Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Objevil jména Bursík a Ambrozek; český ´odezdikezdismus´ a korupci politiků. Po stopách solárního tunelu

07.02.2018
Objevil jména Bursík a Ambrozek; český ´odezdikezdismus´ a korupci politiků. Po stopách solárního tunelu

Foto: Pixabay

Popisek: Solární energetika; ilustrační foto

Jedna z posledních Výzev Zuzany Kubátové televize Seznam se nesla v duchu slunečních paprsků. Ne, nehledala se duše, hledali se kmotři solárních elektráren. Kdo si nahrabal? Kam to všechno šlo? A proč se tady téměř za vším najde tunel? Odpovědi možná našel Radek Stavěl, bývalý mluvčí společnosti PPF a také bývalý mluvčí mostecké uhelné společnosti Czech Coal. V těchto dnech Radek Stavěl vydal knihu Sluneční cyklus. Kniha se věnuje čemu? Solární mafii v České republice.

Zpočátku Radek Stavěl začal pracovat na analýze problematiky solárních elektráren. Ve výsledku, protože se chtěl problematice věnovat z širšího hlediska a ukázat také problematiku širšímu spektru čtenářů, přesedlal na beletrii. Přesto na beletrii, která je naplněná přesnými informacemi. „Nejsem stoupencem teorií spiknutí,“ řekl na otázku zda se fotovoltaikami stojí solární mafie. „To celé vycházelo z klimatické politiky Evropské unie z roku 2005. Když jsme do unie vstupovali, horlivě jsme se zavázali k plnění podmínek. Česko opravdu nemá takové podmínky pro produkci obnovitelné energie.“ 

Autor knihy Sluneční cyklus, která vyšla vloni, Radek Stavěl (* 1971) se narodil v Praze, kde také vystudoval VŠE a FAMU. Od poloviny devadesátých let pracoval na různých tvůrčích projektech a pozicích v médiích. Byl zaměstnán v domácích i mezinárodních firmách na pozicích pokrývajících zejména oblasti public relations, marketingu, řízení lidských zdrojů a firemní strategie. Od roku 2016 přednáší na Vysoké škole ekonomie a managementu a podniká v oblasti komunikace.

Jak to začalo

Po vstupu do Evropské unie jsme se horlivě zavázali plnit kvóty v produkci tak zvané čisté energie. A to i přesto, že pro to nemáme, jak řekl Radek Stavěl, klimatické podmínky. Evropská směrnice direktivně nenakazovala, jak máme kvóty pro čisté energie naplnit. Tehdejší ministr pro životní prostředí Ambrozek se svým poradcem Bursíkem přišli s revoluční myšlenkou, podle vlastních slov, samozřejmě. Nabídnout investorům garanci – to znamená dotace. 

Stát má svázané ruce

Radek Stavěl pro Seznam TV doplnil, že za zamaltováním novely zákona pak stáli komunisté a ČSSD, kteří do zákona dali doušku, která státu svazovala ruce. Stát tak z rukou daňových poplatníků je povinen platit na dotacích do roku 2030 solárním baronům 40 miliard ročně. A to i přesto, že je dohoda pro stát extrémně nevýhodná a pro solární barony extrémně výhodná, dodává Stavěl. Samotný zákon z rukou Ambrozka a Bursíka tedy, podle Stavěla, nebyl problematický. Problematický byl dovětek, který vzešel z rukou ČSSD a komunistů. Ovšem stát má svázané ruce a dohodu plnit musí. 

„Evropská směrnice nenařizovala způsob, jak mají být obnovitelné zdroje podporovány, způsob připravil ministr životního prostředí Ambrozek se svým zástupcem Bursíkem, hovořili o velmi inovativním způsobu, nejmodernějším v Evropě, který dá investorům jistotu, že mohou investovat do zdrojů, které se na trhu nevyplácejí. Když byl zákon schvalován, tak několik poslanců do něj přidali ustanovení, která svazovala státu ruce, pro případ, že by se trh vyvíjel tak, že investoři získají mnohem větší zisky, tudíž se ta návratnost prudce zkrátí a tudíž by se ta dotace měla snížit,“ řekl v rozhovoru pro Seznam TV Stavěl. 

Kulka pro Alenu Vitáskovou

Tehdejší předsedkyně energetického regulačního úřadu Alena Vitásková byla obviněna, že jedna ze solárních elektráren čerpala dotace na svůj provoz nelegálně. Alena Vitásková, dle soudu, měla této elektrárně pozastavit licenci. Na základě toho dostala od soudu osm a půl roku odnětí svobody. Loni byla rozsudku zproštěna. Ale k tomu se pak přidružilo vyjádření Vitáskové, kde pro sebe žádala policejní ochranu, protože jí bylo vyhrožováno zabitím právě od solární mafie. 

Radek Stavěl případ Aleny Vitáskové v knize několikrát uvedl. A to aniž by sám autor tvrdil, že to tak skutečně bylo, vycházel pouze z mediálních výstupů, které Vitásková učinila. „Uváděl jsem to jako jeden z důsledků solární politiky, čili ten fakt, že předsedkyně regulačního úřadu veřejně říká, že je ohrožena na životě, že potřebuje policejní ochranu, je dalších střípkem dokladujícím, že toto politické rozhodnutí této zemi hrozně uškodilo a že ta ekonomická stránka je jedna věc, ale morální stránka je vyloženě dusivá a budou se řešit ještě mnoho let.“ 

Zelení, investoři a mafie

Stavěl rozdělil provozovatele solárních elektráren na tři skupiny. Zelení, kteří fotovoltaikou žili už před dotačním boomem a rok 2005 pro ně byl zadostiučiněním a zelenou pro jejich projekt. Pak přišli investoři z energetických skupin. Doposud dobré. Pak ale vycítili šanci spekulanti, ti předchozí dvě skupiny smetli během chvilky a vznikla tak solární mafie. 

Radek Stavěl celý ten náš ´solární průšvih´přehledně popsal ve Výzvě Seznamu

„Třetí vlna, která předchozí vlny smetla, to byli spekulatni napojení na politické prostředí a kterým to politické prostředí umožnilo elektrárny dostavět nebo zprovoznit, aby ještě získali dotaci. Novelizace zákona nebyla schválena včas, když už se dávno vědělo, že ta podpora je extrémně nevýhodná pro stát a extrémně výhodná pro investory,“ popisuje politické pozadí solárního boomu Radek Stavěl pro Seznam TV, kdy novelizace zákona byla záměrně zdržována, aby se na dotační příjem mohli připojit i spekulanti.

Nadstranická politika

„Celá solární kauza ovlivnila příslušné orgány, včetně justice, a myslím si, že stát se v tomto případě pohybuje ode zdi ke zdi,“ řekl pro Seznam TV Stavěl. „Nejdřív stát nabídl nadstandardní zisky, pak najednou otočil a zpětně sebral 26 % daní ze zisků investorů, které ovšem dříve nalákal. Ti co spustili elektrárny v roce 2010, tedy v posledním roce zvýšené nabídky, jsou neustále kontrolování, chodí za nimi vyšetřovatelé, úřady a hledají signály, že všechno bylo zkorumpované. Je tu tak nálepka, která kriminalizuje lidi, kteří spustili elektrárnu v roce 2010. A to je velmi špatné pro podnikatelské prostředí v této zemi.“

Stavěl dokládá v rozhovoru pro Seznam TV, že podvody a dotační veletoky tekly napříč politickými stranami. „Určitě by bylo zajímavé, kdyby se policie místo kriminalizování stávajících investorů, podívala do majetkových poměrů konkrétních poslanců, kteří takto hlasovali a podívat se jestli náhodou tam nějaké propojení není. Ale nemám vůbec informace, že by to někoho zajímalo. Což je podle mě mnohem závažnější věc. Vrcholní politici od toho nemohli být stranou, jelikož oni připravovali návrh zákona, schvalovali ho a někteří tam dali i dodatky, které ty největší problémy způsobily.“

Další průšvih na obzoru

„Elektormobilita je dalším obrovským případem, který se na celý západní svět řítí. Například zákazy výroby aut se spalovacím motorem od určitého roku v některých zemích. Místo toho, aby stát podporoval vědu a výzkum, díky nimž bychom se elektromobility dočkali dříve, tak on populistickými opatřeními jde zdánlivě vstříc, ale ve skutečnosti elektromobilitu oddálí a bude nás to stát biliony eur, než se jí opravdu dobereme,“ varuje Radek Stavěl před dalším ohrožením pro Seznam TV.

Vložil: Štěpán Cháb