Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Coldplay prý poslouchají zubaři ve středních letech… A přitom by Chris a spol tak moc chtěli být U2

21.01.2018
Coldplay prý poslouchají zubaři ve středních letech… A přitom by Chris a spol tak moc chtěli být U2

Autor: Youtube / repro

Popisek: Chris Martin, frontman Coldplay

VIDEO Coldplay si velice dobře uvědomují, že nejsou cool a zároveň se chtějí líbit. Moc si přejí, aby je lidé měli rádi. A tím víc jsou někomu protivní. Každou další tklivou písní natahují prsty směrem k divácké přízni. Všemi těmi barvami, balónky, konfetami, extatickými refrény, někdy více, někdy méně klišovitými texty a radostí dělají svět hezčím místem. Proto, aby je lidé měli rádi. Pokračování ze soboty…

Chris Martin je dokonce tak hodný, že pozval svou bývalou ženu Gwyneth Paltrow k duetu Everglow na aktuálním albu. Celou minulou desku Ghost Stories přitom pojal jako melancholickou porozchodovou terapii. Je na čase se zeptat: Existuje na světě hodnější člověk než Chris Martin? Chybí mu rebelství a vzdor Joea Strummera, nezvladatelnost Petea Dohertyho, nabubřelá elegance a povýšená paví chůze Micka Jaggera, buranská upřímnost Noela Gallaghera, charisma Damona Albarna a frackovitost Jamieho T. Martin si z toho ale očividně nic nedělá.

 

„Zrovna jsem se hádal s jedním kamarádem. Možná to bude znít arogantně, ale snažil jsem se mu vysvětlit, že jsem velmi šťastný člověk. Řekl jsem mu, že bych si nechtěl vyměnit místo s nikým v historii. Reinkarnace mě děsí, chápete? Já jsem rád tím kým jsem,“ prohlásil Martin neochvějně v roce 2002. Ještě aby ne. V té době potkal Gwyneth Paltrow, s níž později sdílel desetileté manželství a dvě děti, a na jeho koncerty začal chodit Jack Nicholson.

 

Narozeniny Gwyneth: Na svůj Twitter dala tento snímek (z roku 2017, čili douho po rozchodu)

Bez ohledu na to, co si kdo myslí, Coldplay jedou dál a postupně si odškrtávají cíle, které pečlivě plánují. Člověku skoro naskočí scénka z filmu Jak básníkům chutná život, v níž snaživý muž plánuje manželský život na deset let dopředu. Jenže jak píše redaktor The Observeru, „můžete Chrise Martina nenávidět, jak chcete, on ale stejně bude příští rok hrát tři koncerty za sebou na stadionu ve Wembley. Během patnácti let Coldplay prodali osmdesát milionů alb.“ To je silný a platný argument, který dělá celý fenomén Coldplay ještě zajímavější. Navzdory všemu, co bylo napsáno výše, kapela funguje skvěle a všechno jí vychází. Kde se tedy berou fanoušci, kteří Coldplay drží tak vysoko? 

Národ zubařů?

„Tohle že zvolila britská veřejnost? Stydím se, že jsem její součástí. Posluchačstvo BBC Radio One dnes tedy tvoří zubaři ve středních letech?“ zněla jedna z populárních reakcí na sociálních sítích, když diváckou anketu The Hottest Record of the Year na nejprestižnějším britském rádiu vyhrál pilotní singl Magic z předešlého alba Ghost Stories. Jestli se ale fanouškovská obec Coldplay opravdu rekrutuje z dentistů kolem čtyřicítky, to se asi nikdy nedozvíme. 

Fanoušci Coldplay svou oblíbenou kapelu občas zapírají a hudební libůstku tají. Tedy alespoň podle newyorského redaktora Guardianu, který se s vydáním desky A Head Full Of Dreams rozhodl pro coming out, jenž by mu mohl závidět nejeden gay. „Dlouho jsem to držel v tajnosti. Při diskuzi nad oblíbenými alby jsem se ale cítil, jako bych žil ve lži, když jsem záměrně vynechával A Rush Of Blood To The Head a Mylo Xyloto. V týdnech po vydání nové desky Coldplay jsem při hrozivé otázce ´Co teď posloucháš?‘ začal panikařit,“ vyznává se Matthew Cantor. „Provázelo mě to celým dospíváním. První rande? Nezmiňuj Coldplay. Stěhování k novým spolubydlícím? Nenechávej iTunes na náhodné přehrávání, existuje velká pravděpodobnost, že naskočí Fix You. A zatímco jsem si lepil plakáty většiny mých oblíbených kapel na zeď, fotka Martina a dalších, kterak teskně hledí do dálky, zůstala v domě mých rodičů,“ pokračuje.

 

Coldplay si ve světě hudebního showbyznysu vybudovali vlastní pozici, ve které je složité je zařadit. A tím pádem je těžké si na ně udělat nějaký vyhraněný názor. Nejsou hloupou a vykalkulovanou chlapeckou kapelou typu One Direction a zároveň nejsou sofistikovanou rockovou kapelou jako U2, které tolik milují a snaží se jim přiblížit. Fungují v meziprostoru, z kterého lze špatně vyčíst, jestli je máme brát vážně, nebo jen mávnout rukou.

Toastový chléb namazaný trochou margarínu... 

Důmyslnou a v mnohém pravdivou definici nabídla diskuse pod zmíněným „coming outem“ newyorského redaktora Guardianu. „Coldplay jsou prostě jen trochu hloupou kapelou na to, aby se člověku vyplatilo utvořit si na ně silný názor. Pokud někdo prohlásí, že z veškeré muziky, která kdy vyšla, jsou právě Coldplay jeho nejoblíbenější, je to, jako kdyby řekl, že jeho nejoblíbenější jídlo na světě je toastový chléb namazaný trochou margarínu.“ A to stojí za zamyšlení. 

Ondřej Horák

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace