům, kteří otevřeli dveře Evropy a trucovitě je odmítají zavřít? Také ztuha. Jak jsme si nejspíš většinově zvykli, za negativní, ač pravdivé, informace o imigrantech a imigrantské krizi padají na sociálních sítích blokace, lidé jsou banováni, umlčováni. V Německu si z toho zákonem udělala tamní vláda doslova národní sport.

Hashtag 120db je tak odsouzen k nezdaru. Už prosakují informace, že blokace účtů padají i v této skupině. Zkrátka – znásilnili vás imigranti? Tak držte hubu. Rušíte naši krásnou vizi budoucnosti, kterou jsme vám naplánovali v teploučku našich kanceláří. Je to pro vaše dobro. Když se kácí les, létají třísky. A v západní Evropě to kácení vzali pěkně z gruntu.

Snad se to přelije

Boj hashtagem je fajn. Symbolický boj, který promlouvá, křičí, upozorňuje. Ale ve výsledku je bez účinku. Jen o to více lidí řekne – já to říkal. Iniciativa musí být daleko intenzivnější, musí se přelít z virtuálního do skutečného světa. Politici se musí začít bát. Protože jinak s nimi nic nehne. Upozorňuji cenzory života, že toto není vyzývání, to je pouhé konstatování.

Konec hned v počátcích

A teď malou doušku o tom, proč se bude blokovat. Proč hashtag 120db neprorazí do médií. Je vrcholem pokrytectví, když se spustila celosvětová hysterie kolem MeToo. Většině bylo hned jasné, že ženy, které hashtag použily, mohly říct NE. Mohly se vzdát zářivé kariéry a zachovat si vlastní důstojnost. Ale ony neřekly, se sebezapřením roztáhly nohy a dostaly roli ve filmu, teplejší flek ve firmě. A ano, je samozřejmě šokující, že herečky ty nohy roztáhnout musí, jinak nedostanou roli, ale to je o něčem úplně jiném. Hashtag 120db je jiný. Oběti znásilnění říkaly NE. Nešly dělat kariéru, šly domů, šly slavit silvestr, šly městem, zkrátka šly, ať je nohy nesly kamkoliv.

Ovšem na hashtag 120db bude uvalené embargo. Bude to tabu. Proč? Protože MeToo se hodil do krámu. 120db se do krámu nehodí. Evropská unie si dává mnohdy i absurdní požadavky feministických spolků do vlastních zákonů. A proto MeToo nepřekážel, naopak, posloužil. 120db jde proti propagandě Evropské unie, odkud zní, že problém s imigranty není, že se nic neděje, viz na počátku textu zmíněný komentář Martina Fendrycha.

A v logice Evropské unie tedy platí i – pokud se o problému nebude mluvit, problém nebude existovat. Hashtag 120db o problému mluvit chce. A pokud by se hashtag procpal do světa se stejnou razancí jako MeToo, má unie neuvěřitelný problém. Protože by to dokonale podkopalo vše, co Fendrychové propagandy v celé Evropě do lidí cpou. Problém není, spěte dál. A pokud ten problém přesto vidíte, tak proboha držte huby, nebo se nám ten hrad z písku rozsype vlastní vahou.

A znovu zdůrazňuji, projekt Evropské unie je fajn, ale řídí ji naprostí diletanti, takže začíná vytvářet problémy, které mohou být jejím hrobařem. A lidí, kteří si přejí její pohřeb, přibývá. Vinu na tom nenese tolik zprofanované a novináři skloňované „národovectví“, ale samotná unie a její vedení.

Vložil: Štěpán Cháb