Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Frontman byl panic až do dvaadvaceti, proboha! Příliš hodná kapela Coldplay

20.01.2018
Frontman byl panic až do dvaadvaceti, proboha! Příliš hodná kapela Coldplay

Autor: Warner Music

Popisek: Coldplay

VIDEO Pokud Coldplay nejsou největší kapelou na světě, rozhodně mezi ty největší patří. Přes všechen úspěch jim ale málokdo může přijít na jméno. Co je na nich tolik iritujícího? Proč je tak těžké zaujmout ke Coldplay konkrétní postoj? A bude jejich vzestup kritice navzdory pokračovat i po vydání aktuálního alba A Head Full of Dreams?

S největší pravděpodobností ano. Těsně před vydáním sedmé řadové desky totiž vyšlo najevo, že Coldplay zahrají koncert o přestávce amerického Super Bowlu 4. února 2018 – pozn. red.), což frontman Chris Martin označil za dosavadní vrchol kariéry souboru. Českému divákovi pauza ve finále amerického fotbalu nemusí přijít nijak atraktivní, pravdou ale je, že loňský koncert Katy Perry a Missy Elliot vidělo na 118,5 milionů diváků.

Díky masivní sledovanosti a headlinerům jako Red Hot Chili Peppers, Bruno Mars, Madonna nebo The Who, kteří na sportovně-pivně-hudebním svátku vystupovali v minulých letech, patří Super Bowl od 90. let k nejvyšším metám, jakých lze v populární hudbě dosáhnout. 

Lidem nemůžeš věřit! 

Jenže nadšené fanoušky Coldplay přehlušily smíšené reakce hudební veřejnosti. Největší dav se podle očekávání srotil na sociálních sítích s otázkou, zda by místo fotbalistů neměli kapely vybírat spíše hudební kritici nebo promotéři. Výsadní pozice Nickelback zůstává neohrožena, vtipů na adresu Coldplay lze ale také najít dost. Třeba scénka z britského televizního seriálu Peep Show: „Ale lidi mají rádi pivo a oříšky,“ říká Jeremy. „Lidi mají rádi Coldplay a lidi volili nacisty. Lidem nemůžeš věřit! Začínám o tobě v poslední době velmi pochybovat,“ vykřikne na něj kolega jménem Super Hans. 

Z tisku, sociálních médií a podobných vtipů plyne, že Coldplay jsou jednou největších kapel světa, ale Britové si je nikdy nedokázali přivinout k srdci. „Když je slyším, jsem hrdá na to, že jsem se narodila v Británii,“ kvitovala Amy Winehouse v dokumentu Amy své kamarády z The Libertines. Právě ona a Pete Doherty jsou prototypem umělce, kterému Britové (a příležitostně i celý svět) padnou ke kolenům.

 

Lidé chtějí muzikanty, kteří dělají chyby a občas chovají se jako idioti. Připomíná jim to, že jejich modly jsou stejně nedokonalé jako každý druhý. Připomíná jim to, že jsou to stále jen lidé a mezi interpretem a posluchačem tak vzniká zvláštní stav rovnosti, který je v Británii unikátní a velmi žádaný. 

Alkohol za trest

Správňáci to v hudební branži neměli nikdy lehké. Hudební byznys není konstruovaný pro chlapce a děvčata s jedničkami. A že jich Chris Martin na škole dostal! Také nekouří, drogy nebere vůbec a alkohol pije za trest. „Když se přistihnu, jak dělám velkou chybu, donutím se pít vodku, abych si to napříště zapamatoval a nechoval se jako takový idiot,“ osvětlil Martin jedno z pravidel tvrdé sebekázně.

Ve zkratce, jeho prokletím je spokojený život. Narodil jako nejstarší z pěti dětí účetnímu a učitelce hudby, kteří vedle svých profesí provozovali úspěšnou firmu s karavany. Po bezproblémovém dětství nastoupil na vysokou školu do Londýna, kde promoval na výbornou z řečtiny a latiny. „Ve škole mě to nebavilo, tak jsem s tím seknul a začal dělat hudbu...“ – tak přesně tohle od něj nikdy neuslyšíte.

 

Chris Martin, 2017

Místo toho jako premiant potkal na University College London Jonnyho Bucklanda, Willa Championa a Guye Berrymana a v roce 1996 založili kapelu. Nejdříve se jmenovali Pectoralz, potom Starfish a nakonec si začali říkat Coldplay. Skupina, která jméno používala předtím, už ho prostě nechtěla. A to také zrovna není příběh do rock’n’rollové kroniky. 

Ve zdánlivě nikdy nekončící bezelstnosti na sebe Martin prozradil, že byl panicem až do dvaadvaceti let. „Měl jsem takovou divnou chůzi a abych byl upřímný, choval jsem se trochu jako idiot. Kdybych byl tehdy dívkou, také bych se sebou nechtěl nic mít,“ řekl v rozhovoru pro The Rolling Stone v roce 2005. Ne že by bylo třeba rozebírat Martinův osobní a sexuální život. Spíš je to jen další důkaz toho, že Chris Martin je zosobněnou antitezí popové a nedej bože rockové hvězdy. 

Pokračování v neděli… 

Ondřej Horák

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace