Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemné zmizení 150 tisíc nezaměstnaných. Klíč má Exekutorská komora, píší HN. Prý mrazivá čísla

19.01.2018
Tajemné zmizení 150 tisíc nezaměstnaných. Klíč má Exekutorská komora, píší HN. Prý mrazivá čísla

Autor: Hans Štembera

Popisek: Exekuce jsou celospolečenský problém, před kterým nesmíme zavírat oči

Redaktor Hospodářských novin (HN) David Busta ve svém článku, nazvaném ´Ekonomika 2017´s podtitulkem Česká výheň shrnuje jeden z nejzásadnějších problémů naší společnosti stran ekonomiky. Tím problémem jsou bezesporu exekuce. „Koruna sílí, mzdy prudce rostou, nezaměstnanost je rekordně nízká. Mezi firmami panuje optimismus. Češi se ale také rychle zadlužují, i když z nich má velká část problémy s výpočtem jednoduchého úroku. Každý desátý Čech je navíc v exekuci,“ píše Busta.

214 tisíc volných míst, 265 tisíc lidí přihlášených na úřadech práce. Pokud trend bude pokračovat, píše David Busta, dočkáme se toho, že volných míst bude víc, než nezaměstnaných. A to vede k tomu, že pracovní trh je napnutý a mzdy rostou. Což Busta dokládá na tom, že za první tři čtvrtletí loňského roku vzrostly mzdy o 4,1 %. Což je nejvíc za posledních deset let. Klesá nezaměstnanost u nejméně kvalifikovaných, tedy u těch se základní školou. Tam byla předloni míra nezaměstnanosti 21 %, loni už jen 11 %.

Rozdíly, které děsí

Ale v této chvíli se David Busta pozastavil nad jasnou nesrovnalostí mezi údaji úřadů práce a Českého statistického úřadu: „Podle úřadu práce bylo nezaměstnaných za třetí čtvrtletí přibližně 300 tisíc. Statistici ale hlásí za stejné období 150 tisíc lidí bez práce. Rozdíl tak činí celých 150 tisíc lidí. Otázkou je, kam tito lidé zmizeli.“ A dále Busta dokládá, že před čtyřmi roky byl rozdíl jen 1,5 násobek. Teď je to dvojnásobek.

„Klíč k rozluštění možná nabídla Exekutorská komora a Česká správa sociálního zabezpečení. Obě instituce letos zveřejnily poměrně mrazivá čísla. V České republice čelí exekuci přes 800 tisíc lidí, počet těch, kteří mají 10 a více exekucí, vzrostl za tři roky o 245 procent na 145 tisíc. To jsou lidé, kteří nemají absolutně žádnou naději, že své dluhy dokážou někdy splatit,“ srovnává čísla David Busta. A dále pokračuje v dokazování zoufalosti české ekonomiky ve spojení s exekucemi tím, že zmiňuje Odbor pro sociální začleňování při Úřadu vlády, v jehož odhadech je, že přes 200 tisíc lidí se vzdalo čehokoliv. Buďto dělají načerno. Nebo se vzdali všech nadějí a už jen pobírají dávky od státu. Stát tak, píše Busta, přichází o miliardy korun jak na nezdaněné práci. Tak i na tom, že musí živit lidi na dávkách.

Důchody v exekuci

„Že se tak skutečně děje, naznačují i varovné signály z dat správy sociálního zabezpečení. Do důchodu odchází stále více lidí s exekucemi. Navíc jsou důchody mnohdy tak nízké, že jim správa nemůže ani nic strhnout. Zatímco na první pohled je na tom trh práce nejlépe v historii, při hlubším pohledu se tu začíná hýbat svah, který by jednou mohl strhnout lavinu,“ zmiňuje David Busta výstupy správy sociálního zabezpečení a upozorňuje, že právě exekuce a dluhové pasti vedou k tomu, že lidé budou mít minimální důchod.

Důvod k panice? Jak pro koho

Za celý loňský rok se k reformě exekučního a insolvenčního zákonu nikdo z poslanců moc neměl. Jednou reformu zařízl Senát, podruhé reforma neprošla pro nezájem poslanců. Nikdo se tak o problémy statisíců lidí příliš nezajímá. Tady je potřeba se v textu Davida Busty zastavit a aktualizovat údaje pro letošní rok. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán prosadil k projednání novelizaci exekučního zákona, která prošla hladce parlamentem. Teď se čeká, jak se k věci postaví senát a prezident.

Novelizace slibuje zásadní zjednodušení a zpřístupnění tak zvaného oddlužení. Pelikán správně poznamenává, že je daleko výhodnější, když budou lidé platit daně, než když se nechají živit státem. Narážel tím na to samé, na co narážel David Busta. Tedy na fakt, že lidé v exekuci pobírají dávky, nebo pracují načerno a tím připravují stát o miliardy korun. S novelizací samozřejmě nesouhlasí exekutoři. Kritika jde hlavně do problematiky zneužití oddlužení. Dlužník podle nich zažádá o oddlužení, podle zákona nemusí zaplatit vlastně nic, jen projevit snahu o splacení. Po oddlužení se pak zase zadluží a kolečko dluhů bude pokračovat dál.

Lidé se chtějí zbavit dluhů, ale nemohou

S tím nesouhlasí Oldřich Řeháček, insolvenční správce, který serveru Novinky.cz řekl: „Ve své praxi se osobně setkávám s lidmi, kteří mají skutečně zájem o návrat do normálního života a rádi by za tímto účelem spláceli maximum ze svých dluhů. Bohužel dnes tuto možnost nemají, protože nesplňují základní současnou podmínku oddlužení, tedy schopnost uhradit věřitelům alespoň 30 procent dluhu.“

Snad se blýská na lepší časy. Exekuce jsou celospolečenský problém, který citelně snižuje pružnost ekonomiky republiky. Krok Roberta Pelikána je rozhodně správný. Jen by to chtělo dodatek, kdy člověk, který byl v exekuci a prošel oddlužením, by měl velmi stíženou možnost znovu se zadlužit. Protože právě tím by se kolečko chronického zadlužování zadrhlo. Nechat lidi svému osudu? To by byla nesmírná chyba. Však její důsledky vidíme všude ve svém okolí. Navíc v ekonomice, kde dnešní problém může za zítřejší krach. Kde příčina a následek nejdou ruku v ruce, ale v řadě za sebou.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace