Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Světové ekonomické fórum v Davosu ponižuje ženy. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.01.2018
Světové ekonomické fórum v Davosu ponižuje ženy. Komentář Štěpána Chába

Foto: www.weforum.org

Popisek: Světové ekonomické fórum v Davosu se letos koná již od zítřka, 23. až 26. ledna; na snímku TK k fóru

Každoroční Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu letos zažilo změnu. Do jeho čela se postavily samé ženy. Sedm žen tak povede celou diskusi. Je to dobrá zpráva stran rovnoprávnosti? Je to dobrá zpráva pro různá feministická hnutí? Ani vzdáleně.

Sedm žen se do čela ekonomického fóra nepostavilo proto, že by se o to zasloužily svou prací. Postavily se tam, nebo lépe, byly tam postaveny, protože minulé fórum bylo kritizováno za to, že v jeho čele neustále stojí muži. Kdyby nevznikl minulý rok mediální tlak a kdyby neproběhlo odsouzení stran nepřítomnosti žen ve vedení, sedí tam teď lidé, kteří si to zaslouží svou prací. Ať už by to byli muži nebo ženy. A to je kořen celého problému.

Rovnoprávnost jako právo na ty samé pocty?

V mediálním tlaku minulý rok nezaznělo to, že by ženy byly v oboru ekonomiky znevýhodňované, že by jim nikdo nedával šanci se v oboru prosadit. Protože pokud by to tak bylo, feminismus i mediální tlak je oprávněný. Jenže ono to tak nebylo. Psalo se o tom, že ve vedení nejsou ženy. Stejně tak se mohou média a feministické kluby rozvášňovat nad tím, že Nobelovu cenu dostávají převážně muži. Až napříště přijde nějaký další Albert Einstein s novou a revoluční teorií, nedostane Nobelovu cenu, protože by tím narušil trend uměle oceňovat a protěžovat ženy? Patří do rovnoprávnosti i stejná práva na neúspěch?

Jde o to, že nikdo nebrání jakékoliv ženě udělat si v jakémkoliv oboru jméno, reputaci a mít zájem pak o svém oboru mluvit na světových fórech. A pokud dosáhne vrcholu, pokud bude vyčnívat z davu dalších, nic jí nebrání v tom, aby byla vybrána mezi lidi, kteří tato fóra povedou. Pokud bude ovšem vybrána do vedení na základě nějakých kvót, ponižuje ji to. Nutně musí, protože byla vybraná, aby se ucpala huba médiím a feministickým spolkům. Nikoliv proto, že si jí odborníci v oboru natolik váží. Ženy ve vedení fóra by si teď měly připadat jako postižené, kterým z milosti někdo dal funkci a v koutku se nad svou šlechetností ironicky usmívá.

Práva žen nadsadit nad práva mužů?

Ivan Bartoš z Pirátské strany velmi razantně odmítl kvóty pro ženy ve své straně. Jak prohlásil, jednalo by se o umělé a násilné vnucení. A odmítl to zcela správně, protože to, kdo bude ve vedení strany, určují jeho schopnosti a „tah na branku“, nikoliv jeho pohlaví. Ivana Bartoše lze asi těžko nařknout z šovinismu.

Pokud se feminismus propracuje k tomu, že se budou dávat funkce na základě pohlaví, přestal být pro společnost prospěšný, začal škodit. Snad je dobře, že Světové ekonomické fórum v Davosu povedou letos pouze ženy. Tento příklad pak bude křiklavě ukazovat na absurditu celé věci. Protože výběr pro vedení probíhal formou – toho ne, to je muž. A to je křišťálově absurdní. Nehledělo se na zásluhy, na práci, hledělo se na pohlaví.

Jsou kvóty řešením?

Jakékoliv kvóty jsou škodlivé. Protože se snaží procpat něco, co by se jinak samo o sobě neprosadilo. A nejedná se pouze o kvóty pro ženy ve vedení, kvóty uplatňované na služby, zboží nebo například rasy jsou stejně zhoubné. Protože pokřivují volný výběr trhu. Jiná věc je samozřejmě nerovnost v platech mezi muži a ženami. Ale nutno podotknout, že to je úplně jiná kategorie, úplně jiné téma. A právě tady by měl feminismus stále ještě místo. Kdyby se ovšem nediskreditoval u témat, jako jsou kvóty žen ve vedení a přemalovávání panáčku na přechodech na panenky.

Kvóty na černochy

Stejné je to s protěžováním rasy v USA. Dočkali jsme se díky nim toho, že Julia Caesara nebo Abrahama Lincolna hrají ve filmech černoši. Což je stejně křiklavě absurdní, jako tah Světového ekonomického fóra v Davosu. Kvóty jdou zkrátka proti přirozenosti a proti přirozenému toku trhu. A to je nebezpečný trend. Protože pak dává stranou ty skutečně talentované, ty nadané a místo nich instaluje ty protěžované a kvótami protlačované.

 

Vložil: Štěpán Cháb