Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo podepíše Dublin IV? Zeman, nebo Drahoš? Ono je to fu(c)k. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.01.2018
Kdo podepíše Dublin IV? Zeman, nebo Drahoš? Ono je to fu(c)k. Komentář Štěpána Chába

Foto: EU

Popisek: Evropská unie, ilustrační foto

Jedním z nosných témat předvolebních debat bylo „vylepšení“ Dublinské úmluvy. Původní Dublinská úmluva zaručovala ochranu Schengenského prostoru, dávala povinnosti hraničním zemím se na ochraně aktivně podílet a udílela povinnost imigrantům, aby se hlásili o azyl v první zemi EU, do které vkročí. To Dublinem IV. končí. Toto „vylepšení“ bude redistribuovat imigranty podle záhadného klíče, který budou mít v rukou bruselští úředníci. Nikoliv politici. Imigranti, kteří přijdou na území EU, tak budou přemístěni do té země, která přijala imigrantů nejméně. Kvóty se tedy naplní. A ne pouze jednorázově, ale napořád.

Kandidáti na prezidenta se přeli o to, kdo z nich Dublin IV. podepíše a kdo ne. Ve výsledku to začíná být ale úplně jedno, protože, a tady je potřeba udělat dramatickou pauzu, protože na nějaký souhlas se Evropská unie ptát nebude. Prostě si schválí Dublin IV. a pošle nám ho jako nařízení. Bez potřeby ratifikace ze strany jednotlivých států. Zní to děsivě? Mělo by, protože schválením Dublinu IV. Evropská unie zbaví Českou republiku práva rozhodovat o tom, kdo tu z cizinců bude a nebude žít.

A jedeme z kopce

Na otázku, zda bude Dublin IV. schvalovat česká vláda a svým podpisem ratifikovat prezident, odpověděl právník se specializací na evropské právo Tomáš Břicháček: „Nebyla by to mezinárodní smlouva, ale nařízení EU. Původní pravidla příslušnosti pro azylové řízení byla v rámci EU upravena mezinárodní smlouvou (Dublinská úmluva), protože azylové právo v tu dobu ještě nebylo v pravomoci Unie. Už od Amsterodamské smlouvy to v pravomocích je, takže se to přijímá formou unijních předpisů. Už dnes máme nařízení Dublin III. Nové nařízení by jednoduše přijala Rada a Evropský parlament."

Pokud platí slova pana Břicháčka, tak je zcela jasné, že Komise i samotná EU budou „vylepšení“ úmluvy prosazovat pouze jako revizi, nikoliv jako novou formu mezinárodní smlouvy, která by pak musela projít všemi parlamenty členských zemí. Proti jsou Česká republika, Polsko, Maďarsko, Rakousko a s trochou otálení snad i Slovensko. Střední Evropa tak dává jasně najevo, že se systémem západní Evropy nesouhlasí. Andrej Babiš byl jako premiér delegován parlamentem v drtivé většině hlasů pro zcela odmítavý postoj. Mocenský blok západních zemí je ovšem silnější, komise Evropské unie je prorostlá rakovinou diktátu, nikoliv diskuse. Po odmítnutí kvót tady máme totiž Dublin IV. Na rázné – nesouhlasíme – ze střední Evropy, zní – musíte – z Evropy západní. Bez dialogu – prosté silové prosazení směru, který se líbí jen některým.

Jaké budou důsledky?

Ty nejčernější. Po schválení Dublinu IV. nebudeme mít možnost se přerozdělování imigrantů bránit. Přičemž z oficiálních míst, ze zahraničního mainstreamového tisku, zní, že na afrických březích čeká dalších 6 milionů imigrantů. Stále je to jen začátek. Pokud bychom se skutečně bránili a odmítali přijmout byť jediného imigranta, budou na nás uvalovány pokuty za každého nepřijatého. Pokuty samozřejmě v absurdní výšce. Tomio Okamura mluví o pokutě 5 milionů korun za jednoho nepřijatého imigranta. Není důvod mu nevěřit.

Není na čase přemýšlet o alternativě?

Evropská unie je myšlenka dobrá, pořád to říkám, ale myšlenka vykonávaná zvráceně, nebezpečně, špatně, silově, mocensky. Na otázku vystoupení z unie se v očích mnoha a mnoha lidí vytrčí vykřičník nadepsaný azbukou. Nechceš na západ, skončíš na východě. A musí to tak být? Nejsou jiné možnosti spolupráce? Střední Evropa má očividně problém se západní. Střední Evropa se tedy může odtrhnout a spojit. Přibrat Finsko, země Balkánu, Řecko. A vytvořit tak jiný blok, který si prostě pojede po svém. Je to až tak kacířská myšlenka? Vždyť mráz, který tradičně přichází z Kremlu, začíná přicházet i z Bruselu. A smrdí bičem.

Protože pokud se prosadí Dublin IV., a pochyby o tom mít skutečně nemusíme, pokud nám sem začnou lifrovat lidi, o které tu není příliš zájem, a kteří nejeví známky toho, že by měli zájem být tu s námi, tak je něco skutečně blbě. Zatím jsme si stěžovali na regulace zakřivenosti banánů, na zákazy žárovek, na zákazy nafukování balónků, zatím to byla sranda. Teď jde do tuhého. A je zcela namístě přemýšlet o tom, jestli nevýhody členství nezačínají příliš převyšovat výhody členství v EU.

 

Vložil: Štěpán Cháb