Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se stát chová jako mafián. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.02.2018
Když se stát chová jako mafián. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: „Dej sem prachy,“ tvůj stát

Představte si majitele nemovitosti. Žádný mistr převleků, prostý majitel domečku s malou zahrádkou, kde si pro potěšení pěstuje jahody a pár jablek. V domě má postýlku, záchůdek, varnou konvičku a další běžné proprietky obyčejné domácnosti. A vždy, v první půli roku, jej navštíví pošťák s milou obsílkou z finančního úřadu. Majitel jej otevře, těší se na příjemné zprávy. A vybafne na něj složenka povinující jej k uhrazení daně z nemovitosti.

Podívejme se do historie a alternativní budoucnosti takového majitele. Kdysi, řekněme před patnácti lety, byl majitel bez nemovitosti. Bydlel někde v podnájmu a příliš se mu to nelíbilo. I rozhodl se, nerozuma jeden, že si postaví dům. Koupil pozemek (+ zaplatil daně), vyjednal si povolení ke stavbě (daně + samotné povolení, ano, stát si účtuje hříšné prachy, velmi hříšné prachy, i za to, že blahosklonně přikývne), nakoupil materiál ku stavbě domu (+ nekonečná fronta daní), sjednal si stavební firmu (+ další daně), zaplatil statikovi (+ daně), hasičům (+ daně), ČEZu (+ daně), vodovodům a kanalizacím (+ daně), vybavení domu (+ daně) a kdo ví, co všechno musel ještě zaplatit a vyřídit (+ daně). Nyní se zabydlel, zcela finančně vyždímán. Je první květen v novém domě a pošťák se začíná dobývat do majitelova domu s obsílkou z finančního úřadu. V dopisu stojí skryto mezi řádky – je to tvůj dům, ano, teoreticky ano. Prakticky ovšem patří státu, protože dům samotný stojí přeci na území státu, a proto zaplať výpalné, kterým si koupíš další rok ve „svém“ domě.

Nezaplatím!

Alternativní a snad neuskutečnitelná budoucnost majitele, který se rozhodne revoltovat prostým neuhrazením. Je to jeho dům, vzít mu jej nemůžou. On si zaplatil výstavbu, on v něm bydlí, nikdo tedy nemá právo po něm chtít peníze za to, co je prokazatelně jeho a co vzniklo prokazatelně jen díky jeho snaze. A co, to je důležité zmínit, majiteli negeneruje zisk.

V červnu dostane upomínku a hrozbu postihu. V červenci už je suma několikanásobná, protože se k ní přidružily sumy sankční. V srpnu je podán návrh na exekuci. Září a říjen prožívá majitel pod palbou telefonátů a obsílek exekutorského úřadu. A na nový rok si začne hledat nový podnájem, protože dům v zásadě patří jedině státu. Sled událostí je pouze ilustrační. Ve „svém“ domě může majitel případně bydlet třebas až do dubna roku následujícího. Záleží na agilnosti a rychlosti úředníka a exekutora.

Nezaplatíš, zapláčeš

Daň z nemovitosti je daní natolik arogantní a nemravnou, až jí není rovno. Skutečnost, že majitel je skutečným vlastníkem nemovitosti, je státu zcela ukradená. Naopak, na takové skutečnosti se dá výborně nakasírovat nemravné peníze. Strategie je jednoduchá, nezaplatíš-li daň z nemovitosti, nemovitost ti bude odebrána. Není to ve stanovách, ale následky takové prostě jsou. Proto je jednodušší nebreptat a daň prostě zaplatit.

Jako s mafií a její „ochranou“. Nepředplatíš-li si mafii, zapálí ti dům. A mafie, ta má moc, majitel má jen ten dům. K čertu s daní z nemovitosti, přejmenujme ji tak, aby dávala smysl - například „Protipožární opatření“. Tak alespoň bude jasné na co přesně peníze jdou. Na další rok, kdy bude stát tolerovat, že bydlíte ve “svém” a dům vám, po vzoru mafie, nezapálí.

Daň za vzduch

Daň z nemovitosti je daní, která je srovnatelná s daní za vzduch. Daní za životní nutnost. A člověk prostě nemá na výběr, protože rukojmím je jeho život. Daň ze vzduchu prozatím nebyla zavedena. Ale kdo z lidí ji nezaplatí, jakmile zavedena bude? Kdo už se na protest nikdy nenadechne?

Kdo nemlčí, není Čech, dalo by se říct. Proto mlčme vstříc ještě přísnějším zákonům a daním. Stát je přeci tak, tak veliký a mocný a právě on určuje pravidla a my se jim podřizujeme, protože… protože to tak prostě má být. A neobstojí argument, že daň z nemovitosti je malá, tak to není taková hrůza. Když se to vezme z hlediska celé republiky, z hlediska počtu domů v republice a tedy plátců daní, je to pěkných pár kapříků, co přistane ve státní kase zcela bezpracně. A stejně, jako nám přijde absurdní daň z počtu oken, která se vybírala ve Velké Británii v minulosti, měla by nám připadat absurdní i daň z nemovitosti. Je to úplně stejně absurdní princip.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace