Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stali se reklamou na lásku, realita ale měla k prezentované pohádce na míle daleko. Tajnosti slavných

28.01.2018
Stali se reklamou na lásku, realita ale měla k prezentované pohádce na míle daleko. Tajnosti slavných

Autor: repro/thegandi.com

Popisek: ABBA

VIDEO Dva manželské páry, ztělesňující nejen partnerskou lásku a harmonii, ale navíc i báječnou muziku. Tihle čtyři se stali symbolem romantiky, ale zatímco na sebe vrhali na jevišti vášnivé pohledy, ve skrytu mezi nimi leckdy řádila pořádně divoká bouře.

Dva švédské zamilované páry zpívaly nejbáječnější hity sedmdesátých let a na to, aby se staly nejslavnější skupinou světa, jim stačilo pouhých deset let a osm alb. Bez jejich muziky a cirkusových kostýmů by ani dnešní diskotéky nebyly tím, čím jsou. Nápad oblékat se poněkud bizarně ale vznikl z ryze praktických důvodů – ve Švédsku totiž existoval zákon, který umožňoval náklady na oblečení, použité na jevišti, odepsat z daní. Je to již déle než čtyřicet let, co švédská popová skupina ABBA zvítězila s písničkou Waterloo v britském Brightonu v televizní soutěži Eurovision Song Contest. Na vrchol světové populární hudby se ABBA vyšvihla téměř ze dne na den a v celé historii je předčili pouze král rock’n’rollu Elvis Presley a legendární Beatles. A přitom je na zpočátku vůbec nikdo nikde nechtěl.

Ring, Ring:

Jako rybí konzerva

Když manažer Stig Anderson hledal pro kapelu svých svěřenců ten správný název, zvažoval prý i Baba nebo Alibaba. Nakonec zvítězil akronym, který vznikl spojením počátečních písmen křestních jmen jejích členů A*gnetha, B*jörn, B*enny a A*nni-Frid. A už to se stalo kamenem úrazu. Na zadní se totiž vzápětí postavil jeden z největších švédských výrobců rybích konzerv, společnost Abba, který na ně dokonce podal žalobu. Celosvětová popularita zpívající čtveřice ale narostla tak rychle, že se svými argumenty nakonec neměl šanci uspět. Jen do roku 2010 prodala ABBA podle oficiálních údajů více než 375 400 miliónů alb a její úspěšnost stále nepohasíná – každý rok prodávají další zhruba tři miliony.

Waterloo:

Děti zplodily dítě

Benny Anderson se narodil 16. prosince 1946 ve Stockholmu a již v dětství začal hrát na akordeon. Zpočátku vyzkoušel kdeco. Prodával pračky, pracoval jako geometr… V roce 1964 se přidal ke skupině Hep Star, pak začal studovat na univerzitě ve Stockholmu, kde poznal budoucího parťáka Björna Ulvaeuse. V roce 1966 spolu začali psát písničky. Byli sice oba dobří, přesto o ně tenkrát žádná kapela nestála, a tak hráli sami jako duo Benny & Björn a v roce 1969 Benny definitivně odešel z Hep Star. Poprvé se oženil v pouhých sedmnácti letech s Christinou Grönvall a důvod byl jednoznačný – příliš časné těhotenství mladičké nevěsty. Krátce po svatbě se jim narodil syn Peter, o dva roky později dcera Heléne a v roce 1968 se definitivně rozešli. Po rozvodu s Anni-Frid se oženil ještě potřetí s Monou Nörklit, s níž má syna Ludviga a žijí ve švédském Villa Lido på Djurgården. Oba Bennyho synové jsou hudebníci, Peter je mimo jiné zakladatelem skupiny One More Time. Benny získal v letech 1984 až 2012 celkem dvacet čtyři různých hudebních cen včetně šesti Grammy a podílel se i na devíti filmech.

Money, Money, Money:

Daňový ráj mu neprošel

Björn Kristian Ulvaeus se natodil 25. dubna 1945 v Göteborgu. Na svou první kytaru začal hrát v jedenácti letech a již na základní škole spoluzaložil kapelu West Bay Singers. Po základní vojenské službě, kterou ukončil v roce 1967, studoval jeden semestr na stockholmské Lundově univerzitě obchod a právo, pak ale dal přednost hudební kariéře. Po rozvodu s Agnetou se podruhé oženil s hudební publicistkou Lenou Kallersjövou, s níž má dcery Emmu a Annu. V letech 1984 až 1990 žil s rodinou ve Velké Británii, kde založil s bratrem IT-firmu. V současnosti bydlí s rodinou ve Stockholmu a je mimo jiné i jedním ze čtyř spolumajitelů společnosti NoteHead, která produkuje hudební notový program Igor Engraver. Ve Švédsku čelil obvinění z daňového nedoplatku 87 milionů švédských korun, protože měl část zisků ‘prát‘ přes daňový ráj na ostrově Man. I když s rozhodnutím nesouhlasil, částku nakonec zaplatil, aniž by došlo k obvinění.

Dancing Queen:

Pečující babička

Křehká plavovláska Agnetha Åse Fältskog se narodila 5. dubna 1950 v Jönköpingu a již v sedmnácti letech debutovala se svou skladbou „Jag var så kär“ (Byla jsem tak zamilovaná). Pár měsíců po rozpadu skupiny ABBA měla vážnou autonehodu, při níž proletěla oknem autobusu. Krátce nato její matka spáchala sebevraždu a Agnetha začala trpět množstvím fobií, z nichž se pak léčila dlouhé roky. Přesto odstartovala sólovou dráhu, předchozího mezinárodního úspěchu ale neměla šanci dosáhnout, a tak se v devadesátých letech stáhla do ústraní. Teprve v roce 2004 vydala album My Colouring Book, které obsahovalo třináct cover verzí jejích oblíbených písní ze šedesátých let. Album i pilotní singl If I Thought You'd Ever Change Your Mind se vyšplhaly ve Velké Británii dokonce až na dvanácté, respektive jedenácté místo hitparády, a staly se tak jejím nejúspěšnějším sólovým počinem. V roce 2013 vydala album ‘A‘, které se dostalo na šestou příčku britského žebříčku, čímž úspěch předchozího alba ještě překonala. V současnosti ale tráví čas nejraději s vnoučaty, které prý babiččina někdejší sláva zatím ani trošku nezajímá.

Super Trouper:

Osud jako z románu

Nejpohnutější osud měla Anni-Frid Synni Lyngstad, známá jako Frida, která se narodila 15. listopadu 1945 v norském Ballangenu nedaleko Narviku. Přišla totiž na svět v rámci nacistického programu Lebensborn, a když se pak její otec, německý okupační voják, vrátil po válce domů, matka Synni s ní raději utekla před nenávistí okolí do Švédska. Jenže zemřela v jednadvaceti, když byly Anni-Frid pouhé dva roky, a od té doby ji vychovávala babička, která ji také přivedla je zpěvu. S otcem se Frida poprvé setkala až v roce 1977, poté co ho v Německu vypátral časopis Bravo. Na veřejnosti poprvé vystoupila v deseti letech na večírku Červeného kříže a od třinácti zpívala profesionálně s taneční skupinou v restauraci v Eskilstuně, přestože musela lhát o svém věku – tvrdila, že je jí šestnáct. Pak začala zpívat s velkou skupinou, vedenou Bengtem Sardlindem, a zamilovala se do jejího člena Ragnara Frederikssona. Společně založili skupinu Ann-Frid 4, vzali se a měli dvě děti – Hanse a Liselotte. Frida ale stále nebyla spokojená, a tak se tak dlouho účastnila různých talentových soutěží, až konečně vyhrála a podepsala smlouvu s vydavatelstvím EMI. Opravdový úspěch na ni ale čekal až poté, co potkala Bennyho. Po rozpadu skupiny ABBA vydala několik sólových alb, kariéru ale ukončila v roce 1997, poté co její dcera Liselotte zahynula při autonehodě. O dva roky později zemřel její třetí manžel na rakovinu. V roce 2002 se znovu pokusila o comeback, zázrak se ale nekonal, a tak se z hudebního světa definitivně vytratila.

Take A Chance On Me:

Zrodila se legenda

Poprvé slavná čtveřice zpívala na veřejnosti v dubnu 1970, během dovolené na Kypru. Začalo to zpěvem pro zábavu na pláži a skončilo improvizovaným živým vystoupením před vojáky OSN. Oficiálně pak poprvé vystoupili 1. listopadu 1970 v jedné kavárně v Göteborgu. „Znělo to úplně skvěle! Dali jsme dohromady takový kabaretní repertoár, říkali jsme si Festfolket,“ zavzpomínal Benny před časem v jednom rozhovoru. Jenže turné po klubech, které následovalo, se proměnilo v totální propadák, což je načas od spolupráce odradilo. Až 29. března 1972 nahráli první píseň v angličtině People Need Love, která se dostala mezi nejlepších deset ve švédských hitparádách. Povzbuzeni úspěchem začali pracovat na prvním studiovém albu, 1. listopadu bylo vydán druhý singl He Is Your Brother, který je vynesl na první místo švédské hitparády. V roce 1973 se poprvé zúčastnili švédského národního kola soutěže Eurovision Song Contest s písní Ring Ring. Vzhledem k systému hlasování sice neuspěli, fanoušci si pak ale vynutili změnu. O účast v Eurovizi se pokusili znovu o rok později s písní Waterloo. Tentokrát byli úspěšní a odstartovali mezinárodní kariéru.

Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight):

Iluze a realita

ABBA chrlila jeden hit za druhým, navenek byla stále oním usměvavým čtyřlístkem, plným romantiky. V soukromí to ale začalo pořádně skřípat. Björn a Agnetha, jimž se mezitím narodily dvě děti, požádali v roce 1978 o rozvod, ve stejnou dobu, kdy se Benny a Frida teprve vzali. Rozvodové řízení se táhlo téměř dva roky a vzápětí se Björn znovu oženil s Lenou Källersjö. Ani manželství druhého páru nemělo delšího trvání, dokonce vydrželo jen tři roky a pouhý týden po rozvodu se Benny znovu ženil. Měl naspěch, jeho nová partnerka Mona byla těhotná a pár týdnů po svatbě mu porodila syna Ludviga. Vztahy v kapele byly na bodu mrazu a projevilo se to i na její tvorbě. Sice natočila album The Visitors, prodávalo se ale mizerně. Přesto čtveřice začala pracovat na dalším s názvem Opus 10. Zůstalo však nedokončené a v roce 1983 ABBA oficiálně ohlásila rozchod. „Najednou jsme měli všeho po krk. Když máte v kapele tak diametrálně odlišné nálady, jako je zatrpklost a euforie, vzniká napětí. Navíc s Bennym jsme měli pocit, že jsme už po hudební stránce všechno řekli,“ přiznal Björn.

Knowing Me, Knowing You:

Chlapi se nakonec shodli

Naposledy skupina veřejně vystoupila 16. ledna 1986 v televizní show. Mužská část se nakonec dala znovu dohromady, největší úspěch sklidil jejich muzikál The Chess. Jejich další osud byl ale diametrálně odlišný. Zatímco Benny se dokonce stal členem Švédské královské hudební akademie, Björn bohužel začal ztrácet paměť. Dnes prý dokonce už ani neví, že kdysi býval členem nejpopulárnější skupiny na světě. Až po více než dvaceti letech se členové legendární čtveřice znovu objevili společně na veřejnosti počátkem července 2008, na premiéře muzikálu Mamma Mia! Nápad, stojící a padající s písničkami skupiny ABBA, se zrodil v hlavě producentky Judy Craymer. Trvalo jí však déle než deset let, než získala souhlas s jejich využitím. Podmínkou byl muzikál, který se skupinou nebude mít nic společného, ‘pouze‘ využije její songy. Výslednou divadelní show nakonec vidělo v osmi různých jazykových verzích více než třicet milionů lidí.

Mamma Mia:

Setkání po letech

Získání povolení k natočení celovečerního filmu už bylo o poznání snazší, zvlášť když se muži z ABBA, Benny Andersson a Björn Ulvaeus, stali jeho spoluproducenty. Opět ale měli podmínku – odmítli propůjčit filmu staré nahrávky, všechny hity museli nazpívat herci. A tak všichni nakonec dřeli ve studiu, dokonce i pěvecký antitalent Pierce Brosnan se doslova překonal. Příběh z muzikálové scény tak ožil v nové originální verzi, žádný velký hit z produkce ABBA nezůstal ležet ladem. Legenda naplno ožila, nesmrtelné hity skupiny ABBA opět začaly zavalovat svět ze všech stran a zbožňuje je další generace. Znovu se slavný čtyřlístek sešel až po neuvěřitelných třiceti letech, v lednu 2016 ve Stockholmu. Společně oslavili padesátileté výročí setkání Björna a Bennyho a otevření nové restaurace, inspirované muzikálem Mamma Mia.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace